Novinky
14.06.2020
Nová hnojiva od Seachem
Jak co nejlépe uspokojit poptávku akvaristy a vyrobit skutečně kvalitní produkty? Jedině tak, že se sám staneš akvaristou a dokonale tak porozumíš pot... číst celé
04.06.2020
Nová krmivá od Shrimp King
Do nabídky jsme doplnili 3 nové krmiva pro krevety od značky SHRIMP KING. Snow pops jsou skvělým doplňkovým krmivem pro všechny druhy trpasličích a d... číst celé
16.04.2020
Novinky související s dopravou
Rádi bychom tě informovali o změnách souvisejících s dopravou našeho zboží: Snížili jsme cenu dopravy rostlin Jelikož máme po zimních studených dnec... číst celé
Zobrazit všechny novinky

  1. Úvod
  2. Články
  3. Chov Neocaridina
Vše důležité o chovu krevet Neocaridina

Krevetky Neocaridina jsou roztomilá zvířata a jejich chování je činí velmi zajímavými a užitečnými obyvateli akvária. Jsou robustnější, odolnější, mírumilovné, mají rychlé tempo růstu a jsou vhodné i do společenských akvárií. Podmínkou je, aby ryby nebyly moc velké nebo zvědavé.


Tento druh má mnoho barevných variant od více druhů červených, žlutých, oranžových, zelených, modrých až po hnědé až černé. Navíc existují další varianty nazývané Rili, které mají střední část těla průhlednou.


Jaké je vhodné akvárium pro Neocaridiny?

Neocaridinám vyhovují nádrže od 20 litrů. Čím je však objem nádrže větší, tím je prostředí v něm stabilnější. Právě stabilní podmínky jsou základem pro úspěšný chov a odchov. Vhodnější je chovat je ve skupinách a pro založení chovu se doporučuje 10 až 20 kusů.

Vyhovuje jim i voda z vodovodu, nemají problém si přivyknout i na velmi tvrdou vodu. Doporučené pH je 6,5 až 8,5, celková tvrdost (GH) může být od 6 až do 30, uhličitanová tvrdost (KH) je 3 až 30. Tolerují i zvýšené hodnoty dusičnanů až do 35 mg/l a nemají problém i s malým obsahem dusitanů. Pozor je třeba dávat na přípravky, které by mohly obsahovat nebezpečné chemické látky nebo těžké kovy. Existují dokonce případy, kdy došlo k úhynu v důsledku použití spreje proti hmyzu v okolí akvárií.

Ohřev vody není nutný

Při teplotách od 25 °C je třeba dbát na dostatečné prokysličení vody. Odolá i nízkým teplotám, dokonce jsou zaznamenány případy přežití zimy v zahradních jezírkách. Dobře se cítí při pokojové teplotě, a pokud to nevyžadují jiní obyvatelé akvária, ohřev vody není zapotřebí.

Rostliny v akváriu s Neocaridinami

V přírodě se mnohdy krevety vyskytují ve vodách neobsahujících žádné rostliny. To ale neznamená, že je nevyžadují. Rostliny jsou pro chov krevet velmi prospěšné. Odbourávají z vody či substrátu nebezpečné látky, okysličují ji a výrazně přispívají ke zlepšování její kvality. Kromě toho krevety na rostlinách nacházejí potravu v podobě řas, biofilmu a jejich odumřelých částí. Nejlepší pro krevety jsou drobnolisté rostliny nebo mechy. Optimální osazení je 60 až 80 % plochy dna akvária. S hnojivy je třeba být velmi opatrný a spíše se nedoporučují.

Substrát a filtry

Neocaridinám stačí přírodní štěrky, které neovlivňují vlastnosti vody. Vhodnější jsou spíše drobnozrnné, aby se krevety snadno dostaly ke zbytkům potravy a krmivo nepropadalo do jeho hlubších vrstev. Vhodné jsou barvené substráty pokryté pryskyřicí. Jiné barvené substráty pokryté umělými hmotami mohou do vody uvolňovat nebezpečné látky. Pod vrchní substrát můžeš použít výživný substrát, který podpoří růst a dobrou vitalitu rostlin.

U filtrů je třeba dbát v první řadě na to, aby byly bezpečné i pro malé krevetky a aby měly dostatečnou filtrační kapacitu vzhledem k objemu akvária. Vhodné je použít filtry i s předimenzovanou filtrační plochou. Doporučené jsou molitanové, vzduchem poháněné filtry. Proudění vody stačí mírné, důležité je, aby se ve filtru dokázalo usadit dostatečné množství prospěšných bakterií, které odbourávají nebezpečné látky.

Výměna vody

Pro lepší odbourávání odpadních látek je doporučená výměna 1/5 až 1/3 vody 1x týdně. Při stabilních, dobře zaběhnutých nádržích s větším objemem postačuje i méně častá výměna vody. Vlastnosti vody můžeš krevetkám vylepšit vkládáním suchých dubových či bukových listů a olšovými šiškami, které do vody uvolňují prospěšné látky. Poskytují krevetám úkryt a zároveň potravu.

Rozmnožování Neocaridin

Při vhodných podmínkách se určitě brzy dočkáš potomstva. Prvním dobrým znamením je vytvoření světlých sedel na zádech za hlavičkou. Po pár týdnech, po svlékání, dochází k oplodnění a vajíčka snesou na plovací nožičky na zadečku. Během vývoje vajíčka mohou změnit barvu. Po 20 až 30 dnech se z nich líhnou miniaturní krevetky dosahující délky 2-3 milimetrů. Když si je v akváriu všimneš, je třeba při výměně vody zvýšit pozornost.

Chov více druhů

Neocaridiny můžeš chovat s Caridinami, s filtrujícími krevetami, případně i s dlouhoramennými Macrobrachiami, od kterých však už hrozí menší riziko útoku. Nedoporučuje se chov více barevných variant stejného rodu Neocaridina, neboť by docházelo ke křížení.

Menší druhy ryb tyto krevety většinou neohrožují. Doporučuje se ke krevetám přidat i nějaké šneky, kteří dokážou zlikvidovat nadbytečné krmivo, které nebude zbytečně kazit vodu. Zajímaví jsou plži, kteří se ve sladké vodě nerozmnožují vůbec, nebo jen zřídka.

 

PONUKA KREVIET

 

Články o krevetách:

Základní druhy sladkovodních krevet

Krevet existuje mnoho druhů a jejich vlastnosti se mohou v mnohém lišit. Mohou být pestrobarevné i bezbarvé, malé i velké, citlivé i odolné, mírumilovné i dravé.

Celý článek ˃

Jaký druh krevet a jaký počet si vybrat?

Před koupí jakýchkoliv živočichů do akvária je třeba zvážit, zda prostředí a kombinace vybíraných živočichů bude vhodná.

Celý článek ˃

akvárium pre krevetky

Příprava a vybavení akvária pro krevety

Při koupi krevet do nově založeného akvária, je třeba myslet na to, že podmínky jsou v prvních týdnech pro chov nevhodné. Aby se jim dařilo, můžeš jim akvárium přizpůsobit.

Celý článek ˃

Chov krevet společně s rybami

Kolem tématu chovu krevet společně s rybami se vedou nekonečné diskuse. Nelze totiž jednoznačně a zaručeně jmenovat druhy ryb, se kterými se krevety mohou chovat a se kterými ne.

Celý článek ˃

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!


Odběrné místo

Slovensko
Varín, okr. Žilina
Športová 331

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.