Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

Výběr vhodných rostlin

Přestože se ve skutečných biotopech, z nichž krevety pocházejí, rostliny, mechy, dokonce ani řasy nenacházejí, často jsou krevety nedílnou součástí a zpestřením našich, na rostliny bohatých akvárií. Komu by se nelíbilo krásně zarostlé a upravené akvárium s pestrobarevnými krevetkami? V přírodě krevety často vyhledávají spíše volné vodní plochy, jejichž dno tvoří spadané listí, bahno a písek. Mnohokrát jsou i odchovávané v nádržích bez rostlin a substrátu. Jsou tedy rostliny pro krevety vůbec potřebné?

Pravda je, že krevetám na prostředí v akváriu až tak nezáleží, pokud negativně neovlivňuje kvalitu vody. Platí to nejen pro rostliny, ale i substrát, kameny, dekorativní prvky či jiné součásti krevetária. Kvalita vody je pro ně nejdůležitější. V potocích či řekách, ve kterých žijí, mají stoprocentní výměnu vody každou minutu, to však dokážeme napodobit jen těžko. Proto jsou rostliny v krevetáriu nepostradatelné.

Zajišťují nejen zvětšení plochy, na které se krevetky pasou (řasami či mikroorganismy), ale zlepšují i kvalitu vody odbouráváním škodlivých látek a také ji okysličují. V přírodě se voda okysličuje sama jednoduše tím, že teče. V akváriu tento proces nahrazují rostliny. Není tedy důvod k tomu, rostliny do krevetária nedávat, i když je krevetky ze svého přirozeného prostředí neznají. Kromě běžných rostlin jsou vhodné i vodní mechy, které jsou zdrojem mikroorganismů, kterými se živí a nejlepším úkrytem nejen pro mláďata.

výběr-rostlin-do-krevetária

In vitro (laboratorně) vypěstované rostliny můžeme bez váhání zasadit do krevetária, samozřejmě hned po odstranění materiálu pro vyživování kořenů a opláchnutí. Jiné dovážené rostliny je dobré nechat "odstát" ve vodě a tu pravidelně měnit až dva týdny, protože mohou obsahovat nebezpečné pesticidy. Při nákupu si proto vždy ověř původ.

Rostliny doporučené do menších nádrží pod 30 litrů jsou například: Hemianthus micranthemoides, Microsorium Pteropus, Taxiphyllum Barbieri, Riccia fluitans, Vesicularia dubyana a další druhy mechů, Ceratophyllum demersum, Rota rotundifolia, Ludwigia repens, limnophila sessiliflora.

Rostliny v akváriu s mini ráčky

Trpasličí raci žijí naopak v oblastech s bohatým rostlinstvem a jsou šikovnými lezci, akvárium tak dokážou využívat v celé jeho výšce. Akvárium je u vysokých rostlin potřeba zajistit proti úniku. Je v povaze raků vydávat se na krátké výlety mimo vodu a měnit prostředí. Akvárium je tedy lepší zajistit, aby výlet nebyl poslední.

Rostliny v akváriu s mini ráčky by však neměly sloužit pouze na lezení, ale i jako vizuální bariéry. Pro ráčky je důležité, aby měli možnost skrýt se a vyhýbat častému přímému kontaktu s ostatními jedinci. Minimalizuješ tak riziko nebezpečných střetů a útoků. Při nákupu a vysazování rostlin platí stejné doporučení jako u krevet.

rostliny-v-akvariu-s-mini-racky

Rostliny v akváriu s velkými raky

Raci jsou všežravci a na rozdíl od krevet a mini raků dokážou svými silnými klepety zničit i dost silné rostliny. Rostliny mohou ničit, i když je netrápí hlad. Důvodem může být i to, že jim brání v pohybu. Raci mohou rostliny poškodit i tím, že si vyhrabávají skrýše a tím ničí kořeny rostlin, nebo tě alespoň zaměstnají jejich opětovným sázením.

V akváriu s velkými raky se doporučují spíše rychle rostoucí rostliny, které nepotřebují být zasazeny do substrátu, jako například Vodomor hustý (Egeria Densa), Řečanka Guadalupská (Najas guadalupensis), Růžkatec ponořený (Ceratophyllum demersum). Vhodnou alternativou mohou být i plovoucí rostliny Vodní salát (Pistia stratiotes), Voďanka žabí (Hydrocharis morsus-ra) apod., které svými kořeny akvárium určitě zkrášlí.

rostliny-k-rakum

Rostliny v akváriu s plži

Většina zajímavých plžů, mezi nimi i ti nabízení na našem e-shopu, nepožírají rostliny. Zdravá tkáň rostlin je pro ně příliš pevná a jejich ústní otvory ji nedokážou rozkousat. Konzumují jen odumřelé části rostlin, což je velmi prospěšné a zamezují tak "kažení" vody.

Existují však i výjimky, sekačky, které se nezastaví před ničím a před nimiž není žádná rostlinka v bezpečí Ampulárka okružákovitá (Marisa cornuarietis).

 

Ponuka rastlín

Autor: Ondrej Svoboda

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. O akvarijních rostlinách se snažíme shromáždit co nejvíce informací, tak se máš na co těšit. Pošli nám tip, jaký článek by tě potěšil.

<

Rastliny do krevetária
Napriek tomu, že sa v skutočných biotopoch, z ktorých krevety pochádzajú rastliny, machy ba dokonca riasy nenachádzajú, často sú krevety neoddeliteľnou súčasťou a spestrením našich na rastliny bohatých akvárií. Veď komu by sa nepáčilo krásne zarastené a upravené akvárium s pestrofarebnými krevetkami. V prírode krevety často vyhľadávajú skôr voľné vodné plochy, ktorých dno tvorí popadané lístie bahno a piesok. Mnohokrát sú aj odchovávané v nádržiach bez rastlín a substrátu. Sú teda rastliny pre krevety vôbec potrebné?

Pravda je, že krevetám na prostredí v akváriu až tak nezáleží, pokiaľ negatívne neovplyvňuje kvalitu vody. Platí to nie len pre rastliny, ale aj substrát, kamene, dekoratívne prvky, či iné súčasti krevetária. Kvalita vody je pre ne najdôležitejšia. Veď v potokoch či riekach, v ktorých žijú majú stopercentnú výmenu vody, každú minútu. To však napodobniť dokážeme len ťažko. Preto sú rastliny v krevetáriu nepostrádateľné. Zabezpečujú nielen zväčšenie plochy, na ktorej sa krevetky pasú (riasami či mikroorganizmami), ale zlepšujú aj kvalitu vody odbúravaním škodlivých látok a tiež ju okysličujú. V prírode sa voda okysličuje sama jednoducho tým, že tečie. V akváriu tento proces nahrádzajú rastliny. Nie je teda dôvod na to rastliny do krevetária nedávať, aj keď ich krevetky zo svojho prirodzeného prostredia nepoznajú. Okrem bežných rastlín sú vhodné aj vodné machy, ktoré sú zdrojom mikroorganizmov, ktorými sa živia a prvotriednym úkrytom nielen pre mláďatá.

In Vitro (laboratórne) vypestované rastliny môžeme bez váhania zasadiť do krevetária, samozrejme hneď po odstránení materiálu pre vyživovanie koreňov a opláchnutí. Iné dovážané rastliny, je dobré nechať „odstáť“ vo vode a tú pravidelne meniť až dva týždne, pretože môžu obsahovať nebezpečné pesticídy. Pri nákupe si preto vždy overte pôvod.
Rastliny odporúčané do menších nádrží pod 30
litrov sú napríklad:Hemianthus micranthemoides, Microsorium pteropus, Taxiphyllum barbieri, Riccia fluitans, Vesicularia dubyana a ďalšie druhy machov, ceratophyllum demersum, rotala rotundifolia, ludwigia repens, limnophila sessiliflora,Rastliny v akváriu s miniráčikmi
Trpasličie raky žijú naopak v oblastiach s bohatým rastlinstvom a sú šikovnými lezcami, akvárium tak dokážu využívať v celej jeho výške. Akvárium je pri vysokých rastlinách teda potrebné zabezpečiť proti úniku. Je v povahe rakov vydávať sa na krátke výlety mimo vodu a meniť prostredie. Akvárium je teda lepšie zabezpečiť, aby výlet nebol posledný.

Rastliny v akváriu s miniráčikmi by však nemali slúžiť len na lezenie, ale aj ako vizuálne bariéry. Pre ráčikov je dôležité, aby mali možnosť ukryť sa a vyhýbať častému priamemu kontaktu s ostatnými jedincami. Minimalizujete tak riziko nebezpečných stretov a útokov. Pri nákupe a vysádzaní rastlín platia rovnaké odporúčania ako pri krevetkách.

Rastliny v akváriu s veľkými rakmi
Raky sú všežravce a na rozdiel od kreviet a minirakov dokážu svojimi silnými klepetami zničiť aj dosť silné rastliny. Rastliny môžu ničiť aj keď ich netrápi hlad, dôvodom môže byť hoci aj to, že im bránia v pohybe. Raky môžu rastliny poškodiť aj tým, že si vyhrabávajú skrýše a tým ničia korene rastlín, alebo Vás minimálne zamestnajú ich znovu sadením.

V akváriu s veľkými rakmi sa odporúčajú skôr rýchlorastúce rastliny, ktoré nepotrebujú byť zasadené do substrátu ako napríklad Vodomor hustý (egeria densa), Riečňanka guadalupská (Najas guadalupensis), Rožkatec ponorený (Ceratophyllum demersum). Vhodnou alternatívou môžu byť aj plávajúce rastliny Pistia rezavková (Pistia stratiotes), Vodnianka žabia (Hydrocharis morsus-ranae) a podobné, ktoré svojimi koreňmi akvárium určite skrášlia.

Rastliny v akváriu so slimákmi
Väčšina zaujímavých slimákov medzi nimi aj tie ponúkané na našom eshope nepožierajú rastliny. Zdravé tkanivo rastlín je pre tieto slimáky príliš pevné a ich ústne otvory ho nedokážu uhrýzť. Konzumujú len odumreté časti rastlín, čo je veľmi prospešné a zamedzujú tak „kazeniu“ vody.

Existujú však aj výnimky, kosačky, ktoré sa nezastavia pred ničím a pred ktorými nie je žiadna rastlinka v bezpečí - Ampulária okrúžliakovitá (Marisa cornuarietis).-->
Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz