Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

  1. Úvod
  2. PRŮVODCE AKVARISTIKOU
  3. Aquascaping
  4. 8 nejdůležitějších pravidel
8 nejdůležitějších pravidel při návrhu aquascapu

Pokud už máš vybranou techniku ​​a máš představu o tom, v jakém stylu se bude tvé akvárium ubírat, je čas podívat se na základní pravidla aquascapingu. Těchto 8 tipů ti pomůže dotvořit krásný design. I když je aquascaping dost o umění a představivosti, existují i ​​zde pravidla, která je dobré dodržet. Docílit požadovaného výsledku tak bude nesrovnatelně snazší.

 

Jaké pozadí zvolit?

I na pozadí velmi záleží. Někdo preferuje černou, jiný dává přednost matné mléčné fólii. Většina aquascaperů využívá světlé pozadí. Někteří jej osvětlují LED-kami. Pokud se rozhodneš pro černé pozadí tvé akvárium získá na hloubce a tajemnosti. Používá se především v akváriích typu Jungle nebo Iwagumi.

akvarium-s-cernym-pozadim

Spousta akvaristů preferuje 3D pozadí. Je jedním z nejčastějších řešení pro akvaristy napodobující stanoviště jezera Malawi nebo řeky Amazonky. Tato pozadí velmi efektně simulují přirozené prostředí těchto stanovišť – je však náchylnější k řasám a údržba je komplikovanější.

akvarium-s-3D-pozadim

Zdroj: wikipedie | © Citron / CC BY-SA 3.0

Světlé pozadí (mléčná fólie nebo LED panel) dává výslednému layoutu ještě jednu „vrstvu“ prostoru navíc. Akvária jsou opticky více prostorná, člověk nemá pocit přeplněnosti. O tom, že tento trend je populární, svědčí i fakt, že na předposledním IAPLC (nejvýznamnější celosvětová soutěž aquascaperů) se na prvních 27 místech umístily výlučně layouty se světlým pozadím. Jak se rozhodneš ty?

 

Pravidlo zlatého řezu

Podívej se na tyto dvě akvária.

akvarium-zlaty-rez

akvarium-bez-zlateho-rezu

Na tomto příkladu ti představíme pravidlo zlatého řezu používaného v matematice, ale staletí i v umění. Jednoduše řečeno - zlatý řez je speciální číslo získané rozdělením úsečky o délce X na dvě části A a B tak, aby poměr délky delší části a ke kratší části B byl stejný jako poměr celé délky X k delší části A. Toto číslo je 1,618. Tolik k poučkám. Pojďme se podívat na praktickou stránku.

 

Předpokládáme, že víc se ti líbí první akvárium. Vysvětlíme proč.

akvarium-se-zlatym-rezem

akvarium-bez-zlateho-rezu

Druhému akváriu zlatý řez chybí. Oči mají problém najít centrální prvek v akváriu, který by tě doslova vtáhl do prostoru. Zlatý řez se využívá i při focení, natáčení filmů a malbách. Zapracuj ho do svého akvária a nebudeš banovat. Pokud bychom měli toto pravidlo maximálně zjednodušit a zaokrouhlit:

Rozděluj nejvýrazněji, ale klidně i ty méně výrazné prvky v poměru 6:4.

TIP: Pokud vytváříš svůj layout přímo v akváriu bez předchozího zkušebního vyskládání, nalep na zadní stěnu akvária barevnou kancelářskou lepku. Díky této pomůcce budeš vědět, kde umístit zajímavý prvek svého layoutu.

 

Pravidlo třetin

Je to jedna z nejzákladnějších technik pro tvorbu pěkného vizuálu. Základem je vytvoření 9 stejných obdélníků. Klidně si pomoz černým fixem nebo tenkými pásky lepicí pásky. Pomůže ti to vytvořit vizuál, který bude prostorový, bude mít hloubku a plastičnost.

Účelem těchto imaginárních čar je ve skutečnosti najít průsečíky mřížky, kde můžeš určit ústřední bod obrázku. Ústředním bodem je neviditelná vizuální značka, která nejprve ukotví pohled diváka a ze které může oko diváka sklouznout k dalším zajímavým bodům, což prohlubuje divácký zážitek.

Jedná se v podstatě o matematický model zlatého řezu. Všimni si ještě jednu podstatnou věc - (téměř) každý z 9 obdélníků zobrazuje jiné rostliny, vrhá jiné stíny. Každý z obdélníků by mohl představovat samostatné akvárium.

aquascape-pravidlo-tretin

Focal point

Tato „pomůcka“ úzce souvisí se zlatým řezem. Abychom to ozřejmili, není nezbytnou podmínkou používat zlatý řez nebo pravidlo třetin. Má ti to posloužit jen jako pomůcka. Pro některé layouty by to dokonce nebylo vhodné.

Focal point by měl být ve tvém akváriu povinnou jízdou. Je to místo, kde by měl spočinout zrak pozorovatele. Většinou se jedná o bod, který by měl být zcela na pozadí v rámci tvého layoutu. Abychom si lépe demonstrovali o čem je řeč, tak nabízím následující příklad layoutu pana Fukady z Japonska, se kterým vyhrál IALPC.

focus-point-bod-soustredeni

K tomuto bodu tě opticky navedla cestička, ale také další linie (označené modrou). Všimni si, že toto místo je velmi kontrastní v porovnání s tmavým okolím. Tím, že vytvoříš tzv. focal point, dostaneš pozorovatele do „děje“. Obraz je plastický, třídimenzionální. Zážitek dokonalý.

 

Pravidlo nekonečna

Pokud tvé akvárium nemá 3D pozadí, je třeba myslet i na toto pravidlo. Snaž se vyhnout tomu, aby bylo akvárium zarostlé natolik, že není vidět zadní stěna akvária. Minimálně 20% plochy by mělo zůstat čisté. Tím se vytvoří nová vrstva v akváriu symbolizující např. oblohu, nebo v případě černého pozadí, nekonečnou hloubku a tajemno.

pravidlo-nekonecna-v-akvariu

Zdroj: Fernando Ferreira da Cruz

I ty nejpropracovanější layouty s velkým množstvím hardcapu mají jistou část plochy prázdnou.

 

Vytvoř vrstvy

Toto pravidlo jsme již naznačili v předchozím bodě. Velice důležitý bod, který ale dokonale ovládají jen ti největší scapeři na světě. O co jde?

Prostřednictvím kamenů, kořenů, rostlin a podobně vytváříš jednotlivé vrstvy (horizonty). Tím získá layout 3D dojem. Velké kameny by měly jít do popředí, menší do pozadí. Totéž platí o dřevech či rostlinách.

Na začátek bude stačit, když vytvoříš 2-3 vrstvy a postupně budeš přidávat další. Největší kapacity zvládnou udělat 4-5 i 6 vrstev.

vrstvy-v-aquascape-akvariu

Zdroj: aquascapinglove.com

Pěšinka, jak je v akváriu výše, umí také pomoci s dosažením prostorovosti. První vrstvu tvoří přední dekorativní štěrk. Každá zatáčka cestičky představuje novou vrstvu, která je podpořena významným prvkem (kořen, kámen, výrazné rostliny). Poslední vrstvou je „obloha“ – tím je splněno i pravidlo nekonečna, které jsme si probrali v předchozím bodě.

 

Velikosti, typy a rozmístění kamenů a kořenů

Spousta lidí má v oblibě pořídit si do akvária kameny stejné nebo velmi podobné velikosti a tvaru. Ale ani v přírodě nemáš kameny stejné velikosti.

Při realizaci akvária to měj na paměti. Přední aquascapeři používají kladívko, kterým drtí kámen na drobnější kousky a tyto kousky umisťují pod a v okolí dominantních skal. Mají k tomu 2 důvody.

Prvním je, že se přirozeně vytváří hloubka a věrohodnost akvária a druhým důvodem je napodobování přírody. Miliony let působí v přírodě eroze. Proto z větší skály se postupně odlupují menší kousky a ty se dělí na ještě menší fragmenty. A protože všude působí gravitace, tak úlomky klesají nejschůdnější cestou směrem dolů.

kameny-v-akvariu

Zdroj: Parthapratim Chakraborty

 

Velikost kamenů a jejich umístění v akváriu hraje v některých layoutech důležitou roli. Typickým příkladem je například brazilský styl aquascapingu, které představují obraz otevřené krajiny. Velké dominantní kameny jsou v popředí, zatímco menší v pozadí vytvářejí dojem prostoru. Méně důležitou roli hrají v akváriích typu jungle nebo ostrov či trojúhelník. Samostatnou kapitolu tvoří Iwagumi, kde je několik dominantních kamenů a pár sekundárních, dotvářejících harmonii.

Mezi nejpopulárnější kameny pro aquascaping patří Seiryu stones, Scenery stones, Lávové kameny, Dragon Stones, Crater stone a mnoho dalších.

TIP: Mnohé z těchto a dalších druhů kamenů najdeš i v našem eshopu nebo prodejně, kde si můžeš v hardscape koutku vyskládat vlastní layout za podpory našich kolegů.

 

Součástí hardscape jsou také kořeny. Red moor, Dragon Wood, Branch Wood, Plant Wood – to jsou jen ty nejznámější druhy importovaného dřeva, především z Asie. Nádherné designy vznikají svislým postavením kořenů, které představují zaplavený les – Talawa wood. Výhodou dřeva je, že se dá odřezat podle potřeby a lepit za použití vteřinového lepidla a cigaretových filtrů. Drobné kousky dřeva jsou u profesionálních akvárií nezbytnou součástí. Malé, tenké vzdušné kořeny, případně napodobeniny lián jsou mimořádně náročné na čas, ale za to nádherně dotváří celkový layout. Musíš mít na paměti, že dřevo ve vodě ztmavne o několik odstínů. Na některých kořenech se v prvních týdnech může vytvořit bílá plíseň, po vyčištění se může vytvořit znovu, ale opakovaně už ne. Tuto plíseň případně dobře vyčistí šneci Ampulária.

 

Materiálu je dobré mít více

Pokud se chceš plnohodnotně pustit do designového akvária, musíš se připravit na to, že k šetření není mnoho možností. Plnohodnotně to platí při tvorbě hardscapu. Pokud máš v hlavě nějaký vizuál, věř tomu, že nikdy nenajdeš kámen nebo kořen, který máš ve své představě. Je běžné, že aquascaper má desítky kilogramů materiálu, z něhož využije tak 20-30% při tvorbě layotu.

 

Příroda nemá ráda pravé úhly a matematickou pravidelnost. I diamant je třeba obrousit, aby vznikl šperk. Nesnaž se ukládat kameny do řady jako vojáky, neboť takto to neuvidíš nikde v přírodě.

Mnoho akvaristů má tendenci prosvětlovat svá akvária. Nebuď jako jiný akvarista. Přidej do akvária stín. Působí to uklidňujícím dojmem pro ryby a vytváří kontrast. Někteří profesionálové mají až do 60% tmavých míst ve svém layoutu. Tma a stíny podněcují představivost. Dokážete déle upoutat oko diváka a navíc můžete skrýt některé nedokonalosti.

V roce 2020 vyhrál Siak Wee Yeo největší aquascapingovou soutěž právě s tímto vizuálem. Kolik je tam tmavých míst?

stiny-v-akvariu

Zdroj: Adana.co.jp | Sek Wee Yeo

 

Tmavá místa ti poskytují příležitost rozšířit diverzitu rostlin o ty, které nepotřebují přímé světlo: anubiasy, kryptokoryny, mechy či bucephalandry. Více rostlin, více přirozenosti. Ani v lese neroste jen smrk. Najdeš v něm mechy, lišejníky, borůvky, náletové dřeviny, trávy....Zapomeň na monokulturu.

 

A co na dno?

Na trhu je dostatek kvalitních substrátů s výživnou hodnotou pro rostlinky. Pokud se chceš plnohodnotně věnovat aquascapingu, nevyhneš se mu ani ty. Většinou se dobře pracuje i při vytváření svahů, neukládá se a tím pádem nevzniká např. metan. Rostlinky se do něj dobře zakořeňují a mají přirozenou barvu. Štěrk ale není třeba hned odepisovat. Detaily některých krásných layoutů by se bez něj neobešly – i když plní spíše okrasnou funkci.

Písek je také důležitý pro aquascaping, ale opět je spíše k dekoraci, než by měl nějaký funkční význam. Pomocí písku se tvoří různé cestičky nebo se vysype k přednímu sklu, čímž se vytvoří první vrstva layoutu. Navíc – skvěle kontrastuje se zelenou barvou rostlin a se stíny, případně kameny v nádrži.

Kromě dekorativního významu podloží je podstatné myslet také na vyživování rostlin a poskytnutí kvalitního základu pro jejich kořeny. V aquascape se používají také 3 vrstvy různých podloží např.: ADA Power sand, Amazonia a na vrch písek.

 

Související články:

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz