Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
13.04.2022
Nejpopulárnější hobby eshop za rok 2021
Díky vám jsme se stali nejpopulárnějším eshopem v kategorii hobby za rok 2021. Toto ocenění si velmi vážíme, protože je to ocenění od vás – našich zák... číst celé
04.03.2022
Ze zákulisí našeho eshopu
Shrimp není jen stránka na webu. Za naším eshopem je mnohem více. Zajímá tě jak to u nás vypadá a funguje? Zhlédni naše nové video ;-)       číst celé
06.12.2021
SOUTĚŽ: DARUJ AKVÁRIUM
Darovali jsme spolu kompletní akvárium tomu, komu udělalo největší radost. Rozhodli jsme se, že letos bychom chtěli někomu udělat velkou radost. Da... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Jak vybírat rybky

Jedna smutná zpráva: Nelze mít všechny ryby.

Druhá smutná zpráva: Nelze mít všechny ryby, které se vám líbí v jednom akváriu - mohly by se nesnést, sníst či utrápit.

Co zvážit před koupí

Silně doporučuji, abyste si o rybce, kterou chcete doma mít, předtím něco nastudovali. Vyhnete se pozdějším problémům.

Případně, pokud jste pošetilá osoba a vaše peníze jsou rychlejší, než váš rozum, nastudujte si něco o rybě, kterou jste koupili, okamžitě poté, co si ji dáte do akvária. Alespoň budete lépe rozumět, co za problém jste si právě přivodili.

Protože víte, vy když si o rybě nic nenaštudujete, ona vám také nic o sobě neřekne. No a pokud jí u vás něco nesedí, bude stále častěji nemocná a nakonec umře. A vy byste měli vědět proč, jinak vám umře zas.


Jak velká naroste?

To je naprosto prvotní a klíčová informace. Měli byste mít akvárium tak široké, aby se do něj dospělá vešla desetkrát. (Čili: šířka akvária >=10 x délka ryby za dospěla.) Jinak jí u vás bude hrabat z nedostatku "výběhu".

Kolují takové legendy, že ryba naroste jen tolik, kolik jí dovolí velikost akvária. Není to pravda. Ryba roste celý život, ačkoli v mládí velmi rychle a v dospělosti velmi pomalu. Ale zato průběžně furt. A vůbec ji při tom růstu nezajímá, jak velké akvárium na ni máte.

Jakou teplotu preferuje?

Jsou ryby, které nemají rády tropické teploty nad 26° C, například mřenka Denisonova. Rakům zakrslým je teplo už i v 24° C.

No a pak jsou ryby, které potřebují vodu teplou jako polévka, jako discuse (tj. terčovce) nebo skaláry vysoké.

Aby se vám lépe představovalo, co ryba zažívá při jiné teplotě: chladnomilná se v teple dusí, protože teplá voda pojme méně kyslíku. Teplomilné je v chladné vodě zima; bledne a chřadne jako vy, když v říjnu vyběhnete omylem v kraťasech.

Má ráda měkkou nebo tvrdou vodu?

Na většině Slovenska je voda tvrda. Někde tak, že do rychlovarné konvice se dáva ocet pomalu každý měsíc.

Pokud chcete chovat a dokonce rozmnožovat ryby, které mají rády měkkou vodu, budete se muset piplat s reverzní osmózou nebo rašelinovým výluhem. Ne, že by za to discuse, halančíci či mřenky nestáli, jen je to disciplína pro silně pokročilé.

Žije v proudu nebo v klidné vodě?

Co se týče tohoto, platí jednoduché pravidlo - pokud je rybka v průřezu tenká (skaláry, guramy, tetry), má v oblibě spíše stojatou vodu. Pokud je v průřezu tlustší až oválná (aterinky, mřenky) nebo má přísavný orgán, tak naopak, je zvyklá na vodu proudící.

Ryby ze silných proudů se umí vyrovnat s klidnější vodou, ale ryby z klidných vod silný proud vyčerpává.

Jaká bude k ostatním rybám?

No a nakonec, sledujte i informaci o snášenlivosti vůči ostatním rybám. Vrubozubcovité ryby odhánějí ostatní ryby ze svého teritoria, zejména v době páření - což je prakticky stále. Labeo dvoubarevné je blbec, který tyranizuje sobě podobné ryby, protože se nudí. Mřenky čtyřpruhé, pokud nejsou v houfu alespoň osmi, začnou kousat ploutve ostatním rybám, protože si to nevybijí v kolektivu. Bichir sežere vše, co se mu vejde do úst. A tak podobně.

Toto se bohužel někdy špatně předvídá. I ryby bývají individuality, takže můžete zakoupit bezkonfliktní druh, ale jedna z ryb bude prostě jízlivý agresivní chuj. To se dá řešit buď chovatelsky - dáte ji jinému akvaristy (a neptáte se, zda ji nedá větším rybám na prošmáček) nebo zákaznický - vrátíte rybu do prodejny, s čím ale občas dělají ofuky.

Nebo si ji necháte a budete mít trvalý zdroj veselé frustrace. Alespoň se budete mít vždy na co postěžovat kolegům akvaristům!

Autor: Samo Trnka

 

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo jej pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2022 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz