Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Jak vybírat rybky

Jedna smutná zpráva: Nelze mít všechny ryby.

Druhá smutná zpráva: Nelze mít všechny ryby, které se vám líbí v jednom akváriu - mohly by se nesnést, sníst či utrápit.

Co zvážit před koupí

Silně doporučuji, abyste si o rybce, kterou chcete doma mít, předtím něco nastudovali. Vyhnete se pozdějším problémům.

Případně, pokud jste pošetilá osoba a vaše peníze jsou rychlejší, než váš rozum, nastudujte si něco o rybě, kterou jste koupili, okamžitě poté, co si ji dáte do akvária. Alespoň budete lépe rozumět, co za problém jste si právě přivodili.

Protože víte, vy když si o rybě nic nenaštudujete, ona vám také nic o sobě neřekne. No a pokud jí u vás něco nesedí, bude stále častěji nemocná a nakonec umře. A vy byste měli vědět proč, jinak vám umře zas.


Jak velká naroste?

To je naprosto prvotní a klíčová informace. Měli byste mít akvárium tak široké, aby se do něj dospělá vešla desetkrát. (Čili: šířka akvária >=10 x délka ryby za dospěla.) Jinak jí u vás bude hrabat z nedostatku "výběhu".

Kolují takové legendy, že ryba naroste jen tolik, kolik jí dovolí velikost akvária. Není to pravda. Ryba roste celý život, ačkoli v mládí velmi rychle a v dospělosti velmi pomalu. Ale zato průběžně furt. A vůbec ji při tom růstu nezajímá, jak velké akvárium na ni máte.

Jakou teplotu preferuje?

Jsou ryby, které nemají rády tropické teploty nad 26° C, například mřenka Denisonova. Rakům zakrslým je teplo už i v 24° C.

No a pak jsou ryby, které potřebují vodu teplou jako polévka, jako discuse (tj. terčovce) nebo skaláry vysoké.

Aby se vám lépe představovalo, co ryba zažívá při jiné teplotě: chladnomilná se v teple dusí, protože teplá voda pojme méně kyslíku. Teplomilné je v chladné vodě zima; bledne a chřadne jako vy, když v říjnu vyběhnete omylem v kraťasech.

Má ráda měkkou nebo tvrdou vodu?

Na většině Slovenska je voda tvrda. Někde tak, že do rychlovarné konvice se dáva ocet pomalu každý měsíc.

Pokud chcete chovat a dokonce rozmnožovat ryby, které mají rády měkkou vodu, budete se muset piplat s reverzní osmózou nebo rašelinovým výluhem. Ne, že by za to discuse, halančíci či mřenky nestáli, jen je to disciplína pro silně pokročilé.

Žije v proudu nebo v klidné vodě?

Co se týče tohoto, platí jednoduché pravidlo - pokud je rybka v průřezu tenká (skaláry, guramy, tetry), má v oblibě spíše stojatou vodu. Pokud je v průřezu tlustší až oválná (aterinky, mřenky) nebo má přísavný orgán, tak naopak, je zvyklá na vodu proudící.

Ryby ze silných proudů se umí vyrovnat s klidnější vodou, ale ryby z klidných vod silný proud vyčerpává.

Jaká bude k ostatním rybám?

No a nakonec, sledujte i informaci o snášenlivosti vůči ostatním rybám. Vrubozubcovité ryby odhánějí ostatní ryby ze svého teritoria, zejména v době páření - což je prakticky stále. Labeo dvoubarevné je blbec, který tyranizuje sobě podobné ryby, protože se nudí. Mřenky čtyřpruhé, pokud nejsou v houfu alespoň osmi, začnou kousat ploutve ostatním rybám, protože si to nevybijí v kolektivu. Bichir sežere vše, co se mu vejde do úst. A tak podobně.

Toto se bohužel někdy špatně předvídá. I ryby bývají individuality, takže můžete zakoupit bezkonfliktní druh, ale jedna z ryb bude prostě jízlivý agresivní chuj. To se dá řešit buď chovatelsky - dáte ji jinému akvaristy (a neptáte se, zda ji nedá větším rybám na prošmáček) nebo zákaznický - vrátíte rybu do prodejny, s čím ale občas dělají ofuky.

Nebo si ji necháte a budete mít trvalý zdroj veselé frustrace. Alespoň se budete mít vždy na co postěžovat kolegům akvaristům!

Autor: Samo Trnka

 

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo jej pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2022 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz