Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
09.10.2019
Nové Živorodky Red
Zařadili jsme do prodeje krásně zbarvené oranžovo-červené Živorodky Red. Zpestři si akvárium živorodkami a objednat si můžeš rovnou samce i samičku. ... číst celé
30.09.2019
Doprava zdarma a soutěž až o 6500 Kč
Sami nevěříme, ale Shrimp je na trhu už 4 roky. Začínali jsme s devíti akvárii a nyní jich máme více než 120. Najdeš u nás více než 120 druhů živoči... číst celé
05.09.2019
Mini Razbory skvrnoocasé
Máš miniakvárium a ještě v něm nemáš Razbory? V naší nabídce přibyl další druh. číst celé
Zobrazit všechny novinky

Doprava zdarma a soutěž až o 6500 Kč

  1. Úvod
  2. Články
  3. Přírodní krmiva
Přírodní krmiva jsou zdarma

 

Akvarijním obyvatelům jako jsou krevety, raci, plži, ale i některým druhům ryb můžeš zpestřit stravu, v kterémkoliv ročním období. Tyto přírodní volně dostupná "krmiva" jsou vhodným zdrojem důležitých látek, které někdy neobsahují ani ty nejkvalitnější krmiva. Nejlepší je používat je právě v kombinaci se specializovanými krmivy.

Hodně živočichů pochází z řek či potoků, ve kterých se běžně na dně nachází spadané listí, dřevo, větve, rašelina, nebo části různých rostlin. Živočichové tak mají neustálý přístup k potravě. Právě to by mělo být i naším cílem při jejich chovu v akváriu. Nejde o to mít akvárium sterilně čisté, kde najdou potravu jen během krmení. Ale třeba jim zpřístupnit v rozumném množství zdroje potravy, které budou mít k dispozici neustále tak, aby zároveň neovlivnily negativně vlastnosti vody.

Při doplňcích stravy vždy pamatuj na to aby:
- byly pro živočichy snadno konzumovatelné,
- neobsahovaly cizí nebo nebezpečné látky,
- abys je dávkoval v rozumném množství.

dubové a bukové listí v akváriu

Suché listí a olšové šišky

Suché listí z dubu, buku nebo olše, není jen skvělou dekorací simulující přirozené prostředí. Dodávají důležité huminové kyseliny a třísloviny (tanin), slouží jako úkryt a mírně snižují PH vody. Olšové šišky mají podobné vlastnosti jako listí. Živočichům však neposkytnou tolik potravy jako listí a úkryty samozřejmě také ne.

Huminové látky jsou přírodní organické sloučeniny vznikající chemickým a biologickým rozkladem organické hmoty a syntetickou činností mikroorganismů. Huminové látky se dělí na základě jejich rozpustnosti na fulvinové kyseliny, huminové kyseliny a HUMINT. Mají antivirové a antibakteriální účinky a pomáhají odbourávat těžké kovy ze živých organismů. Začínají se používat už i v živočišné výrobě, kde už několik studií potvrdilo příznivý vliv na zvýšení intenzity růstu, snížení úmrtnosti a zvýšení aktivity imunitního systému. Huminové kyseliny jsou schopny tvořit ochranný film na stěnách žaludku a střev, odolný proti infekcím a toxinům.

Třísloviny obsahují antioxidanty, působí blahodárně a kromě antibakteriálních účinků posilují imunitní systém.

Příprava a použití v akváriu: Listí a šišky je ideální sbírat na podzim, případně na konci zimy, během suchých teplejších dnů, když jsou ještě na stromech. Dbej hlavně na to, aby to nebylo u zdrojů znečištění (cestách, skládkách, továrnách apod.). Nemusíš je sbírat po jednom, odlomit můžeš celé větvičky. Důkladně vyschlé listí a šišky můžeš v suchém, bezprašném prostředí skladovat i celý rok. Před vložením do akvária se přesvědč, zda na nich není plíseň. Pokud jsou zaprášené, stačí je osprchovat.

Za několik hodin listy nasáknou, ztmavnou a mírně obarví vodu do hněda. V 50 litrové nádrži stačí použít 3-5 listů, ve 100 l klidně 8-15. Když je živočichové zlikvidují, můžeš přidat další. Větvičky v akváriu můžeš i ponechat. Pokud použiješ více listů, nic vážného se nestane, jen voda bude více zabarvena, pro jistotu ale můžeš zkontrolovat PH. Listy není třeba po nějaké době z akvária odstraňovat. Pokud nemáte přístup k takovým listům, můžete využít i listy mandlovníku mořského. U šišek je třeba být opatrnější, jejich účinek, hlavně co se zbarvení týče, je silnější. Před použitím je dobré je nechat vylouhovat mimo akvária, nebo použít menší množství (na 50 litrů 1-2 kusy).

kopřiva v akváriu s krevetkami red cherry


Spařenákopřivanebopampeliška

Kopřiva (Utrica dioica) a Pampeliška (Taraxacum) jsou často považovány za plevele. No obě obsahují množství účinných látek a vitamínů. Živočichové se jimi nejen zasytí, ale zlepší se i jejich zdraví, kondice a imunita. Ihned po vložení těchto listů do akvária se na ně krevetky, raci i plži vrhnou. Pampeliška dokonce chutná i slimákům Neritina, kteří se běžně živí pouze řasami.

Příprava a použití: Nejlepší je nasbírat mladé listy, nebo u kopřivy celé mladé stonky i s listy. Dbej hlavně na to, aby to nebylo u zdrojů znečištění (cestách, skládkách, továrnách apod.). Listy stačí zalít horkou vodou a nechat odstát 10-15 minut. Potom je můžeš ještě promýt studenou. Podstatné je, aby po vložení do akvária, klesly hned na dno. Pokud budou plavat, je dobré je nechat ještě o něco déle v horké vodě. Platí ale, čím kratší doba, tím více hodnotných látek se v nich zachová.

Pampeliška je měkčí a živočichové ji obvykle zkonzumují rychleji. Kopřiva vydrží v akváriu o několik hodin déle. Dávkovat je třeba takové množství, aby bylo do zhruba 24 hodin zkonzumované. Podávat je můžeš pravidelně i několikrát do týdne. Vypěstovat si je můžeš i v zimním období. Jednodušším řešením je však použít kopřivové granule.

dřevo v akváriu

Dřevo a kořeny

Vhodné je, pokud se v akváriu nachází i kousek dřeva, nebo kořen. Dřevo obsahuje celou řadu prospěšných aminokyselin. Jako potrava je nejvhodnější měkké dřevo, jehož rozpad je kratší. Stačí ho jen minimální množství, aby neohrozilo negativně vlastnosti vody. Tvrdšího dřeva může být i více. Než nasaje vodu a přestane ji barvit, může ale trvat déle. Jeho rozpad je velmi pomalý a proto je vhodnější pokud jde o větší kus.

Příprava a použití: Vhodné dřevo najdeš u břehů menších řek nebo potoků, ideálně v přírodě, kde je menší šance znečištění. Naplavené dřevo by na sobě už nemělo mít kůru a nemělo by být zcela hladké. Velmi měkké části můžete odstranit i rukou. Před vložením do akvária je lepší ho na několik dní až týdnů, v závislosti na velikosti, nejprve nechat ponořené ve vodě mimo akvária. Vodu při tom můžeš několikrát vyměnit. Dřevo se tak ještě vylouhuje a případně zbaví nečistot. U větších kusů je výběr správného dřeva a postup jeho přípravy před vložením do akvária složitější a doporučujeme si o tom nastudovat více informací. Pro účel, o který nám jde v tomto případě, a pro začátečníky, doporučujeme raději začít s menšími kousky. Nemusí však jít jen o naplavené dřevo a kořeny si případně můžeš vybrat i z naší nabídky.

Zelenina

Pro zpestření jídelníčku můžete vyzkoušet i různé druhy zeleniny: ledový salát, špenát, mrkev, dýně hokaido, okurka či jiné. Očištěnou mrkev můžete škrabkou na brambory nastrouhat na tenké proužky. U větších živočichů ani není nutné ji spařit. Snaž se vyhýbat podávání vrchní části zeleniny, která může obsahovat škodlivé konzervační nebo jiné látky..

 

Všeobecné informace:

Výběr rostlinkekrevetám,rakůmaplžům

Přestože se ve skutečných biotopech, z nichž krevety pocházejí rostliny, mechy ba dokonce řasy nenacházejí, často jsou krevety nedílnou součástí a zpestřením našich, na rostliny bohatých akvárií.

Celý článek ˃

Čistšíakváriumbeznámahy

Jak se zbavit vláknitých, nebo povlakových řas v akváriu řeší mnozí z nás. Návodů je mnoho. Existuje však řešení, které je podle nás jednoduché, pro prostředí v akváriu přirozené a ověřené.

Celý článek ˃

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!

Copyright © 2019 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk

Odběrné místo

Slovensko
Varín okr. Žilina
Športová 331

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.