Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
13.04.2022
Nejpopulárnější hobby eshop za rok 2021
Díky vám jsme se stali nejpopulárnějším eshopem v kategorii hobby za rok 2021. Toto ocenění si velmi vážíme, protože je to ocenění od vás – našich zák... číst celé
04.03.2022
Ze zákulisí našeho eshopu
Shrimp není jen stránka na webu. Za naším eshopem je mnohem více. Zajímá tě jak to u nás vypadá a funguje? Zhlédni naše nové video ;-)       číst celé
06.12.2021
SOUTĚŽ: DARUJ AKVÁRIUM
Darovali jsme spolu kompletní akvárium tomu, komu udělalo největší radost. Rozhodli jsme se, že letos bychom chtěli někomu udělat velkou radost. Da... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Výběr akvária pro aquascaping

Rád by ses v akvaristice posunul na vyšší level a začal se věnovat aquascapingu? Prvním krokem je výběr vhodného akvária. Připravili jsme pro tebe praktické tipy, jak vytěžit z akvária maximum pro dokonalý layout.

 

Stanov si rozpočet a objem akvária

Buď realista a mysli na to, že akvárium je jen jedním z komponentů, které zasahuje do celkového rozpočtu. Další významné položky jsou filtr, osvětlení,CO2, hardscape (kameny, kořeny), substráty, rostliny, hnojení, přípravky a samozřejmě živočichové. Abys měl lepší představu o tom, jak velikost akvária ovlivňuje rozpočet, uvádíme jednoduchou tabulku. Nejnižší rozpočet je u nejokresanější verzi akvária (slabší světlo, bez CO2, obyčejné sklo,...). Naopak nejvyšší, při volbě kvalitnějších komponentů. Akvárium samozřejmě vždy může být i dražší :-)

 

Objem

Odhadovaný rozpočet

120 l

7 500 - 15 000 Kč

180 l

10 000 - 20 000 Kč

240 l

12 500 - 25 000 Kč

350 l

20 000 - 40 000 Kč

450 l

25 000 - 45 000 Kč

 

Limitující může být také prostor, který máš k dispozici. V tom případě jej doporučujeme využít co nejefektivněji. Obecně platí, že čím větší objem, tím je údržba méně náročná a akvárium je stabilnější. I několikahodinový výpadek elektrické energie dokáže uškodit ekosystému v malé nádrži. Právě stabilita prostředí je pro aquascaping klíčová.

Často dostáváme otázku, při jakém objemu by měl začátečník v aquascapingu začít. Z hlediska nákladů, relativní udržitelnosti prostředí i údržby doporučujeme objem kolem 120 litrů. Pro tento objem je v nabídce nejširší nabídka svítidel či filtrace, což ti nabízí dobrý manévrovací prostor z hlediska rozpočtu. Nejlevnější řešení, ale nejsou vždy ta nejlepší.

Typ skla akvária

Nejčastěji se používají 2 typy skla, ze kterého se lepí akvária. Klasické sklo je levnější, lepí se černým i transparentním silikonem. Pro aquascaping se ale častěji používá Optiwhite. Rozdíl je v čirosti skla a tím i v menším zkreslení barev při sledování akvária. Optiwhite sklo obsahuje průměrně 10x méně železa než klasické sklo. Díky tomu se výrazně eliminuje zeleno-modrý nádech, který je patrný při běžném skle. Lepí se obvykle transparentním silikonem.

rozdil-klasicke-a-optiwhite-sklo

Mýtus při Optiwhite: Existuje rozšířený názor, že sklo Optiwhite je měkčí a snadněji se poškrábe. To ale není pravda. Jeho tvrdost je stejná. Pravdou však je, že pokud se poškrábe, škrábanec je vidět víc než u klasického skla. Proto je třeba být opatrnější.

Pokud se rozhodneš pro optiwhite akvárium, připrav si ke koupi přibližně o 65% vyšší cenu. Odměnou za to ti bude akvárium s krásným odleskem hran a luxusně čistý pohled do akvária.

Tvar akvária

Kostky (čtvercové dno) - Akvária tvaru krychle jsou náročnější na vytvoření působivého layotu. Menší akvária typu Cube (kostka) o objemu někde kolem 20-60 litrů bych doporučoval až zkušenějším aquascaperům.

Kvádr (obdélníkové dno) - Obdélníkový tvar a co největší plocha ti nabízí nejlepší prostor a největší možnosti pro tvorbu různých vizuálů (layoutů). Je to užitečné, pokud nemáš ještě definitivní představu, jak bude tvoje akvárium ve finále vypadat.

Šířka - pro začínající aquascapery doporučujeme akvária o šířce alespoň 60 - 80 cm.

Výška – není až tak podstatná. Vysoká akvária se hodí pro vizuál, kde je hlavním prvkem naplaveno stojaté dřevo. Ale pozor, výška akvária ovlivňuje tloušťku použitého skla a to má výrazný vliv na cenu akvária. Hlavně při výrobě akvária na míru si ověř, zda malý rozdíl v rozměru neovlivní výrazně jeho cenu.

Mnoho zahraničních aquascaperů má i vyšší akvária. V momentě, kdy probíhá focení pro různé soutěže, aquascaper odsaje část vody. Výška ovlivňuje také množství světla dopadajícího ke dnu na kobercové rostliny.

Hloubka – ti vytváří prostor pro vytvoření působivých layoutů s různými vrstvami.

Dlouhá a nízká akvária jsou působivá, pokud se rozhodneš pro layout typu Iwagumi.

 

Rady na závěr

Pro začátek může být pro tebe vhodnou cestou koupě kvalitních hotových akvarijních setů, které jsou finančně výhodnější a jejich součástí bývá i skříňka. Plusem je i fakt, že můžeš set v budoucnu vylepšit např. externí filtrací. Akvária Eheim i další mají ovšem externí filtr již přímo v základní výbavě. Juwel má kvalitní vnitřní filtry.

Profíci používají nejčastěji Optiwhite na míru s externí filtrací, pořádně nadupaným světlem a určitě s CO2

V akvaristice, jako v mnoha jiných oblastech platí, že čím více se budeš snažit ušetřit na začátku, tím více nakonec zaplatíš. Rozhodnout se pro kvalitní základ, tedy vhodné akvárium, kvalitní techniku ​​a zařízení je z dlouhodobého hlediska jistě nejlepší cesta.

  

Související články:

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2022 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz