Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

Nano krevetárium

Martin nám představil jeho nově-založené akvárium, na kterém si vyzkoušel přechod od "klasického" akvária s pár rostlinkami a rybami na rostlinné akvárium.

"Nádrž jsem už měl doma. Předtím fungovala jako karanténa, v níž bylo navíc pár krunýřovců. Poté, co jsem do ní nouzově přijal nemocného karase od kamaráda (po vyléčení putoval do jezírka), jsem se rozhodl nádrž vypustit a předělat."

 

NANO KREVETÁRIUM

Rozměry (š x h x v): 45 x 20 x 30 cm
Objem: 25 litrů
Doba od založení nádrže: 2 měsíce
Parametry vody:  pH 6,8; GH 4; KH 4
Náročnost údržby: 2040 minut každé 2 týdny
Použitá technika: filter SUNSUN HW-602B, Sinkor LED WRB 45
Zařízení: substrát invital japanesse soil powder, lávové kameny, 2 kořeny Red Moor Wood

ÚPRAVA VODY

Moje výhoda i nevýhoda je to, že mi z kohoutku teče velmi měkká voda (GH = 12). Akvaristickou vodu proto upravuji zejména přidáváním minerálů, čímž se dostávám na GH kolem 4. Samozřejmostí je Seachem Prime pro odstranění chlóru. Seachem Acid Buffer a Alkaline Buffer ve správném poměru zajišťují pH 6,8 při mírném zvýšení KH na hodnotu 4.

NÁROČNOST ÚDRŽBY

Běžná údržba znamená - výměna 1/3 vody jednou za jeden nebo dva týdny (na základě toho, jak se zhoršují parametry vody). Tento proces zabere cca 20 minut, příležitostně je třeba udělat prostřih rostlin, což si žádá přibližně dalších 20 minut.

POUŽITÁ TECHNIKA

Filtraci vody zajišťuje externí filtr SUNSUN HW-602B. Filtr je sice poměrně malý, ale běžně dodávány molitany jsem vyměnil za EHEIM substrát pro. Momentálně plní svůj účel, ale v budoucnu se nebráním výměně za silnější. Voda je při návratu do akvária obohacená o CO2 z 2l tlakové láhve pomocí atomizéru na hadici. Akvárium má denně 8 hod. světla, které dodává Sinkor LED WRB 45.

POUŽITÉ ROSTLINY

Při založení jsem použil zejména kobercové rostliny, jako Eleocharis parvulus, Monte carlo, nebo Hemianthus callitrichoides Cuba. Protože se ale v prvních týdnech Eleocharis a Monte carlo neujaly dostatečně, doplnil jsem místo nich další Hemianthus callitrichoides Cuba a Eleocharis acicularis. Významným prvkem uprostřed je Hydrocotyle tripartita sp. Japan a pozadí tvoří Alternanthera lilacina. Téměř celou plochu kořene, který spolu spojuje dva hlavní kameny pokrývá mech, který mám v jiném akváriu. Nejsem si na 100 % jistý druhém, ale měl by to být Java Moss. Jako dekoraci kamenů jsem použil Anubias Nana.

ŽIVOČICHOVÉ

Protože se mi zalíbily krevetky, osádku tvoří 10x Neocaradina davidi (Blue Dream). V nejbližších týdnech by se měly narodit mladé krevetky. Společnost jim dělají pouze hlemýždě Clinthon.

POUŽITÁ KRMIVA, HNOJIVA A JINÉ

Kromě přípravků na úpravu vody, které jsem zmiňoval výše, používám jako hnojivo Seachem Flourish. Krmím momentálně obden za pomoci komplexního krmiva Shrimpfood Neocaradina. To občas doplním spařenou okurkou nastoknutou na špejli, sušeným dubovým lístim, nebo tzv. lízátky pro krevety. Krevetky a šneky samozřejmě o potravu nouzi nemají, protože konzumují i řasu a odumírající části rostlin.

POSTUP ZAKLÁDÁNÍ NÁDRŽE

Po vypuštění nádrže následoval náročný úkol spojený s odstraněním starého štěrku a kompletním vyčištěním. Nakonec jsem se rozhodl ponechat původní tapetu, což se později ukázalo jako chyba. S čistě černým nebo čistě bílým pozadím by akvárium mnohem lépe vyniklo. Zásobní substrát jsem se rozhodl nepoužít, pokud budou mít rostliny problém, použiji tablety do dna. Použil jsem tedy jen zmíněný japonský substrát a po nasypání tenké podkladové vrstvy jsem se pustil do aranžování, tzv. hardscape - rozložení kamenů a dřeva. Pokud bylo třeba něco upevnit, či slepit kameny, použil jsem na to vteřinové lepidlo, které je v akváriu bezpečné. Následně zůstalo už jen dosypat substrát, navlhčit vodou a mohl jsem začít sázet. Bohužel, svah který jsem vytvořil při zadní stěně, se mi časem sesunul a dno je momentálně více méně rovné. Příště si na to budu muset dát větší pozor.

 

Autor: Martin Hlavňa

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Pochlub se i ty svou nádrží. Je úplně jedno, jak je velká nebo zařízená. Zkus nám o ní napsat, je to jednoduché. Přečti si více o tom, jak se stát naším blogerem.

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz