- Úvod
- PRŮVODCE AKVARISTIKOU
- Tipy a návody
- Čistší akvárium
Každý kdo má akvárium ví, že péče o něj většinou zabere nějaký čas. Čistíme filtry, odsáváme nečistoty ze substrátu, drhneme sklo, zastřihujeme rostlinky, odstraňujeme jejich odumřelé části. Jedním z největších problémů jsou však řasy. Jak se zbavit vláknitých nebo povlakových řas v akváriu řeší mnozí z nás. Návodů je mnoho. Méně svítit, měnit častěji vodu, používat různé přípravky. Existuje však řešení, které je podle nás jednoduché, pro prostředí v akváriu přirozené a ověřeno nejen v našich nádržích, ale i u mnoha dalších akvaristů a zákazníků.
Správní pomocníci ti čištění usnadní
Existuje mnoho živočichů, kteří nám dokážou v čištění akvária pomoci. Někteří pomáhají více, jiní méně, někteří jsou experti na čištění skla a hladkých povrchů, jiní čistí substrát či rostliny. Důležité je vybrat si tu správnou kombinaci pomocníků.
Spolehliví čističi akvária
Kreveta Caridina Japonika - z krevet je to nejefektivnější pracant. Výborně odstraňuje menší či větší vláknité řasy, čistí akvárium od detritu (odpadového materiálu) z vrchní vrstvy substrátu, perfektně likviduje odumřelé části rostlin, zbytky krmiva a případně i uhynulé živočichy. Rychle a s viditelným účinkem čistí od řas a nečistot drobnolisté rostliny, mechy a mechové koule. Pro dobré výsledky stačí na 50 litrů objemu nádrže použít 3–5 ks, v závislosti na stavu akvária (členitost, množství rostlin, znečištění). Jejich velkou výhodou je i to, že jsou odolné a přizpůsobivé. Mysli však i na to, že se nehodí ke všem druhům ryb.
Plži Neritina – je jich několik druhů. Kromě rodových znaků, mají společnou i jednu výraznou vlastnost - dokážou neuvěřitelně čistit skla a hladké povrchy od povlakových řas. Zatím jsem neobjevil plže, kterým by to šlo lépe. Zapomeň na zelené tečky na skle a jejich namáhavé škrábání. S Neritinami je ve svém akvárku nenajdeš. Jsou to sekačky, ale rostliny při tom neničí. Do 50 litrové nádrže stačí 2–3 ks. Jejich výhodou je i to, že akvárium zkrášlí už jen svou přítomností. Jsou černí s kovovými odlesky, tmavě oranžoví s černou kresbou, žlutí s černými pruhy, nebo černí se žlutými. :-)
Plži Brotie a Tylomelanie – tito plži z části čistí i hladké povrchy a skla, ne však tak efektivně jako Neritiny a k dosažení stejných výsledků by jich muselo být v akváriu o něco více. Jejich výhodou však je, že dokážou čistit substrát nejen na povrchu, ale i v hlubších vrstvách. Například Brotia herculea a většina Tylomelanií se do substrátu dokáže zarýt, prokypřit ho a "provzdušnit". Nevznikají v něm tak mrtvé zóny a detrit z hlubších vrstev se dostává na povrch, kde ho likvidují i ostatní čističi. Tito plži mívají větší schránky. V takových případech se do menších nádrží moc nehodí. Je třeba myslet také na to, že drobné rostlinky mohou ze substrátu vyrýt na povrch. Pokud jsou použity kobercové rostliny, tyto plže vlastně ani není třeba používat. Jinak jich na 100 litrů stačí 4–5 ks. Druh Brotia pagodula je vhodnější pro čištění skla a jiných povrchů, substrát čistí jen částečně a pouze v povrchové vrstvě.
Jejich kombinací dosáhneš nejlepších výsledků
Nejlepších výsledků dosáhneš kombinací výše uvedených živočichů. Nejen že se doplňují, ale jejich účinek se v některých aspektech znásobuje. Takže pokud v 100 litrové nádrži použiješ 6–10 Japonik, 4–6 Neritin a případně pár plžů na čištění substrátu, dlouhodobé výsledky jsou zaručeny. Samozřejmě to neznamená, že už nikdy nebudeš muset odsávat nečistoty nebo snad vyměňovat vodu, akvárium bude ale čistší a práce ti ubude.
Autor: Ondrej Svoboda
Líbil se ti tento článek? Dej nám like. Pokud by si do něj něco doplnil, nebo jej pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Zlepšováky a návody týkající se akvaristiky a podobných oblastí, se vždy hodí. Pošli nám ty své a pomůžeš tak ostatním. Obsah neustále rozšiřujeme, tak se máš na co těšit. Pošli nám tip, jaký článek by tě potěšil.