Novinky
14.06.2020
Nová hnojiva od Seachem
Jak co nejlépe uspokojit poptávku akvaristy a vyrobit skutečně kvalitní produkty? Jedině tak, že se sám staneš akvaristou a dokonale tak porozumíš pot... číst celé
04.06.2020
Nová krmivá od Shrimp King
Do nabídky jsme doplnili 3 nové krmiva pro krevety od značky SHRIMP KING. Snow pops jsou skvělým doplňkovým krmivem pro všechny druhy trpasličích a d... číst celé
16.04.2020
Novinky související s dopravou
Rádi bychom tě informovali o změnách souvisejících s dopravou našeho zboží: Snížili jsme cenu dopravy rostlin Jelikož máme po zimních studených dnec... číst celé
Zobrazit všechny novinky

  1. Úvod
  2. Články
  3. Čistší akvárium
Čistší akvárium bez námahy

 

povlakové řasy v akváriu

Každý kdo má akvárium ví, že péče o něj většinou zabere nějaký čas. Čistíme filtry, odsáváme nečistoty ze substrátu, drhneme sklo, zastřihujeme rostlinky, odstraňujeme jejich odumřelé části. Jedním z největších problémů jsou však řasy. Jak se zbavit vláknitých nebo povlakových řas v akváriu řeší mnozí z nás. Návodů je mnoho. Méně svítit, měnit častěji vodu, používat různé přípravky. Existuje však řešení, které je podle nás jednoduché, pro prostředí v akváriu přirozené a ověřeno nejen v našich nádržích, ale i u mnoha dalších akvaristů a zákazníků.


vlaknite riasy v akvariu

 

 

Správní pomocníci ti čištění usnadní

Existuje mnoho živočichů, kteří nám dokážou v čištění akvária pomoci. Někteří pomáhají více, jiní méně, někteří jsou experti na čištění skla a hladkých povrchů, jiní čistí substrát či rostliny. Důležité je vybrat si tu správnou kombinaci pomocníků.

 

 

Spolehliví čističi akváriakreveta caridina japonica proti řasám

Kreveta Caridina Japonika - z krevet je to nejefektivnější pracant. Výborně odstraňuje menší či větší vláknité řasy, čistí akvárium od detritu (odpadového materiálu) z vrchní vrstvy substrátu, perfektně likviduje odumřelé části rostlin, zbytky krmiva a případně i uhynulé živočichy. Rychle a s viditelným účinkem čistí od řas a nečistot drobnolisté rostliny, mechy a mechové koule. Pro dobré výsledky stačí na 50 litrů objemu nádrže použít 35 ks, v závislosti na stavu akvária (členitost, množství rostlin, znečištění). Jejich velkou výhodou je i to, že jsou odolné a přizpůsobivé. Mysli však i na to, že se nehodí ke všem druhům ryb.


plž neritina zebra proti řasám

Plži Neritina – je jich několik druhů. Kromě rodových znaků, mají společnou i jednu výraznou vlastnost - dokážou neuvěřitelně čistit skla a hladké povrchy od povlakových řas. Zatím jsem neobjevil plže, kterým by to šlo lépe. Zapomeň na zelené tečky na skle a jejich namáhavé škrábání. S Neritinami je ve svém akvárku nenajdeš. Jsou to sekačky, ale rostliny při tom neničí. Do 50 litrové nádrže stačí 23 ks. Jejich výhodou je i to, že akvárium zkrášlí už jen svou přítomností. Jsou černí s kovovými odlesky, tmavě oranžoví s černou kresbou, žlutí s černými pruhy, nebo černí se žlutými. :-)


plž tylomelania čistí i substrát

Plži Brotie a Tylomelanie – tito plži z části čistí i hladké povrchy a skla, ne však tak efektivně jako Neritiny a k dosažení stejných výsledků by jich muselo být v akváriu o něco více. Jejich výhodou však je, že dokážou čistit substrát nejen na povrchu, ale i v hlubších vrstvách. Například Brotia herculea a většina Tylomelanií se do substrátu dokáže zarýt, prokypřit ho a "provzdušnit". Nevznikají v něm tak mrtvé zóny a detrit z hlubších vrstev se dostává na povrch, kde ho likvidují i ​​ostatní čističi. Tito plži mívají větší schránky. V takových případech se do menších nádrží moc nehodí. Je třeba myslet také na to, že drobné rostlinky mohou ze substrátu vyrýt na povrch. Pokud jsou použity kobercové rostliny, tyto plže vlastně ani není třeba používat. Jinak jich na 100 litrů stačí 45 ks. Druh Brotia pagodula je vhodnější pro čištění skla a jiných povrchů, substrát čistí jen částečně a pouze v povrchové vrstvě.

 

Jejich kombinací dosáhneš nejlepších výsledků

Nejlepších výsledků dosáhneš kombinací výše uvedených živočichů. Nejen že se doplňují, ale jejich účinek se v některých aspektech znásobuje. Takže pokud v 100 litrové nádrži použiješ 610 Japonik, 46 Neritin a případně pár plžů na čištění substrátu, dlouhodobé výsledky jsou zaručeny. Samozřejmě to neznamená, že už nikdy nebudeš muset odsávat nečistoty nebo snad vyměňovat vodu, akvárium bude ale čistší a práce ti ubude.

 

info o ponuke kreviet a slimákov

 

Všeobecné informace:

Výběr rostlin ke krevetám, rakům a plžům

Přestože se ve skutečných biotopech, z nichž krevety pocházejí, rostliny, mechy ba dokonce řasy nenacházejí, často jsou krevety nedílnou součástí a zpestřením našich, na rostliny bohatých akvárií.

Celý článek ˃

Přírodní krmiva nejen pro krevety jsou zdarma

Hodně živočichů pochází z řek či potoků, ve kterých se běžně na dně nachází spadané listí, dřevo, větve, rašelina, nebo části různých rostlin. Živočichové tak mají neustálý přístup k potravě.

Celý článek ˃

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!


Odběrné místo

Slovensko
Varín, okr. Žilina
Športová 331

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.