- Úvod
- PRŮVODCE AKVARISTIKOU
- Aquascaping
- Údržba Aquascape akvária
Spuštěním aquascape akvária začíná zajímavá a z části i náročná cesta za dokonalostí a stabilitou. Pro taková akvária platí stejné principy jako pro běžná akvária, jen náročnost a nutnost dodržování těchto principů je mnohem důležitější.
Prvotní nestabilní období s sebou může přinést zákaly, řasy či jiné problémy. Pokud se však budeš držet základních rad a postupů, můžeš se problémům vyhnout. Některé parametry vody mohou při záběhu výrazně kolísat a stabilizovat výkyvy můžeš hlavně úpravou hnojení, svícení, nebo výměnou vody.
Pravidelná výměna vody
Základní pravidlo zní – nepodceňuj výměnu vody. Jeden z guru aquascapingu Josh Sim mění vodu ve svých akváriích každý den. Čteš správně. Zkrátka, výměna vody alespoň 30% týdně je povinná jízda při aquascapingu. Pokud pravidelně hnojíš tekutými hnojivy, přidáváš CO2 a máš výkonné světlo, klidně stáhni i polovinu objemu.
Přebytek hnojiva totiž může spustit proces tvorby řas a to nechceš. Pokud vodu jednou týdně resetneš, hnojíš podle doporučení a svých pozorování, tak ti řasa nehrozí. Jemný povlak řasy jinak není škodu. Akvárium pokryté náznakem řasy vypadá přirozeněji, než absolutně sterilní akvárium bez jediného náznaku povlaku.
Úprava vody pro aquascape akvárium
Většině rostlin vyhovuje více měkčí voda s nižším pH, proto je ideální používat osmotickou vodu (přefiltrovanou přes osmózu), kterou je třeba upravit pomocí minerálů na požadované parametry. Vhodným minerálním přípravkem pro tento účel je například Seachem Equilibrium. Návod najdeš u tohoto přípravku přiložen. Přípravek rozmícháš v osmotické vodě mimo akvárium. Kontrolovat je třeba minimálně celkovou tvrdost GH, která by neměla překročit 6 stupňů.
Dodržuj dávkování hnojiv
Rostlinky jako kryptokoryny či echinodory přijímají většinu živin ze substrátu, proto je třeba mít kvalitní substrát. Samozřejmě i ostatní rostliny přijímají živiny kořenovým systémem, mnohé si ale pomáhají živinami z vody. Na trhu je dostatek kvalitních tekutých hnojiv, které pomohou rostlinám prosperovat.
Dodržuj dávkování hnojiv, neboť přebytek nebo nedostatek živin způsobí chřadnutí rostlin nebo zamoření akvária řasami. Uvědom si, že dávkování je doporučeno na jistý objem vody (např. jedno víčko na 50l vody). Množství kamenů a kořenů snižuje „čistý“ objem nádrže, takže tomu přizpůsob i hnojení.
I ten nejlepší substrát se časem vyčerpá. Záleží to na několika faktorech jako množství rostlin, tvrdost vody a podobně.
Světlo jen v rozumné míře
Je lákavé dívat do akvária ráno, v poledne i večer. Ideální, pokud je pěkně nasvíceno. Celková doba svícení by ale neměla překročit 8 hodin denně. Je možné a dokonce mnohými doporučeno, rozdělit svícení na dva 4-hodinové intervaly s přestávkou 60-120 minut.
Pokud sis zakoupil silné světlo, nastav sílu svícení na začátku na 60-70% výkonu (pokud to světlo umožňuje). Pozorně sleduj změny v akváriu. Pokud se nic neděje, můžeš přidat na intenzitě. Změny ale dělej pomalu a postupně.
Vyhýbej se velkým zásahům
V prvních týdnech je akvárium náchylné, protože se v něm jen vytváří mikroživot ve filtru či půdě. Jakýkoli větší zásah by tě mohl posunout o týdny zpět. A to se netýká jen vody, hnojení, filtrace, či zařízení akvária, ale i svícení. Nedělej velké přestavby layoutu, masivní přesazování rostlin či narušování substrátu. Pokud máš dobrou filtraci a pravidelně vyměňuješ vodu, máš napůl vyhráno.
V akváriu vše se vším souvisí. Například čím budeš mít akvárium více zarostlé a přidáš na osvětlení, tím více hnojiva rostliny potřebují. Během svícení rostliny čerpají z vody živiny. Takže více svícení = více hnojiv. Pokud naopak omezíš svícení, musíš omezit i dávky hnojiv.
Důležité je také stříhání rostlin. Některé rostou rychleji, jiné pomaleji. Aby pomalu rostoucí rostliny nebyly zastíněny nebo vytlačeny rychle rostoucími, musíš rostliny stříhat. I zde buď však rozvážný. Nemůžeš sestříhat rostliny brutálně do poloviny. Tak se jejich růst zastaví, přestanou přijímat živiny, tím se zvýší koncentrace živin ve vodě a může rychle dojít k bujení řas. Takže stříhání musí být pravidelné a přiměřené.
Po prvních týdnech nejprve zvol menší počet ryb, aby se nestalo, že ho přerybníš. Krmení by mělo být střídmé, respektive optimální, aby nedocházelo k usazování zbytků krmiv na dně.
Rada na závěr
Pokud zvládneš počáteční problémy s řasami, hodnotami vody, či nastavením svícení a množství CO2, tak si na dobré cestě akvárium udržovat poměrně jednoduše. Důležité při péči o akvárium je pravidelnost. Urči si den, kdy budeš měnit vodu, kdy přidáš hnojivo či stříháš rostlinky. Pak minimalizuješ riziko, že se ti akvárium vymkne zpod kontroly a budeš si moci naplno vychutnávat své aquascaperské mistrovské dílo.
Související články: