Akvarijní filtry
Filtrace je klíčovým prvkem pro udržení stabilního a zdravého prostředí v akváriu. Je zodpovědná nejen za čištění a okysličení vody, ale hlavně za zachování jejích bezpečných parametrů.
Jak vybrat filtr do akvária?
V první řadě je důležité, jak velké bude akvárium, případně zohledni, jaké živočichy budeš v akváriu chovat. V druhé řadě doporučujeme filtraci předimenzovat – vybrat filtr, který je určen pro větší akvárium (klidně i pro dvojnásobný objem). U vnitřních filtrů pozor na jejich rozměry, aby se do akvária vešly.
- Akvária do 100 litrů – obvykle se používají vnitřní filtry. U velmi malých akvárií pod 30 litrů jsou vhodnější molitanové vzduchem poháněné filtry, které mají větší objem filtrační hmoty a přitom nevytváří velmi silný proud vody v akváriu.
- Akvária nad 100 litrů – častěji se používají vnější (externí) filtry, které mají větší objem filtračních médií, větší výkon a přitom nezabírají místo v akváriu.
- DOPRAVA ZDARMA
- DOPRAVA ZDARMA
- DOPRAVA ZDARMA
- DOPRAVA ZDARMA
- DOPRAVA ZDARMA
- DOPRAVA ZDARMA
- AKCE
Další informace:
Filtrace obecně zahrnuje mechanickou, biologickou a chemickou filtraci. Mechanické filtrování zajišťují základní filtrační náplně jako například molitan. Čistí vodu od tuhého odpadu, od rybích výkalů nebo rozkládajících se částí rostlin. Pro biologické filtrování se využívají pórovité náplně, které poskytují spoustu prostoru pro tzv. nitrifikační bakterie. Ty dokáží přeměnit nebezpečné látky (amoniak) na sloučeniny, které pro živočichy v akváriu nejsou škodlivé. Chemické filtrování zbavuje vodu rozpuštěného odpadu pomocí uhlíku. Ten dokáže zabránit nechtěnému zápachu a zabarvení vody.
Pokud v akváriu chybí filtrace, může dojít:
- k nahromadění nebezpečných látek, zhoršení kvality vody, což vede k úhynu akvarijních živočichů;
- k nežádoucím zákalům vody nebo k tvorbě mastného povlaku na hladině;
- ke zvýšené tvorbě nežádoucích řas.
Údržba filtrů:
Údržba filtrů se liší v závislosti na konkrétním typu filtru. Obecně platí, že by se neměla dělat zbytečně často. Při záběhu akvária se ve filtračních médiích usadí prospěšné bakterie, které potřebujeme ve filtru udržovat. Při čištění bychom se tak měli zbavovat jen hrubých nečistot a usazenin. To, že filtr je třeba vyčistit umíš rozpoznat podle sníženého průtoku vody nebo v případě, kdy ve vodě plavou drobné nečistoty a je zjevné, že filtr vodu nečistí dostatečně.
Kontrolovat správné fungování filtru můžeš denně při krmení. V případě, že se provoz filtru z nějakého důvodu přeruší, je dobré zasáhnout do několika hodin. Filtr není třeba čistit při každé údržbě akvária. Podle typu a velikosti filtru stačí jednou za několik týdnů až měsíců. Filtrační média mohou sloužit i více let, není nutné je měnit častěji.