Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

  1. Úvod
  2. PRŮVODCE AKVARISTIKOU
  3. Plži v akváriu
Akvarijní plži

I když z dávnější akvaristiky plži nemají nejlepší pověst, jsou to velmi užiteční živočichové. V minulosti se v akváriích totiž objevovaly jen vodní plži (šneci), kteří se nechtěně dostali do nádrže například na rostlinách a zvykli se přemnožit. V současnosti je však situace už jiná. Dostupné jsou mnohé exotické druhy, které jsou velmi zajímavé svými vlastnostmi i vzezřením. Plži jsou nenároční a neúnavní čističi a neměli by chybět v žádném akváriu, pokud to povaha jiných živočichů dovoluje.

Zajímavé vlastnosti akvarijních plžů

Druhy plžů se mezi sebou v mnohém odlišují. Mají různé vlastnosti, různé schopnosti rozmnožování, v dospělosti mají rozdílné velikosti, odlišují se tvarem ulit či zbarvením.

Tvar ulity a velikost

Plži, kteří mají kuželovitou ulitu se častěji zarývají do substrátu, překysličují ho a čistí od zbytků krmiv a odpadu. Nejsou proto vhodné do akvárií s kobercovými rostlinami. Ty s oválnou ulitou se většinu času pohybují po povrchu – po skle, kořenech, kamenech, substrátu a ty menší i po rostlinách. Jsou to experti na čištění povrchů od povlakových řas, zelených teček na skle a nánosů.

thiara-scabra-slimacik

Výběr druhů plžů (šneků) a jejich počet je dobré přizpůsobit hlavně velikosti akváriu. Do nano akvárií do 30 litrů jsou vhodné menší druhy jako je Clithon sp. nebo Clithon corona. Stačí je od 2-6 ks. U větších akvárií jsou možnosti kombinací a počtů mnohem zajímavější. A kombinaci můžeš zvolit cíleně, podle efektu, kterého chceš dosáhnout.

Snášenlivost a povaha plžů

Plži jsou mírumilovní, můžeš je bez obav mezi sebou kombinovat, až na jednu výjimku. Plž Clea helena se živí jinými druhy plžů - především se používá k likvidování přemnožených okružáků a Levatek. Ostatní šneci neublíží jiným živočichům a případy, že by ničily rostliny jsou spíše vzácné.

Nebezpečí pro plže představují hlavně dravé ryby, raci, krabi, přípravky s obsahem těžkých kovů a léčiva. Mnoho druhů plžů má kostěnou záklopku, kterou uzavřou otvor škeble a dokážou se tak efektivně bránit. Jedním z nejodolnějších plžů je Vojenská přilba. Tento plž ​​dokáže vydržet i při mírnějších Cichlidách.

Potrava plžů

Živí se především řasami, odumřelými částmi rostlin, zbytky krmiva, odpadem, případně některé dokáží zlikvidovat i uhynulé živočichy. V akváriu fungují jako perfektní čističi a zdravotní policie. Přispívají tedy k lepší stabilitě prostředí v akváriu. Plži v případě potřeby můžeš přikrmovat syrovou zeleninou, ale pozor na vrchní vrstvu, která může obsahovat konzervační nebo jiné nebezpečné látky. Suché listí, jim poslouží také jako doplňková potrava. Běžně však plži cíleně krmit není třeba.

tylomelanie-na-suchem-listi

Pohlaví a rozmnožování

Pohlaví plžů nelze rozlišit, protože rozmnožovací orgány jsou skryty v ulitě a vnějšími znaky ani velikostí se neliší. Způsoby rozmnožování jsou různé. Některé druhy se množí jen přes brakickou (poloslanou) vodu a jejich množení v akváriu není možné. Některá kladou vajíčka pod vodou, nebo nad vodou, ze kterých se líhnou malé šnečky. Jiné jsou živorodé a přímo rodí jedno nebo více mladých.

Plži Neritina a Clithon

Plži jako potrava

Plži se někdy chovají cíleně jako potrava pro jiné živočichy, jako jsou některé druhy ryb, raci či krabi. Nejčastěji to bývají lehce a hojně množící se Okružáci, Levatky či Věžovky.

Plži jako potrava

Úhyn plžů a jiné neduhy

Plži mohou být někdy neaktivní i více dní. Stává se to po transportu, ale někdy i bez zjevných příčin. Pokud by to trvalo více než 2 dny, je třeba je čichem kontrolovat, zda nejsou cítit. Až zápach je totiž zjevným důkazem úhynu. Šneci jsou nenáročné avšak použití léčiv a hnojiv s obsahem těžkých kovů a především mědi může způsobit jejich úhyn.

Některé druhy plžů mohou trpět na takzvané odvápňování ulit. Nejčastěji se to stává u měkké vody, která obsahuje méně minerálů a u druhů, kterým ulita roste poměrně rychle (např. ampulárie). Částečně může pomoci vložení sépiové kosti do akvária, lepší je však přeložit šneka do tvrdé vody nebo vodu pomocí minerálů (Saltyshrimp GH/KH+) upravit.

Co se jen tak nedozvíš

Pokud se ulita mechanicky poškodí, už se bohužel neobnoví. Obvykle jsou však poškození ulity jen povrchová a nemají vliv na jeho kondici. Nová ulita se tvoří jen při okraji otvoru ulity. Zajímavé je, že pokud například Neritiny změní prostředí, respektive je přesuneš do vody s jinými parametry, často se jim změní i vzorování na ulitě. Po čase je na jejich ulitě vidět přechod mezi starým a novým vzorováním.

Když jsou šneci ještě malé, jejich ulita je tenká a křehká. V dospělosti se stává, že špička ulity, tedy původní křehká ulita se mírně obije. Špička ulity proto není u každého druhu dokonalá.

Vodní-plž-neritina-turrita

Nejznámější druhy akvarijních plžů

Neritiny - mají velikost 1,5 - 3 cm, nemnoží se, jsou nejlepší pro likvidaci povrchových řas a jako prevence před tvorbou i dalších typů řas. Mohou klást v akváriu vajíčka, nic se z nich však nevylíhne. Mají krásně zbarvené ulity se vzorováním. Vojenská přilba se dokáže silně přisát ke sklu a dokáží vydržet dokonce i při některých Cichlidach nebo vyšších teplotách. Hodí se do akvárií od 40 litrů. Ve 100 l akváriu jich může být 5 až 10 ks. V naší nabídce najdeš Neritina Zebra, Neritina Turrita a Neritina Vojenská přilba.

Clithony – jsou svými vlastnostmi velmi podobné Neritinám, ale s tím rozdílem, že jsou menší a jejich škeble zdobí navíc ostny. Hodí se tak i do nanoakvárií a akvárií menších než 40l. Clithon sp. dorůstá jen do 1 cm a Clithon Corona – Sun do 1,5 cm.

Tylomelanie - jsou živorodí plži s kuželovitou ulitou a zajímavými barvami těla. Rodí však jen jedno mladé jednou za několik týdnů. Ne každé mládě se však dožije dospělosti. Přemnožení se určitě bát nemusíš. Krásné šnečky jsou zajímavou ozdobou akvária a čistí dno a z části i skla. Dorůstají až 8 cm, proto jsou vhodnější do akvárií 45 a více litrů. V naší nabídce najdeš Poso orange rabbit, Golden rabbit a Mini tylomelanie, která dorůstá maximálně jen 3,5 cm.

Brotie - mezi nejznámější patří Brotia Herculea dorůstající až 10 cm, která při dobrých podmínkách rodí více živých šnečků, dospělosti se z nich dožije však jen malá část. Hodí se do větších akvárií než neúnavní požírači zbytků a odpadních látek ze dna akvária. Druhou známou Brotií je Pagodula, ta má krásnou ostnatou ulitu. Na rozdíl od Herculei dorůstá jen do 7 cm a mívá jedno mladé, které se jen občas dožije dospělosti.

Ampulárie – svou anatomií jsou velmi netradiční, dýchají i pomocí chobotu atmosférický vzduch z nad hladiny. Ampulárie kladou vajíčka nad hladinu, rozmnožení tak lze snadno zabránit odstraněním vajíček. Mívají různé barvy ulit i těla. Nejčastěji jsou žluté a hnědé.

Piskořky – většinou se jedná o druhy, které se zarývají do substrátu. Bývají menší i větší druhy, některé se nemnoží, resp. podobně jako Neritiny, jiné se v akváriu mohou přemnožit. Každý druh je tedy specifický. V naší nabídce najdeš například tyto: Long nose, Faunus ater, Věžovka malajská, Thiara scabra, Piskořka pichlavá.

Závěrem o plžích v akváriu

Věříme, že plži opravdu patří do každého společenského akvária. Pokud jim zajistíš základní podmínky pro život, stanou se nedílnou součástí fungujícího ekosystému ve tvém akváriu, které bude díky nim mnohem čistší.

kde koupit plze do akvaria 

 
 

 

 

Zbav se přemnožených šneků v akváriu

Přemnožili se ti v akváriu šneci? Nebuď z toho nešťastný, setká se s tím asi každý akvarista. Nechtěně se mohou šneci do akvária dostat s novými rostlinami nebo dokonce na některých živočiších, jako jsou jiní plži.

Celý článek

 

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz