Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
13.04.2022
Nejpopulárnější hobby eshop za rok 2021
Díky vám jsme se stali nejpopulárnějším eshopem v kategorii hobby za rok 2021. Toto ocenění si velmi vážíme, protože je to ocenění od vás – našich zák... číst celé
04.03.2022
Ze zákulisí našeho eshopu
Shrimp není jen stránka na webu. Za naším eshopem je mnohem více. Zajímá tě jak to u nás vypadá a funguje? Zhlédni naše nové video ;-)       číst celé
06.12.2021
SOUTĚŽ: DARUJ AKVÁRIUM
Darovali jsme spolu kompletní akvárium tomu, komu udělalo největší radost. Rozhodli jsme se, že letos bychom chtěli někomu udělat velkou radost. Da... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 1. Úvod
 2. Průvodce akvaristikou
 3. Aquascaping
 4. Výběr techniky a příslušenství
Výběr techniky a příslušenství pro aquascape akvárium

Kromě výběru akvária je pro dosažení dobrého výsledku velmi podstatná také správná volba techniky a příslušenství. Vhodné osvětlení, filtrace a dávkování CO2 je pro vytvoření úžasného aquascape akvária velmi důležité.

Osvětlení akvária

Kvalita osvětlení ovlivní nejen růst a vybarvení rostlin a živočichů, ale má vliv i na celkový dojem. V aquascapingu se téměř výlučně používají LED světla. Klasické zářivkové trubice T5 (nebo starší T8) jsou v ústraní, ale někteří aquascapeři je stále s oblibou používají.

Jaké má LED světlo výhody?

 • Má nižší spotřebu energie než zářivkové ekvivalenty.
 • Můžeš regulovat intenzitu svícení (10 – 100 %).
 • Pokročilá LED světla umožňují regulovat světelné spektrum a vytvářet světelné efekty, napodobovat stmívání a dokonce detailně naprogramovat.

LED světlo lety potupně ztrácí na intenzitě. Ale než k tomu dojde, proteče tvým filtrem ještě hodně vody. Takže nemusíš mít z toho obavy. Na trhu je několik značek osvětlení a stovky typů. Jako pro začínajícího aquascaperu ti postačí klasické bílé světlo od výrobců jako SINKOR nebo Chihiros. Pokud však chceš, aby tvé akvárium hrálo pestrými a intenzivními barvami, určitě vybírej světlo s označením RGB nebo WRGB. RGB je zkratka anglických barev red, green, blue au WRGB je tam přidána bílá barva LED diod.

Rozdíl při použití různých typů osvětlení (Chihiros):

typy-akvarijnich-osvetleni-chihiros

Fanoušky smart věcí potěší, že kvalitnější světla lze ovládat přes aplikaci a bluetooth kontroler. Dokonce lze měnit světelné spektrum, regulovat poměry jednotlivých barev, což má svůj význam pro dosažení ideálního dojmu z akvária.

 

TIP: Nádherné akvárium můžeš vytvořit i z nenáročných rostlin, kde není nutné mít špičkové světlo. Mnohé mechy, anubiasy, bucephalandry či malé kryptokoryny si vystačí i se slabším osvětlením. Pokud však uvažuješ o červených nebo kobercových rostlinách, bez kvalitnějšího světla se neobejdeš.

 

Filtrace

Určete vsaď na externí filtraci. Údržba se provádí mimo prostředí akvária. Skleněné lily pipes (nasávání a výtok z filtru) nenarušují celkový dojem. Externí filtrace má ještě jednu výhodu - pro mě velmi podstatnou. Při tvorbě layoutu totiž nemusíš myslet na to, jaký rozměr má filtr a kde je umístěn, nemluvě o jeho efektivitě. Poměrně decentně to ale vyřešili v JUWELu, který své filtry umísťuje do rohu. Díky černé barvě není hlavně u černého pozadí tak nápadný.

Filtr zvol raději předimenzovaný. Většina filtrů má možnost regulace výkonu. Díky tomu nebudeš na „hraně“. Některé filtry mají zabudovanou UV lampu – i to je cesta jak docílit vody čisté jako v horském potoku.

 

Ohřívač

Některé externí filtry mají již ohřívač zabudovaný přímo v konstrukci, což je z hlediska narušení layoutu velmi prospěšné a nemusíš tak skrývat ohřívač za dekoraci. Jinak ohřívání vody není vždy nutné. Pokud nejde o chladnější místnost, nebo živočichové, kteří vyžadují teplejší vodu, postačuje když má voda v akváriu běžnou pokojovou teplotu.

 

CO2 v akváriu

co2-set

Existuje několik způsobů jak dávkovat CO2 do akvária, avšak jen jedno je stabilní a pohodlné a to řešení v podobě CO2 setu. Musíš si uvědomit, že pokud máš kvalitní a silné světlo a nemáš v akváriu CO2, můžeš mít problém s řasami nebo se objeví problémy s růstem rostlinek. Osobně si neumíme představit takovéto nádrže bez CO2 setu, protože:

 • Mají poměrně stabilní hladinu CO2 bez výkyvů pH.
 • Šetří to čas – láhev se mění čtvrtletně.
 • Denní dávkování je automatické přes spínací hodiny a elektromagnetický ventil – akvárium funguje s CO2, i když jsem na dovolené.

 

Základní CO2 set se skládá:

 • z tlakové láhve s CO2,
 • redukčního ventilu s manometrem/manometry,
 • přívodní hadičky (používá se odolná hadička pro CO2, běžnou silikonovou by CO2 poškodilo),
 • zpětného ventilu (zabraňuje zpětnému průtoku vody z akvária),
 • jehlového ventilu pro jemné nastavení dávkování,
 • skleněného nebo nerezového difuzéru.

 

Doplňkové ale velmi užitečné příslušenství k CO2:

 • elektromagnetický ventil se spínacími hodinami (pro automatické denní dávkování CO2, když je světlo zhaslé CO2 musí být vypnuto.),
 • drop checker s náplní (používá se pro kontrolu rozpuštěného CO2 ve vodě. Pokud kapalina uvnitř drop-checkeru zezelená, znamená to optimální koncentraci CO2 ve vodě),
 • Počítadlo bublinek s kapalinou (pro kontrolu množství dávkovaného CO2 do akvária),
 • Automatický pH kontroler (plně automatizovaný elektronický systém, který řídí dávkování CO2 pomocí aktuálního stavu pH ve tvém akváriu).

TIP: Známý aquascaper George Farmer doporučuje 1 bublinku CO2 na každých 50 litrů vody v akváriu. Zkusil jsem to a skutečně je to velmi dobrý poměr.

 

RADA NA ZÁVĚR

Z příslušenství se ti určitě hodí nářadí (pinzeta, nůžky, vhodný odkalovač, ph metr nebo jiné testy, tekutá hnojiva, sítko pro lov živočichů a nečistot, případně jiné pomůcky k čištění).

Na začátek je dobré zainvestovat, protože pokud budeš na základních věcech šetřit, dohoní tě to později. LED světlo umí ale sloužit plnohodnotně několik let. Při správné péči o externí filtr jej prakticky nezničíš. CO2 set je také jednorázová záležitost. Výsledkem bude úžasně vypadající akvárium, které funguje po počátečních vylaďovačkách světla a CO2 v podstatě samé. Na našem eshopu najdeš kvalitní a prověřené filtry Eheim, osvětlení a CO2 sety v ideálním poměru cena/výkon.

Související články:

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2022 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz