- Úvod
- PRŮVODCE AKVARISTIKOU
- Aquascaping
- Výběr techniky a příslušenství
Kromě výběru akvária je pro dosažení dobrého výsledku velmi podstatná také správná volba techniky a příslušenství. Vhodné osvětlení, filtrace a dávkování CO2 je pro vytvoření úžasného aquascape akvária velmi důležité.
Osvětlení akvária
Kvalita osvětlení ovlivní nejen růst a vybarvení rostlin a živočichů, ale má vliv i na celkový dojem. V aquascapingu se téměř výlučně používají LED světla. Klasické zářivkové trubice T5 (nebo starší T8) jsou v ústraní, ale někteří aquascapeři je stále s oblibou používají.
Jaké má LED světlo výhody?
- Má nižší spotřebu energie než zářivkové ekvivalenty.
- Můžeš regulovat intenzitu svícení (10 – 100 %).
- Pokročilá LED světla umožňují regulovat světelné spektrum a vytvářet světelné efekty, napodobovat stmívání a dokonce detailně naprogramovat.
LED světlo lety potupně ztrácí na intenzitě. Ale než k tomu dojde, proteče tvým filtrem ještě hodně vody. Takže nemusíš mít z toho obavy. Na trhu je několik značek osvětlení a stovky typů. Jako pro začínajícího aquascaperu ti postačí klasické bílé světlo od výrobců jako SINKOR nebo Chihiros. Pokud však chceš, aby tvé akvárium hrálo pestrými a intenzivními barvami, určitě vybírej světlo s označením RGB nebo WRGB. RGB je zkratka anglických barev red, green, blue au WRGB je tam přidána bílá barva LED diod.
Rozdíl při použití různých typů osvětlení (Chihiros):
Fanoušky smart věcí potěší, že kvalitnější světla lze ovládat přes aplikaci a bluetooth kontroler. Dokonce lze měnit světelné spektrum, regulovat poměry jednotlivých barev, což má svůj význam pro dosažení ideálního dojmu z akvária.
TIP: Nádherné akvárium můžeš vytvořit i z nenáročných rostlin, kde není nutné mít špičkové světlo. Mnohé mechy, anubiasy, bucephalandry či malé kryptokoryny si vystačí i se slabším osvětlením. Pokud však uvažuješ o červených nebo kobercových rostlinách, bez kvalitnějšího světla se neobejdeš.
Filtrace
Určete vsaď na externí filtraci. Údržba se provádí mimo prostředí akvária. Skleněné lily pipes (nasávání a výtok z filtru) nenarušují celkový dojem. Externí filtrace má ještě jednu výhodu - pro mě velmi podstatnou. Při tvorbě layoutu totiž nemusíš myslet na to, jaký rozměr má filtr a kde je umístěn, nemluvě o jeho efektivitě. Poměrně decentně to ale vyřešili v JUWELu, který své filtry umísťuje do rohu. Díky černé barvě není hlavně u černého pozadí tak nápadný.
Filtr zvol raději předimenzovaný. Většina filtrů má možnost regulace výkonu. Díky tomu nebudeš na „hraně“. Některé filtry mají zabudovanou UV lampu – i to je cesta jak docílit vody čisté jako v horském potoku.
Ohřívač
Některé externí filtry mají již ohřívač zabudovaný přímo v konstrukci, což je z hlediska narušení layoutu velmi prospěšné a nemusíš tak skrývat ohřívač za dekoraci. Jinak ohřívání vody není vždy nutné. Pokud nejde o chladnější místnost, nebo živočichové, kteří vyžadují teplejší vodu, postačuje když má voda v akváriu běžnou pokojovou teplotu.
CO2 v akváriu
Existuje několik způsobů jak dávkovat CO2 do akvária, avšak jen jedno je stabilní a pohodlné a to řešení v podobě CO2 setu. Musíš si uvědomit, že pokud máš kvalitní a silné světlo a nemáš v akváriu CO2, můžeš mít problém s řasami nebo se objeví problémy s růstem rostlinek. Osobně si neumíme představit takovéto nádrže bez CO2 setu, protože:
- Mají poměrně stabilní hladinu CO2 bez výkyvů pH.
- Šetří to čas – láhev se mění čtvrtletně.
- Denní dávkování je automatické přes spínací hodiny a elektromagnetický ventil – akvárium funguje s CO2, i když jsem na dovolené.
Základní CO2 set se skládá:
- z tlakové láhve s CO2,
- redukčního ventilu s manometrem/manometry,
- přívodní hadičky (používá se odolná hadička pro CO2, běžnou silikonovou by CO2 poškodilo),
- zpětného ventilu (zabraňuje zpětnému průtoku vody z akvária),
- jehlového ventilu pro jemné nastavení dávkování,
- skleněného nebo nerezového difuzéru.
Doplňkové ale velmi užitečné příslušenství k CO2:
- elektromagnetický ventil se spínacími hodinami (pro automatické denní dávkování CO2, když je světlo zhaslé CO2 musí být vypnuto.),
- drop checker s náplní (používá se pro kontrolu rozpuštěného CO2 ve vodě. Pokud kapalina uvnitř drop-checkeru zezelená, znamená to optimální koncentraci CO2 ve vodě),
- Počítadlo bublinek s kapalinou (pro kontrolu množství dávkovaného CO2 do akvária),
- Automatický pH kontroler (plně automatizovaný elektronický systém, který řídí dávkování CO2 pomocí aktuálního stavu pH ve tvém akváriu).
TIP: Známý aquascaper George Farmer doporučuje 1 bublinku CO2 na každých 50 litrů vody v akváriu. Zkusil jsem to a skutečně je to velmi dobrý poměr.
RADA NA ZÁVĚR
Z příslušenství se ti určitě hodí nářadí (pinzeta, nůžky, vhodný odkalovač, ph metr nebo jiné testy, tekutá hnojiva, sítko pro lov živočichů a nečistot, případně jiné pomůcky k čištění).
Na začátek je dobré zainvestovat, protože pokud budeš na základních věcech šetřit, dohoní tě to později. LED světlo umí ale sloužit plnohodnotně několik let. Při správné péči o externí filtr jej prakticky nezničíš. CO2 set je také jednorázová záležitost. Výsledkem bude úžasně vypadající akvárium, které funguje po počátečních vylaďovačkách světla a CO2 v podstatě samé. Na našem eshopu najdeš kvalitní a prověřené filtry Eheim, osvětlení a CO2 sety v ideálním poměru cena/výkon.
Související články: