- Úvod
- PRŮVODCE AKVARISTIKOU
- Krevetky
- Jaký druh si vybrat
Před koupí krevetek nebo i jiných živočichů do akvária třeba zvážit vhodnost prostředí, kombinaci druhů a počet jedinců. Při výběru krevet bys měl určitě znát a zvážit tyto základní zásady:
VÝBĚR VHODNÝCH DRUHŮ A POČTU KREVET
Pokud jednotlivé druhy krevet ještě neznáš, určitě ti doporučujeme nejprve si přečíst náš článek o druzích krevet. Pomůže ti získat základní přehled o druzích a jejich hlavních vlastnostech. Vliv na vhodný výběr krevet má především:
VELIKOST AKVÁRIA
Do akvárií pod 50 l jsou vhodnější trpasličí krevety – Neocaridiny nebo Caridiny. Filtrující krevety jen v malých počtech. Pokud koupi akvária teprve zvažuješ, 50 litrů je doporučená minimální hranice pro to, aby byly životní podmínky pro živočichy stabilní. V akváriích menších než 50 l můžeš chovat, samozřejmě v závislosti na velikosti, několik desítek a po rozmnožení až pár stovek krevetek. Jde o menší tvory a pokud je prostředí v akváriu členité, krevetky se v něm ztratí. Doporučený počet krevet na začátek je 10–20. Do 50 litrového akvária je možné umístit 1–2 filtrující krevety.
Při dlouhoramenných by při takovém malém objemu počet neměl přesáhnout 3. Muselo by v něm však být dostatek úkrytů a nekombinovat je s jinými krevetami nebo rybami. Je nutné myslet na to, že pokud se rozmnoží a mladé odrostou, nebudeš je moci nechat spolu v tak malé nádrži. Při větších objemech to je jednodušší a můžeš kombinovat více druhů, které se nebudou mezi sebou křížit a také větší počty.
Při objemech nad 100 l můžeš začít kombinovat více druhů a větší počty. Nasadit můžeš například 20 Neocaridin (ideálně jedné barvy, aby bylo vybarvení dalších generací stálejší), 10 Amano krevet, 10–20 ks Pinokia, 5 a více filtrujících krevet. Každý z těchto druhů se chová jinak a akvárium bude pestřejší na pozorování. V 250 l a více se mohou všechny tyto krevety chovat současně i s Macrobrachiami - dlouhoramennými krevetami, které dorůstají impozatní velikosti 8–12 cm.
VLASTNOSTI VODY V AKVÁRIU
Při výběru krevet bys měl myslet i na vlastnosti vody, ve které budou krevety žít. Pokud máš tvrdou vodu a neplánuješ kupovat reverzní osmózu nebo z jiného zdroje získávat měkkou vodu, o náročnějších Caridinách, Crystalkách, tygřích nebo Taiwan, Kardinálkach nebo Sulavézkach nepřemýšlej. Běžná tvrdá voda bez nutnosti úprav vyhovuje hlavně nenáročným Neocaridinám, Japonikám (Amano), Pinokiám nebo Macrobrachiám. Pokud budeš používat vodu z kohoutku, udělej si nejprve jednoduchý test s papírovým testerem, který ti určí pH, celkovou tvrdost GH, uhličitanovou tvrdost KH, obsah dusitanů a dusičnanů.
U každého druhu krevet v e-shopu najdeš, jaké podmínky jim vyhovují. Pokud jsi začátečník, vyzkoušej si nejprve chov nenáročných druhů. Pokud jsi zkušenější chovatel, moje rady pro výběr krevet bys potřebovat neměl. Osobně jsem začínal s Neocaridinami. Jsou opravdu odolné a zvládnou i nejedno tvé pochybení. Jsou dobrou volbou i když chceš ozvláštnit akvárium pro děti.
POČET KREVET V AKVÁRIU
Co se týče počtů živočichů, při trpasličích krevetách neplatí odvěké pravidlo, že na 1 cm živočicha by měl připadat 1 litr vody. Krevety nejsou extra náročné na prostor a objem. Naopak, akvárium ani ve větším množství nijak nezatěžují. Pokud mluvíme o druzích dorůstajících do 2,5–3 cm, v 25 litrovém akváriu může po namnožení bez problémů žít 50 a více jedinců, v 50 litrovém 100 a více a nad 100 litrů je mohou být stovky. Platí to, i když žijí v akváriu s jinými krevetami, rybami, ráčky či raky.
PŘÍKLADY
Pokud ti výše uvedené instrukce nepomohly, zde jsou konkrétnější příklady kombinací druhů a počtů:
- Pokud chceš chovat jen Neocaridiny a máš akvárium o objemu 10–20 litrů a více, je ideálné začít s 10–20 jedinci. Můžeš využít akční balíčky se slevou 5–10 %.
- I v malých akváriích o objemu 20–50 litrů můžeš nakombinovat v závislosti na objemu více druhů krevetek. Například 10–20 ks Neocaridin, 2–5 ks krevety Caridina Japonica, 5–10 krevet Pinokio, případně jiný mírumilovný druh. Pokud používáš měkkou vodu nebo upravenou vodu z osmózy, můžeš i Crystalky. Doporučuji však v takovém případě si o jejich chovu co to přečíst, protože jsou náročnější. Při 35–50 litrech můžeš chovat už i pár filtrujících krevet.
- V objemu 50–100 litrů můžeš nakombinovat v závislosti na objemu více druhů krevetek. Například 10–20 ks Neocaridin, 5–10 ks krevety Caridina Japonica, 10–20 krevet Pinokio, případně jiný mírumilovný druh. Pokud používáš měkkou vodu nebo upravenou vodu z osmózy, můžeš i Crystalky. Doporučuji však v takovém případě si o jejich chovu co to přečíst, protože jsou náročnější. Filtrující krevety mohou být v počtu 5–10 ks.
- Do akvárií nad 100 litrů můžeš k těmto kombinacím přidat už i dlhoramenné krevety Macrobrachium dayanum, které nejsou až tak dravé jako asperulum. Pokud bych zakládal 100–200 litrové akvárium a bylo by dostatečně členité a zarostlé rostlinami, určitě bych si tam dal: 20 ks Neocaridin (chov se tak hezky nastartuje), 10 ks Japonik (Amano) a 5 ks Macrobrachium dayanum.
- Ve velkých akváriích je to už jen na tvé představivosti ;-)
Pokud chceš krevety kombinovat v akváriu zároveň s rybami, doporučujeme ti přečíst si další článek s tímto tématem.
Autor: Ondrej Svoboda
Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Pochlub se i ty svou nádrží. Je úplně jedno, jak je velká nebo zařízená. Zkus nám o ní napsat, je to jednoduché.