- Úvod
- PRŮVODCE AKVARISTIKOU
- Katastrofy v akváriu
- Jak se zbavit řas
Každý akvarista se dříve či později setká s řasou ve svém akváriu. Tento článek ti poradí, jak řasám předcházet, jaké řasy známe a jak je účinně likvidovat a držet pod kontrolou.
V prosperujícím akváriu, v němž se daří rostlinám, se nedaří řasám. Řasy se však nacházejí v každém akváriu. I v těch nejudržovanějších se vždy nějaké najdou. Správná údržba, vhodné podmínky a péče o akvárium však zajistí, aby řasy nebujněly.
Co přispívá k tvorbě řas?
- Filtrace – při zakládání akvária je důležité zvolit vhodnou a dostatečnou filtraci. Při nevhodné filtraci dochází ke zvyšování škodlivin ve vodě, které jsou živnou půdou pro řasy a jejich nekontrolovatelný růst.
- Osádka živočichů – akvárium by nemělo být "prorybněné". Velké množství výkalů ryb rovněž napomáhá k bujení řas. Vhodná kombinace s krevetami a plži může tvorbě řas předcházet.
- Nevhodné zařízení akvária – použití nevhodného substrátu (dna akvária), vody s nevhodnými parametry pro nároky jednotlivých živočichů, nevhodné druhy a množství rostlin.
- Nedostatečná výměna vody – pravidelná částečná výměna vody je nepostradatelným nástrojem proti růstu řas. Odstraní se tím přebytečné živiny a část spór řas, které při jejich přemnožení mohou způsobit jejich nadměrný růst.
- Osvětlení – výběr vhodného osvětlení, jeho délka a intenzita jsou základním faktorem zvládnutí růstu řas v tvém akváriu. Při nově založeném akváriu třeba začít s kratší dobou a intenzitou svícení a postupně pozvolna přidávat. Dlouhá doba svícení a silná intenzita osvětlení při nově založeném akváriu způsobuje rychlou tvorbu řas.
Druhy vodních řas a jak proti ním bojovat
Zelené řasy v akváriu
Většinou se jedná o zelené vláknité řasy, které mohou být pro akvárium pohromou. Odčerpávají z vody živiny důležité pro růst rostlin. Zabraňují světlu, aby se k rostlinám dostalo a rostliny hynou. Nejčastější příčinou je nedostatek CO2 ve vodě.
Jak se zbavit zelených řas?
Sniž intenzitu a dobu svícení. Skvělým pomocníkem je i tekuté CO2. Problémem může být i nedostatečná filtrace a takzvané "mrtvé zóny" v akváriu, kde není žádná cirkulace vody. Kreveta Amano (Caridina Japonika) je výborným pomocníkem na zvládnutí této řasy. Záleží na množství řasy, objemu akvária a velikosti krevet, no 3–5 krevet na 50 litrů určitě pomůže.
Sinice (modrá řasa) v akváriu
Sinice tvoří modro-zelený, měkký a mazlavý povlak. Jejich vznik způsobují bakterie. Daří se jim v akváriích s předimenzovaným osvětlením.
Jak se zbavit sinic?
Sinice můžeš odstranit ručně při výměně vody, ale nezapomeň vyčistit i filtr. Pomůže také pravidelná údržba akvária a omezení, resp. správné krmení živočichů. Akvárium je nutné na několik dní dokonale zatěmnit a pak vyměnit minimálně 50 % vody. Pak je nízká pravděpodobnost, že se sinice znovu vytvoří. Sinice chutnají téměř všem druhům plžům a existuje mnoho druhů, které se ve sladké vodě nemnoží. Zastaralý názor, že plžů je třeba se zbavit, je omyl. Naopak, pokud si zvolíš vhodné druhy a jejich počty, pomohou ti bez námahy udržet akvárium mnohem čistší.
Štětičkové černé řasy v akváriu
Štětičkové řasy milují silný proud vody. Vysoká intenzita světla, nedostatečná údržba, přehnané krmení a nedostatek CO2 jsou spouštěči jejich růstu. Vyskytují se hlavně na okrajích pomalu rostoucích rostlin, jako Anubias, Bucephalandra nebo na dekoracích v akváriu.
Jak se zbavit štětičkové řasy?
Efektivně ji odstraníš tekutým uhlíkem a jeho aplikací stříkačkou přímo na řasu nebo přidáváním tekutého CO2 do vody. Výborným pomocníkem je rybka Crossocheilus siamensis, nicméně je třeba si pořídit co nejmladší jedince a na pár dní přestat krmit.
Hnedé řasy v akváriu
Hnědé řasy se vyskytují nejčastěji při nově založených akváriích. Tvoří se na skle, rostlinách, dekoracích a na dně (substrátu). Příčinou jsou nízké hodnoty dusíku a vysoké hodnoty fosfátů ve vodě. Při déle fungujících nádržích se vyskytne při zvýšení intenzity osvětlení a nedostatečné údržbě akvária.
Jak se zbavit hnědých řas?
Odstraníš je ručně (magnetickou stěrkou, houbičkou) s následným odsátím a odkalením akvária. Pomůže také, pokud nově založené akvárium osadíš rychlerostoucími rostlinami (např. Pistoli, Egeria Densa, Ceryptophyllum), které rychle z vody odčerpají přebytečné živiny. Nebo se opět můžeš spolehnout na zaručené pomocníky - plže druhu Neritina, Clithon nebo jiné.
Zelený zákal vody v akváriu
Zelený zákal vody způsobují jednobuněčné řasy. Vzniká hlavně při zanedbání údržby, překrmování nebo nedostatečné filtraci vody.
Jak vyřešit zelený zákal?
Omez krmení, zvyš výkon filtrace, sniž intenzitu a dobu svícení, případně osvětlení zcela vypni a akvárium zatěmni. Dbej na pravidelnou údržbu akvária. Řasu s jistotou odstraní UV lampa.
Staghorn – černá vláknitá řasa
Tato řasa má ráda nadměrné osvětlení. Je podobná zelené vláknité řase, ale vlákna jsou šedo-zelené až černé.
Jak odstranit černou vláknitou řasu?
Řasu můžeš odstranit ručně nebo použít přípravek na bázi tekutého uhlíku. Samozřejmě nezapomeň na pravidelnou údržbu akvária. Ze živočichů na ni pomáhá i kreveta Amano - Caridina Japonica.
Autor: Ondrej Svoboda
Líbil se ti tento článek? Dej nám like. Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Tipy týkající se akvaristiky a podobných oblastí se vždy hodí. Pošli nám ty své a pomůžeš tak ostatním. Obsah neustále rozšiřujeme, tak se máš na co těšit. Pošli nám tip, jaký článek by tě potěšil.