Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

Jak se zbavit řas v akváriu

Každý akvarista se dříve či později setká s řasou ve svém akváriu. Tento článek ti poradí, jak řasám předcházet, jaké řasy známe a jak je účinně likvidovat a držet pod kontrolou.

V prosperujícím akváriu, v němž se daří rostlinám, se nedaří řasám. Řasy se však nacházejí v každém akváriu. I v těch nejudržovanějších se vždy nějaké najdou. Správná údržba, vhodné podmínky a péče o akvárium však zajistí, aby řasy nebujněly.

Co přispívá k tvorbě řas?

  • Filtrace – při zakládání akvária je důležité zvolit vhodnou a dostatečnou filtraci. Při nevhodné filtraci dochází ke zvyšování škodlivin ve vodě, které jsou živnou půdou pro řasy a jejich nekontrolovatelný růst.
  • Osádka živočichů – akvárium by nemělo být "prorybněné". Velké množství výkalů ryb rovněž napomáhá k bujení řas. Vhodná kombinace s krevetami a plži může tvorbě řas předcházet.

  • Nevhodné zařízení akvária – použití nevhodného substrátu (dna akvária), vody s nevhodnými parametry pro nároky jednotlivých živočichů, nevhodné druhy a množství rostlin.

  • Nedostatečná výměna vody – pravidelná částečná výměna vody je nepostradatelným nástrojem proti růstu řas. Odstraní se tím přebytečné živiny a část spór řas, které při jejich přemnožení mohou způsobit jejich nadměrný růst.

  • Osvětlení – výběr vhodného osvětlení, jeho délka a intenzita jsou základním faktorem zvládnutí růstu řas v tvém akváriu. Při nově založeném akváriu třeba začít s kratší dobou a intenzitou svícení a postupně pozvolna přidávat. Dlouhá doba svícení a silná intenzita osvětlení při nově založeném akváriu způsobuje rychlou tvorbu řas.

Druhy vodních řas a jak proti ním bojovat

zelená řasa

Zelené řasy v akváriu

Většinou se jedná o zelené vláknité řasy, které mohou být pro akvárium pohromou. Odčerpávají z vody živiny důležité pro růst rostlin. Zabraňují světlu, aby se k rostlinám dostalo a rostliny hynou. Nejčastější příčinou je nedostatek CO2 ve vodě.

Jak se zbavit zelených řas?

Sniž intenzitu a dobu svícení. Skvělým pomocníkem je i tekuté CO2. Problémem může být i nedostatečná filtrace a takzvané "mrtvé zóny" v akváriu, kde není žádná cirkulace vody. Kreveta Amano (Caridina Japonika) je výborným pomocníkem na zvládnutí této řasy. Záleží na množství řasy, objemu akvária a velikosti krevet, no 3–5 krevet na 50 litrů určitě pomůže.

sinice

Sinice (modrá řasa) v akváriu

Sinice tvoří modro-zelený, měkký a mazlavý povlak. Jejich vznik způsobují bakterie. Daří se jim v akváriích s předimenzovaným osvětlením.

Jak se zbavit sinic?

Sinice můžeš odstranit ručně při výměně vody, ale nezapomeň vyčistit i filtr. Pomůže také pravidelná údržba akvária a omezení, resp. správné krmení živočichů. Akvárium je nutné na několik dní dokonale zatěmnit a pak vyměnit minimálně 50 % vody. Pak je nízká pravděpodobnost, že se sinice znovu vytvoří. Sinice chutnají téměř všem druhům plžům a existuje mnoho druhů, které se ve sladké vodě nemnoží. Zastaralý názor, že plžů je třeba se zbavit, je omyl. Naopak, pokud si zvolíš vhodné druhy a jejich počty, pomohou ti bez námahy udržet akvárium mnohem čistší.

Štětinkové černé řasy v akváriu

Štětičkové černé řasy v akváriu

Štětičkové řasy milují silný proud vody. Vysoká intenzita světla, nedostatečná údržba, přehnané krmení a nedostatek CO2 jsou spouštěči jejich růstu. Vyskytují se hlavně na okrajích pomalu rostoucích rostlin, jako Anubias, Bucephalandra nebo na dekoracích v akváriu.

Jak se zbavit štětičkové řasy?

Efektivně ji odstraníš tekutým uhlíkem a jeho aplikací stříkačkou přímo na řasu nebo přidáváním tekutého CO2 do vody. Výborným pomocníkem je rybka Crossocheilus siamensis, nicméně je třeba si pořídit co nejmladší jedince a na pár dní přestat krmit.

Hnedé řasy v akváriu

Hnedé řasy v akváriu

Hnědé řasy se vyskytují nejčastěji při nově založených akváriích. Tvoří se na skle, rostlinách, dekoracích a na dně (substrátu). Příčinou jsou nízké hodnoty dusíku a vysoké hodnoty fosfátů ve vodě. Při déle fungujících nádržích se vyskytne při zvýšení intenzity osvětlení a nedostatečné údržbě akvária.

Jak se zbavit hnědých řas?

Odstraníš je ručně (magnetickou stěrkou, houbičkou) s následným odsátím a odkalením akvária. Pomůže také, pokud nově založené akvárium osadíš rychlerostoucími rostlinami (např. Pistoli, Egeria Densa, Ceryptophyllum), které rychle z vody odčerpají přebytečné živiny. Nebo se opět můžeš spolehnout na zaručené pomocníky - plže druhu Neritina, Clithon nebo jiné.

Zelený zákal vody v akváriu

Zelený zákal vody v akváriu

Zelený zákal vody způsobují jednobuněčné řasy. Vzniká hlavně při zanedbání údržby, překrmování nebo nedostatečné filtraci vody.

Jak vyřešit zelený zákal?

Omez krmení, zvyš výkon filtrace, sniž intenzitu a dobu svícení, případně osvětlení zcela vypni a akvárium zatěmni. Dbej na pravidelnou údržbu akvária. Řasu s jistotou odstraní UV lampa.

Staghorn – černá vláknitá riasa

Staghorn – černá vláknitá řasa

Tato řasa má ráda nadměrné osvětlení. Je podobná zelené vláknité řase, ale vlákna jsou šedo-zelené až černé.

Jak odstranit černou vláknitou řasu?

Řasu můžeš odstranit ručně nebo použít přípravek na bázi tekutého uhlíku. Samozřejmě nezapomeň na pravidelnou údržbu akvária. Ze živočichů na ni pomáhá i kreveta Amano - Caridina Japonica.

 

Autor: Ondrej Svoboda

Líbil se ti tento článek? Dej nám like. Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Tipy týkající se akvaristiky a podobných oblastí se vždy hodí. Pošli nám ty své a pomůžeš tak ostatním. Obsah neustále rozšiřujeme, tak se máš na co těšit. Pošli nám tip, jaký článek by tě potěšil.

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz