Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
13.04.2022
Nejpopulárnější hobby eshop za rok 2021
Díky vám jsme se stali nejpopulárnějším eshopem v kategorii hobby za rok 2021. Toto ocenění si velmi vážíme, protože je to ocenění od vás – našich zák... číst celé
04.03.2022
Ze zákulisí našeho eshopu
Shrimp není jen stránka na webu. Za naším eshopem je mnohem více. Zajímá tě jak to u nás vypadá a funguje? Zhlédni naše nové video ;-)       číst celé
06.12.2021
SOUTĚŽ: DARUJ AKVÁRIUM
Darovali jsme spolu kompletní akvárium tomu, komu udělalo největší radost. Rozhodli jsme se, že letos bychom chtěli někomu udělat velkou radost. Da... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Jak se zbavit řas v akváriu

Každý akvarista se dříve či později setká s řasou ve svém akváriu. Tento článek ti poradí, jak řasám předcházet, jaké řasy známe a jak je účinně likvidovat a držet pod kontrolou.

V prosperujícím akváriu, v němž se daří rostlinám, se nedaří řasám. Řasy se však nacházejí v každém akváriu. I v těch nejudržovanějších se vždy nějaké najdou. Správná údržba, vhodné podmínky a péče o akvárium však zajistí, aby řasy nebujněly.

Co přispívá k tvorbě řas?

  • Filtrace – při zakládání akvária je důležité zvolit vhodnou a dostatečnou filtraci. Při nevhodné filtraci dochází ke zvyšování škodlivin ve vodě, které jsou živnou půdou pro řasy a jejich nekontrolovatelný růst.
  • Osádka živočichů – akvárium by nemělo být "prorybněné". Velké množství výkalů ryb rovněž napomáhá k bujení řas. Vhodná kombinace s krevetami a plži může tvorbě řas předcházet.

  • Nevhodné zařízení akvária – použití nevhodného substrátu (dna akvária), vody s nevhodnými parametry pro nároky jednotlivých živočichů, nevhodné druhy a množství rostlin.

  • Nedostatečná výměna vody – pravidelná částečná výměna vody je nepostradatelným nástrojem proti růstu řas. Odstraní se tím přebytečné živiny a část spór řas, které při jejich přemnožení mohou způsobit jejich nadměrný růst.

  • Osvětlení – výběr vhodného osvětlení, jeho délka a intenzita jsou základním faktorem zvládnutí růstu řas v tvém akváriu. Při nově založeném akváriu třeba začít s kratší dobou a intenzitou svícení a postupně pozvolna přidávat. Dlouhá doba svícení a silná intenzita osvětlení při nově založeném akváriu způsobuje rychlou tvorbu řas.

Druhy vodních řas a jak proti ním bojovat

zelená řasa

Zelené řasy v akváriu

Většinou se jedná o zelené vláknité řasy, které mohou být pro akvárium pohromou. Odčerpávají z vody živiny důležité pro růst rostlin. Zabraňují světlu, aby se k rostlinám dostalo a rostliny hynou. Nejčastější příčinou je nedostatek CO2 ve vodě.

Jak se zbavit zelených řas?

Sniž intenzitu a dobu svícení. Skvělým pomocníkem je i tekuté CO2. Problémem může být i nedostatečná filtrace a takzvané "mrtvé zóny" v akváriu, kde není žádná cirkulace vody. Kreveta Amano (Caridina Japonika) je výborným pomocníkem na zvládnutí této řasy. Záleží na množství řasy, objemu akvária a velikosti krevet, no 3–5 krevet na 50 litrů určitě pomůže.

sinice

Sinice (modrá řasa) v akváriu

Sinice tvoří modro-zelený, měkký a mazlavý povlak. Jejich vznik způsobují bakterie. Daří se jim v akváriích s předimenzovaným osvětlením.

Jak se zbavit sinic?

Sinice můžeš odstranit ručně při výměně vody, ale nezapomeň vyčistit i filtr. Pomůže také pravidelná údržba akvária a omezení, resp. správné krmení živočichů. Akvárium je nutné na několik dní dokonale zatěmnit a pak vyměnit minimálně 50 % vody. Pak je nízká pravděpodobnost, že se sinice znovu vytvoří. Sinice chutnají téměř všem druhům plžům a existuje mnoho druhů, které se ve sladké vodě nemnoží. Zastaralý názor, že plžů je třeba se zbavit, je omyl. Naopak, pokud si zvolíš vhodné druhy a jejich počty, pomohou ti bez námahy udržet akvárium mnohem čistší.

Štětinkové černé řasy v akváriu

Štětičkové černé řasy v akváriu

Štětičkové řasy milují silný proud vody. Vysoká intenzita světla, nedostatečná údržba, přehnané krmení a nedostatek CO2 jsou spouštěči jejich růstu. Vyskytují se hlavně na okrajích pomalu rostoucích rostlin, jako Anubias, Bucephalandra nebo na dekoracích v akváriu.

Jak se zbavit štětičkové řasy?

Efektivně ji odstraníš tekutým uhlíkem a jeho aplikací stříkačkou přímo na řasu nebo přidáváním tekutého CO2 do vody. Výborným pomocníkem je rybka Crossocheilus siamensis, nicméně je třeba si pořídit co nejmladší jedince a na pár dní přestat krmit.

Hnedé řasy v akváriu

Hnedé řasy v akváriu

Hnědé řasy se vyskytují nejčastěji při nově založených akváriích. Tvoří se na skle, rostlinách, dekoracích a na dně (substrátu). Příčinou jsou nízké hodnoty dusíku a vysoké hodnoty fosfátů ve vodě. Při déle fungujících nádržích se vyskytne při zvýšení intenzity osvětlení a nedostatečné údržbě akvária.

Jak se zbavit hnědých řas?

Odstraníš je ručně (magnetickou stěrkou, houbičkou) s následným odsátím a odkalením akvária. Pomůže také, pokud nově založené akvárium osadíš rychlerostoucími rostlinami (např. Pistoli, Egeria Densa, Ceryptophyllum), které rychle z vody odčerpají přebytečné živiny. Nebo se opět můžeš spolehnout na zaručené pomocníky - plže druhu Neritina, Clithon nebo jiné.

Zelený zákal vody v akváriu

Zelený zákal vody v akváriu

Zelený zákal vody způsobují jednobuněčné řasy. Vzniká hlavně při zanedbání údržby, překrmování nebo nedostatečné filtraci vody.

Jak vyřešit zelený zákal?

Omez krmení, zvyš výkon filtrace, sniž intenzitu a dobu svícení, případně osvětlení zcela vypni a akvárium zatěmni. Dbej na pravidelnou údržbu akvária. Řasu s jistotou odstraní UV lampa.

Staghorn – černá vláknitá riasa

Staghorn – černá vláknitá řasa

Tato řasa má ráda nadměrné osvětlení. Je podobná zelené vláknité řase, ale vlákna jsou šedo-zelené až černé.

Jak odstranit černou vláknitou řasu?

Řasu můžeš odstranit ručně nebo použít přípravek na bázi tekutého uhlíku. Samozřejmě nezapomeň na pravidelnou údržbu akvária. Ze živočichů na ni pomáhá i kreveta Amano - Caridina Japonica.

 

Autor: Ondrej Svoboda

Líbil se ti tento článek? Dej nám like. Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Tipy týkající se akvaristiky a podobných oblastí se vždy hodí. Pošli nám ty své a pomůžeš tak ostatním. Obsah neustále rozšiřujeme, tak se máš na co těšit. Pošli nám tip, jaký článek by tě potěšil.

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2022 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz