Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

Jak připravit vhodné akvárium pro krevety?

Jak připravit vhodné akvárium pro krevety?

Při koupi krevet do nového akvária je třeba myslet na to, že podmínky jsou v prvních týdnech pro chov nevhodné. V takovém případě je třeba být trpělivý a nechat akvárium zaběhnout 3–4 týdny, aby se v něm usadily prospěšné bakterie. Ty nastartují chemický proces odbourávání škodlivých látek. Tento proces je možné urychlit přímým nasazením těchto bakterií z již použitého filtru, substrátu nebo se dají zakoupit v různých přípravcích. I zaběhnuté akvárium je však třeba zakrýt. Krevety mohou z akvária vylézt nebo vyskočit.

VHODNÁ FILTRACE VODYfiltrační molitán

Při filtrech se drž dvou hlavních pravidel. Nepoužívej filtry, které mohou, zejména malé krevetky nasát a usmrtit a čím je plocha filtračního materiálu větší, tím je to lepší.

Půdní filtr se doporučuje spíše jen v pár případech a při jeho použití se do substrátu nesmějí vysazovat rostliny. Snad nejvhodnější je molitanový filtr. Dá se vyrobit i doma z BioActive (filtrační hmoty) a vzduchovacího motorku. Patří mezi ně i tzv. hamburský filtr, kdy filtrační hmota tvoří celou stěnu akvária. Takový filtr bude loukou pro pastvu tvých krevet. Nejlepší jsou nejjemnější typy molitanu (zrnitost 30). Při tomto typu je lepší použít i filtry dimenzované pro větší akvárium než máš. Na 30 litrů vody se doporučuje 1 litr filtrační hmoty.


TIP: Dobrou volbou jsou i dvouramenné molitanové filtry, při kterých můžeš filtry čistit střídavě, například jednou za měsíc nebo když se viditelně sníží průtok.

 

VHODNÝ SUBSTRÁT PRO KREVETY

Substrátů existuje mnoho druhů a vybrat ten správný pro tvé krevety může být složitější. Obecně se rozdělují do dvou skupin. Aktivní substráty určené pro krevety jsou vyrobeny z přírodních hlín a jílů, které zlepšují vlastnosti vody a snižují její pH. Pasivní substráty parametry vody nemění.aktivní substrát

Aktivní substráty jsou tedy vhodnější pro krevety, které potřebují měkčí vodu. Bývají tmavé až černé, krevety se na nich cítí lépe a krásně vynikne jejich vybarvení. Jen zřídka bývají tyto substráty světlé. Pokud u nich však budeš používat tvrdou vodu, jejich schopnost vodu změkčovat se rychle vyčerpá, protože jejich kapacita není neomezená. Navíc při výměnách vody dojde k narušení její parametrů, co na krevety nemusí mít dobrý vliv. Při náročnějších krevetách je tedy lepší kombinovat aktivní substrát s upravenou vodou z reverzní osmózy. Substrát tak tlumí případně menší výkyvy. Navíc podporují růst rostlin a mechů.

 

Pasivní substrátypasivní substrát jsou přírodní štěrky a písky, které parametry vody nemění, jsou tedy vhodné pro odolnější druhy krevet, nebo ty, které vyžadují speciální vodu. Je potřeba dávat pozor při obarvených substrátech a ověřit si, zda jsou vhodné pro krevety. Často se totiž stává, že jsou pokryty hmotou, která do vody uvolňuje škodlivé látky. Pro krevety to může mít i fatální následky. Pokud uvidíš v akvaristice přírodní černý štěrk nebo písek, s největší pravděpodobností je zabarvený. Nejtmavší barvu má čedič a i ten je spíše šedý. Kvalitní barvený substrát má na sobě pryskyřicí a můžeš s ním v akváriu vytvořit krásné prostředí, ale to můžeš dosáhnout i při vhodně zvoleném přírodním substrátu.


TIP: Při výběru substrátu je potřeba myslet na požadavky vybraného druhu krevet. Například Sulawesi nedokážou na aktivním substrátu přežít. Neocaridiny mají raději tvrdší vodu a aktivní substrát není pro ně až tak vhodný, spokojené budou i na levnějších pasivních substrátech.

VHODNÉ OSVĚTLENÍ KREVETÁRIA

Krevety můžeš chovat při různých světelných podmínkách. Podstatné je, aby na akvárium přímo nesvítilo slunce. Dobré je, aby svícení bylo v pravidelných intervalech a také třeba myslet na to, že světlo podporuje růst řas a rostlin. Řasy jsou jednou z hlavních složek jejich jídelníčku. Některé druhy krevet jsou světloplaché a vyhledávají přítmí v skrýších nebo pod rostlinami.

V akváriu je pro krevety dobré vytvořit větší množství úkrytů. Použít na to můžeš pláty břidlice, kameny či jiné prvky, které je lepší před umístěním do akvária vyvařit. Vyhýbal bych se umělým a barveným předmětům. Samozřejmě vhodné rostliny a mechy funkci úkrytů splní dokonale.

 

OHŘEV VODY

K regulaci teploty se hodí klasický ohřívač s termostatem. Pro kontrolu je dobré používat i akvarijní teploměr. Většině krevet vyhovuje pokojová teplota, z čeho se dá domyslet, že ohřívat vodu není nutné, ale není to správný závěr. Ideální je, pokud je teplota stabilní a vyhovující danému druhu krevet. Pozor je třeba dávat přes léto, aby se teplota nezvýšila příliš. Většina krevet zvládá teplotu nad 28 °C špatně a mohou uhynout. V takovém případě je dobré omezit svícení, nahradit kryt nějakou síťkou nebo sítem, použít ventilátory, snížit teplotu částečnou výměnou vody za chladnější nebo použít led v kapse.

VHODNÉ ROSTLINY PRO KREVETYjávsky mach

Ke krevetám jsou často doporučené mechy a jemnolisté rostliny. Neznamená to ale, že nemůžeš použít jiné nebo že pokud máš v již fungujícím akváriu jiné, že je musíš vyměnit. Mechy jsou zdrojem mikroorganismů, kterými se živí a jsou nejlepšími úkryty nejen pro mláďata. Je jich mnoho druhů a nejčastěji se používá jávský mech. Plovoucí rostliny omezují pronikání světla do akvária a tím i růst řas, takže nejsou moc vhodné. Nedoporučují se ani anubiasy ale není potvrzeno, že by krevetám škodily. Krevety jinak rostliny nijak nepoškozují, naopak je očišťují a likvidují odumřelé části.


TIP: Pozor je třeba dávat hlavně při koupi nových rostlin. Mohou obsahovat hnojiva, která krevetám mohou ublížit. Je tedy lepší, pokud zakoupené rostliny pořádně propláchneš a případně necháš pár dní odstát ve vodě mimo akvária.

 

PONUKA SUBSTRATU PRO KREVETY

 

Autor: Ondrej Svoboda

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Pochlub se i ty svou nádrží. Je úplně jedno, jak je velká nebo zařízená. Zkus nám o ní napsat, je to jednoduché. 

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz