Novinky
16.04.2020
Novinky související s dopravou
Rádi bychom tě informovali o změnách souvisejících s dopravou našeho zboží: Snížili jsme cenu dopravy rostlin Jelikož máme po zimních studených dnec... číst celé
27.03.2020
Novinka - léčiva Hü-Ben
Rozšířili jsme naši nabídku léčiv, tentokrát o kvalitní českou značku Hü-Ben, která má dlouholeté zkušenosti v účinném boji proti parazitům, bakteri... číst celé
19.03.2020
Vyhráli jsme cenu popularity
Je nám velkým potěšením, že se SHRIMP může pochlubit významnou cenou popularity od Heureky, jako vítězný eshop v kategorii Hobby za rok 2019. Poděko... číst celé
Zobrazit všechny novinky

  1. Úvod
  2. Články
  3. Vybavení akvária
Jak připravit vhodné akvárium pro krevety?

 

Při koupi krevet do nového akvária, je třeba myslet na to, že podmínky jsou v prvních týdnech pro chov nevhodné. V takovém případě je třeba být trpělivý a nechat akvárium zaběhnout 3-4 týdny, aby se v něm usadily prospěšné bakterie. Ty nastartují chemický proces odbourávání škodlivých látek. Tento proces je možné urychlit přímým nasazením těchto bakterií z již použitého filtru, substrátu, nebo se dají zakoupit v různých přípravcích. I zaběhnuté akvárium je však třeba zakrýt. Krevety mohou z akvária vylézt nebo vyskočit.

Vhodná filtrace vody filtrační molitan

U filtrů se drž dvou hlavních pravidel. Nepoužívej filtry, které mohou zejména malé krevetky nasát a následně zemřít. Čím je plocha filtračního materiálu větší, tím je to lepší.

Půdní filtr se doporučuje spíše jen v pár případech a při jeho použití se do substrátu nesmějí vysazovat rostliny. Snad nejvhodnější je molitanový filtr. Dá se vyrobit také doma z kusu BioActive (filtrační hmoty) a vzduchovacího motorku. Patří mezi ně také tzv. hamburský filtr, kdy filtrační hmota tvoří celou stěnu akvária. Takový filtr bude loukou pro pastvu tvých krevet. Nejlepší jsou nejjemnější typy (zrnitost 30). U tohoto typu je lepší použít také filtry dimenzované pro větší akvárium, než máš. Na 30 litrů vody se doporučuje 1 litr filtrační hmoty.

 

TIP: Dobrou volbou jsou také dvouramenné molitanové filtry, u kterých můžeš filtry čistit na střídačku, například jednou za měsíc, nebo když se viditelně sníží průtok.

 

Výběr vhodného substrátu pro krevety

Substrátů existuje mnoho druhů a vybrat ten správný pro tvé krevety může být složitější. Obecně se rozdělují do dvou skupin. Aktivní substráty určené pro krevety jsou vyrobeny z přírodních hlín a jílů, které zlepšují vlastnosti vody a snižují její pH. Pasivní substráty parametry vody nemění. aktivní substrát

Aktivní substráty jsou tedy vhodnější pro krevety, které potřebují měkčí vodu. Bývají tmavé až černé, krevety se na nich cítí lépe a krásně vynikne jejich vybarvení. Jen zřídka bývají tyto substráty světlé. Pokud u nich však budeš používat tvrdou vodu, jejich schopnost vodu změkčovat se rychle vyčerpá, protože jejich kapacita není neomezená. Navíc při výměnách vody dojde k narušení jejích parametrů, což na krevety nemusí mít dobrý vliv. U náročnějších krevet je tedy lepší kombinovat aktivní substrát s upravenou vodou z reverzní osmózy. Substrát tak tlumí případně menší výkyvy. Navíc podporují růst rostlin a mechů.

 

pasivní substrát

Pasivní substráty jsou přírodní štěrky a písky, které parametry vody nemění, jsou tedy vhodné pro odolnější druhy krevet, nebo ty, které vyžadují speciální vodu. Pozor je třeba si dát u obarvených substrátů a ověřit si, zda jsou vhodné pro krevety. Často se totiž stává, že jsou pokryty hmotou, která do vody uvolňuje škodlivé látky. Pro krevety to může mít i fatální následky. Pokud uvidíš v akvaristice přírodní černý štěrk nebo písek, s největší pravděpodobností je zabarvený. Nejtmavší barvu má čedič a i ten je spíše šedý. Kvalitní barvený substrát je pokryt pryskyřicí a můžeš s ním v akváriu vytvořit krásné prostředí, ale toho můžeš dosáhnout i při vhodně zvoleném přírodním substrátu.


TIP: Při výběru substrátu je tedy třeba myslet na požadavky vybraného druhu krevet. Neocaridiny mají zas raději tvrdší vodu a aktivní substrát není pro ně až tak vhodný, spokojené budou i na levnějších pasivních substrátech.

 

Vhodné osvětlení krevetária

Krevety můžeš chovat v různých světelných podmínkách. Podstatné je, aby na akvárium přímo nesvítilo slunce. Dobré je, aby svícení bylo v pravidelných intervalech, a také je třeba myslet na to, že světlo podporuje růst řas a rostlin. Řasy jsou jednou z hlavních složek jejich jídelníčku. Některé druhy krevet jsou světloplaché a vyhledávají přítmí ve skrýších, nebo pod rostlinami.

V akváriu je pro krevety dobré vytvořit větší množství úkrytů. Použít na to můžeš pláty břidlice, kameny, či jiné prvky, které je lepší před umístěním do akvária vyvařit. Vyhýbal bych se umělým a barveným předmětům. Samozřejmě vhodné rostliny a mechy funkci úkrytů splní dokonale.

 

Ohřev vody

K regulaci teploty se hodí klasický ohřívač s termostatem. Pro kontrolu je dobré používat i akvarijní teploměr. Většině krevet vyhovuje pokojová teplota, z čehož se dá domyslet, že ohřívat vodu není nutné, není to ale správný závěr. Ideální je, pokud je teplota stabilní +/- 1 °C a vyhovující danému druhu krevet. Pozor je třeba dávat přes léto, aby se teplota nezvýšila příliš. Většina krevet zvládá teplotu nad 28 °C špatně a mohou uhynout. V takovém případě je dobré omezit svícení, nahradit kryt nějakou síťkou nebo sítem, použít ventilátory, snížit teplotu částečnou výměnou vody za chladnější, nebo použít led v sáčku.

 

Vhodné rostliny pro krevetyjávsky mech

Ke krevetám jsou často doporučené mechy a jemnolisté rostliny. Neznamená to ale, že nemůžeš použít jiné, nebo že pokud máš v již fungujícím akváriu jiné, musíš je vyměnit. Mechy jsou zdrojem mikroorganismů, kterými se živí a jsou prvotřídními úkryty nejen pro mláďata. Je jich mnoho druhů a nejčastěji se používá jávský mech. Plovoucí rostliny omezují pronikání světla do akvária a tím i růst řas, takže nejsou moc vhodné. Nedoporučují se ani anubiasy, ale není potvrzeno, že by krevetám škodily. Krevety jinak rostliny nijak nepoškozují, naopak je očišťují a likvidují odumřelé části.


TIP:Pozor je třeba dávat hlavně při koupi nových rostlin. Mohou obsahovat hnojiva, která krevetám mohou ublížit. Je tedy lepší, když zakoupené rostliny pořádně propláchneš a případně necháš pár dní odstát ve vodě mimo akvária.

 

PONUKA SUBSTRATOV PRE KREVETY

 

 

Články o krevetách:

Základní druhy sladkovodních krevet

Krevet existuje mnoho druhů a jejich vlastnosti se mohou v mnohém lišit. Mohou být pestrobarevné i bezbarvé, malé i velké, citlivé i odolné, mírumilovné i dravé.

Celý článek ˃

Jaký druh krevet a jaký počet si vybrat?

Před koupí jakýchkoliv živočichů do akvária si třeba zvážit, zda prostředí a kombinace vybíraných živočichů bude vhodná.

Celý článek ˃

akvárium pre krevetky

Příprava a vybavení akvária pro krevety

Při koupi krevet do nově založeného akvária, je třeba myslet na to, že podmínky jsou v prvních týdnech pro chov nevhodné. Aby se jim dařilo, můžeš jim akvárium přizpůsobit.

Celý článek ˃

Chov krevet společne s rybami

Kolem tématu chovu krevet společně s rybami se vedou nekonečné diskuse. Nelze totiž jednoznačně a zaručeně jmenovat druhy ryb, se kterými se krevety mohou chovat a se kterými ne.

Celý článek ˃

Chov nenáročných krevet NEOCARIDINA

Krevetky Neocaridina jsou roztomilá zvířata a jejich chování je činí velmi zajímavými a užitečnými obyvateli akvária. Co potřebují pro to, aby prospívali?

Celý článek ˃

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!


Odběrné místo

Slovensko
Varín, okr. Žilina
Športová 331

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.