- Úvod
- Akvarijní rybičky
- Cichlidy
Africké a jihoamerické Cichlidy a Cichlidky
Podle původu dělíme cichlidy do tří skupin: americké (Jižní, Střední a Severní Amerika, včetně Kuby a přilehlých ostrovů), africké (Madagaskar a velká africká jezera Tanganika, Malawi a Viktorie), asijské (včetně Blízkého Východu).
Většina Cichlid jsou více či méně teritoriální. Při chovu v malých akváriích s nedostatkem skrýší a úkrytů si dominantnější jedinci neumějí vytvořit teritoria, což se projevuje utlačováním slabších. Proto pokud tě zaujali právě Cichlidy a uvažuješ o jejich chovu, dbej na vhodné podmínky.
- AKCE
- Novinka
- AKCE
AFRICKÉ CICHLIDY
Ze všech skupin ryb využívají africké cichlidy všechna dostupná vodní prostředí od horských potoků až po velká jezera Malawi a Tanganika, která tvoří nedílnou součást Východoafrické příkopové propadliny. Cichlidy se přizpůsobily specifickým oblastem ve všech vrstvách vodního sloupce, ve kterých se dokážou úspěšně krmit a množit. Díky odlišným prostředím a postupně vyvinulo mnoho druhů.
Mezi nejznámější Malawi druhy mezi akvaristy patří rody Pseudotropheus, Labeotropheus, Labidochromis, Melanochromis a Maylandia. Písečná dna mají rádi druhy Aulonocara, Lethrinops a několik druhů Haplochromini. U Malawi cichlidů je zajímavé to, že nevytváří trvalé páry – každý samec se neřesí se všemi dostupnými samicemi.
Druhy z Tanganiky jsou ještě rozmanitější, od houfů malých Papulovců, po rod Julidochromis, který tvoří páry a neřesí se v dutinách, až po impozantní Frontosy a mnohé další.
AMERICKÉ CICHLIDY
Hlavně Jižní Amerika nabízí pro akvaristy pestrý výběr cichlid. Známé jsou trpasličí Apistogramy dorůstající do 8 cm, či Ramirezky. Ne každý ví, že Skaláry patří také mezi Cichlidy, oblíbené jsou rovněž Akary modré, Ocellatusy nebo Herosy. Amazonka je však domovem i jedné z nejznámějších cichlid - Terčovce. Existují dva volně žijící druhy Terčovec pravý (Symphysodon discus) a Terčovec hnědý (Symphysodon aequifasciatus). Z těch se šlechtěním vyvinuly mnohé další varianty.