Novinky
14.06.2020
Nová hnojiva od Seachem
Jak co nejlépe uspokojit poptávku akvaristy a vyrobit skutečně kvalitní produkty? Jedině tak, že se sám staneš akvaristou a dokonale tak porozumíš pot... číst celé
04.06.2020
Nová krmivá od Shrimp King
Do nabídky jsme doplnili 3 nové krmiva pro krevety od značky SHRIMP KING. Snow pops jsou skvělým doplňkovým krmivem pro všechny druhy trpasličích a d... číst celé
16.04.2020
Novinky související s dopravou
Rádi bychom tě informovali o změnách souvisejících s dopravou našeho zboží: Snížili jsme cenu dopravy rostlin Jelikož máme po zimních studených dnec... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Jak se zbavit ploštěnek v akváriu?

Ploštěnky patří mezi často se vyskytující parazity v akváriu. Je těžké přijít na to, jak se do akvária dostanou. Můžou přijít společně s rostlinami, jinými živočichy, s mraženým či živým krmivem, ale často se objeví, i když k žádné mimořádné změně při starosti o akvárium nedošlo. Když si jich všimneš, bývá už většinou pozdě a jsou už pravděpodobně natolik rozmnožené, že se jich jen tak lehce nezbavíš. Proto je důležité reagovat co nejrychleji, aby se nerozmnožily ještě víc.

Jak rozpoznáš ploštěnku?

Jak už jejich jméno napovídá, jde o ploché červy, kteří mohou být dlouzí od několika milimetrů, do zhruba 1,5 cm v dospělosti. Mají hlavu ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku, na které jsou dvě jednoduché oči. Nejdřív si jich všimneš na skle akvária, ale skrývají se téměř všude a aktivnější jsou v noci. Ploštěnek existuje několik druhů: Dugesia agilis, Dugesia Antillana, Dugesia dorotocephala, Dugesia gonocephala, Dugesia japonica, Dugesia tigrina.

jak vypadá ploštenka

 

Čím jsou ploštěnky škodlivé?

Na těle ploštěnek se tvoří sliz, který dráždí ostatní živočichy. Následkem toho jsou živočichové stresovaní. Prostředí v akváriu se tak pro ně stává nevhodným. Ploštěnky se dokážou hodně rychle množit, jelikož jsou to hermafroditi a dokonce mají velmi dobrou regenerační schopnost. Při rozdělení na několik částí, dokážou dorůst do původní velikosti a z jedné ploštěnky tak může vzniknout víc jedinců. Proto pokud jsou ploštěnky na skle, radši je nemačkej, ale opatrně z akvária vytáhni.

Jak se zbavit ploštěnek?

Úplně se zbavit ploštěnek není jednoduché. Dva nejčastější způsoby jsou:

Pasti na ploštěnky

Mechanický způsob je méně rizikový a stresující pro ostatní živočichy. Pomocí pasti na ploštěnky je z akvária dokážeš vychytat. Jde o skleněnou nádobku, do které vedou speciálně tvarované otvory. Ploštěnka do pasti vejde, ale ven se už nedostane. Do pasti můžeš jako návnadu použít mražené krmivo, např. Artémiu, jiná krmiva, nebo dokonce rozmačkané plže. Pastí existuje víc druhů, nejlepších výsledků jsme dosáhli se 14 cm pastí značky VIV. Čistit past a měnit návnadu je nejlepší každý den a otočit jí otvory směrem dolů. Pokud necháš past s návnadou bez výměny v akváriu delší dobu, můžou se začít vlivem rozkladu návnady a uhynutých ploštěnek z pasti uvolňovat škodlivé látky. Proto je třeba ji vždy dobře vypláchnout. Opakovat se to musí do chvíle, dokud past nebude několik dní zůstávat prázdná. Počet dní používání pasti samozřejmě záleží na velikosti akvária a množství ploštěnek. U větších akvárií doporučujeme používat více pastí současně.

pasca na ploštenky

past na ploštěnky

 

Přípravky proti ploštěnkám

Existuje víc přípravků proti ploštěnkám, ať už jde o uměle vyrobené, nebo o přírodní léčiva, jejichž použití může škodit i ostatním živočichům. Při jejich dávkování bys měl být tedy velmi opatrný. Tento způsob je efektivnější, než mechanické odstraňování ploštěnek pomocí pasti, ale zkušenosti akvaristů jsou různé. Nejednou mělo použití přípravků negativní dopad na zdraví, rozmnožování, či vývoj krevetek. Mezi nejvhodnější prostředky patří Planaria Zero od Benibachi. Benibachi se specializuje na výrobu produktů pro chov krevetek. Tento přípravek ale škodí i plžům a při nesprávném použití může i krevetkám. Jestli máš v akváriu plže, kterých se nechceš zbavit, určitě je doporučujeme na dobu léčení někam přemístit. Dávej ale pozor, abys spolu s plži nepřenesl i ploštěnky. Po použití přípravku mysli na to, že po uhynutí ploštěnek dojde k rozkladu jejich těl. Pro obnovu rovnováhy v akváriu a snížení obsahu léčiva ve vodě, je potřeba častější výměna vody.

Planaria zero - prípravok proti ploštenkám

Planaria zero - přípravek proti ploštěnkám

 

Praktické návody pro akvaristy:

Ulehči si zakládání a péči o akvárium a poznej zajímavá technická řešení. Pomohou ti zjednodušit si práci a možná i ušetřit nemalé peníze.

Jak vyvrtat díru do akvária?

Vrtání díry do akvária není úplně jednoduchý úkol a hodně akvaristů na to využije raději služby sklenáře. Při správném postupu se to však dá zvládnout snadno i svépomocně.

Celý článek ˃

Prepad vody z akvária

Levné řešení přepadu vody z akvária

Přepady vody se používají při externích filtrech nebo při akváriích s automatickou výměnou vody. Svépomocně si ho vyrobí asi každý, minimálně technicky zdatný člověk.

Celý článek ˃

Premnožené slimáky

Jak bojovat proti přemnoženým plžům?

Přemnožili se ti v akváriu plži? Nebuď z toho nešťastný, setká se s tím asi každý akvarista .

Celý článek ˃

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!


Odběrné místo

Slovensko
Varín, okr. Žilina
Športová 331

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.