Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
06.12.2021
SOUTĚŽ: DARUJ AKVÁRIUM
Darovali jsme spolu kompletní akvárium tomu, komu udělalo největší radost. Rozhodli jsme se, že letos bychom chtěli někomu udělat velkou radost. Da... číst celé
26.11.2021
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
02.11.2021
Proč mít v akváriu plže?
Proč by měly být v každém akváriu plži? Čím jsou tak výjimeční a nepromnoží se mi? Tyto i další otázky ti zodpoví náš nový článek: PLŽI V AKVÁRIU ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Ako sa zbaviť plošteniek v akváriu?

Ploštěnky patří mezi často se vyskytující parazity v akváriu. Je těžké přijít na to, jak se do akvária dostanou. Můžou přijít společně s rostlinami, jinými živočichy, s mraženým či živým krmivem, ale často se objeví, i když k žádné mimořádné změně při péči o akvárium nedošlo. Když si je všimneš, bývá už většinou pozdě a jsou už pravděpodobně natolik rozmnožené, že se jich jen tak lehce nezbavíš. Proto je důležité reagovat co nejrychleji, aby se nerozmnožily ještě více.

JAK ROZEZNAT PLOŠTĚNKY?

Jak už jejich jméno napovídá, jde o ploché červy, kteří mohou být dlouzí od několika milimetrů do zhruba 1,5 cm v dospělosti. Mají hlavu ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku, na které jsou dvě jednoduché oči. Nejdřív si je všimneš na skle akvária, ale skrývají se téměř všude a aktivnější jsou v noci. Ploštěnek existuje několik druhů: Dugesia agilis, Dugesia Antillana, Dugesia dorotocephala, Dugesia gonocephala, Dugesia japonica, Dugesia tigrina.

ČÍM JSOU PLOŠTĚNKY ŠKODLIVÉ

Na těle ploštěnek se tvoří sliz, který dráždí ostatní živočichy. Následkem toho jsou živočichové stresovaní. Prostředí v akváriu se tak pro ně stává nevhodným. Ploštěnky se dokážou hodně rychle množit, jelikož jsou to hermafroditi a dokonce mají velmi dobrou regenerační schopnost. Při rozdělení na několik částí dokážou dorůst do původní velikosti a z jedné ploštěnky tak může vzniknout víc jedinců. Proto, pokud jsou ploštěnky na skle, radši je nemačkej ale opatrně z akvária vytáhni.

JAK SE ZBAVIT PLOŠTĚNEK?

Úplně se zbavit ploštěnek není jednoduché. Dva nejčastější způsoby jsou:

PASTI NA PLOŠTĚNKY

Mechanický způsob je méně rizikový a stresující pro ostatní živočichy. Pomocí pasti na ploštěnky je z akvária dokážeš vychytat. Jde o skleněnou nádobku, do které vedou speciálně tvarované otvory. Ploštěnka do pasti vejde, ale ven se už nedostane. Do pasti můžeš jako návnadu použít mražené krmivo, např. Artémiu, jiná krmiva nebo dokonce rozmačkané plže. Pastí existuje více druhů, nejlepších výsledků jsme dosáhli se 14 cm pastí značky VIV. Čistit past a měnit návnadu je nejlepší každý den a otočit jí otvory směrem dolů. Pokud necháš past s návnadou bez výměny v akváriu delší dobu, můžou se začít vlivem rozkladu návnady a uhynutých ploštěnek z pasti uvolňovat škodlivé látky. Proto je třeba ji vždy dobře vypláchnout. Opakovat se to musí do chvíle, dokud past nebude několik dní zůstávat prázdná. Počet dní používání pasti samozřejmě záleží na velikosti akvária a množství ploštěnek. U větších akvárií doporučujeme používat více pastí současně.

 

 

Past na ploštěnky

pasca na ploštenky

 

PŘÍPRAVKY PROTI PLOŠTĚNKÁM

Existuje více přípravků proti ploštěnkám, ať už jde o uměle vyrobená nebo o přírodní léčiva, jejichž použití může škodit i ostatním živočichům. Při jejich dávkování bys měl být tedy velmi opatrný. Tento způsob je efektivnější než mechanické odstraňování ploštěnek pomocí pasti, ale zkušenosti akvaristů jsou různé. Nejednou mělo použití přípravků negativní dopad na zdraví, rozmnožování či vývoj krevetek. Mezi nejvhodnější prostředky patří Planaria Zero od Benibachi. Benibachi se specializuje na výrobu produktů pro chov krevetek. Tento přípravek ale škodí i plžům a při nesprávném použití může i krevetkám. Jestli máš v akváriu plže, kterých se nechceš zbavit, určitě je doporučujeme na dobu léčení někam přemístit. Dávej ale pozor, abys spolu s plži nepřenesl i ploštěnky. Po použití přípravku mysli na to, že po uhynutí ploštěnek dojde k rozkladu jejich těl. Pro obnovu rovnováhy v akváriu a snížení obsahu léčiva ve vodě je potřeba častější výměna vody.

 

 

Planaria zero - Přípravky proti ploštěnkám

Planaria zero - Přípravky proti ploštěnkám

Autor: Ondrej Svoboda

Líbil se ti tento článek? Dej nám like. Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. O nemocech a parazitech v akváriích se snažíme shromáždit co nejvíce informací, ale přispět můžeš i ty, je to jednoduché. Přečti si více o tom, jak se stát naším blogerem.

Napiš o své zkušenosti s ploštěnky do komentáře a pomoz ostatním.

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2022 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz