Novinky
27.03.2020
Novinka - léčiva Hü-Ben
Rozšířili jsme naši nabídku léčiv, tentokrát o kvalitní českou značku Hü-Ben, která má dlouholeté zkušenosti v účinném boji proti parazitům, bakteri... číst celé
19.03.2020
Vyhráli jsme cenu popularity
Je nám velkým potěšením, že se SHRIMP může pochlubit významnou cenou popularity od Heureky jako vítězný eshop v kategorii Hobby za rok 2019. Poděkov... číst celé
14.03.2020
INFO K AKTUÁLNÍ SITUACI
Vzhledem k aktuální situaci bychom tě chtěli informovat o jejím dopadu na nákup a dodávání zboží z našeho obchodu. Doručování trvá 48 hodin od od... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Jak se zbavit ploštěnek v akváriu?

 

Ploštěnky patří mezi často se vyskytující parazity v akváriu.  Je těžké přijít na to, jak se do akvária dostanou. Můžou přijít společně s rostlinami, jinými živočichy, s mraženým či živým krmivem, ale často se objeví, i když k žádné mimořádné změně při starosti o akvárium nedošlo. Když si jich všimneš, bývá už většinou pozdě a jsou už pravděpodobně natolik rozmnožené, že se jich jen tak lehce nezbavíš. Proto je důležité reagovat co nejrychleji, aby se nerozmnožili ještě víc.

Jak rozpoznáš ploštenku?

Jak už jejich jméno napovídá, kde o ploché červy, kteří mohou být dlouzí od několika milimetrů, do zhruba 1,5 cm v dospělosti. Mají hlavu v tvaru rovnoramenného trojúhelníku, na které jsou dvě jednoduché oči. Nejdřív si jich všimneš na skle akvária, ale skrývají téměř všude a aktivnější jsou v noci. Ploštěnek existuje několik druhů: Dugesia agilis, Dugesia Antillana, Dugesia dorotocephala, Dugesia gonocephala, Dugesia japonica, Dugesia tigrina.

jak vypadá ploštenka

 

Čím jsou Ploštenky škodlivé?

Na těle ploštěnek se tvoří sliz, který dráždí ostatní živočichy. Následkem toho jsou živočichové stresovaní. Prostřední v akváriu se tak pro ně stává nevhodným. Ploštěnky se dokážou hodně rychle množit, jelikož jsou to hermafroditi a dokonce mají velmi dobrou regenerační schopnost. Při rozdělení na několik částí, dokážou dorůst do původní velikosti a z jedné ploštěnky tak může vzniknout víc jedinců. Proto pokud jsou ploštěnky na skle, radši je nemačkej, ale opatrně z akvária vytáhni.

 

Jak se zbavit ploštěnek?

Úplně se zbavit ploštěnek není jednoduché. Dva nejčastější způsoby jsou:

Pasti na ploštěnky

Mechanický způsob je méně rizikový a stresující pro ostatní živočichy. Pomocí pasti na ploštěnky, je z akvária dokážeš vychytat. Jde o skleněnou nádobku, do které vedou speciálně tvarované otvory. Ploštěnka do pasti vejde, ale ven se už nedostane. Do pasti můžeš jako návnadu použít mražené krmivo např. Artémiu, jiná krmiva, nebo dokonce rozmačkané slimáky. Pastí existuje víc druhů, nejlepších výsledků jsme dosáhli se 14 cm pastí značky VIV. Čistit past a měnit návnadu je nejlepší každý den a otočit jí otvory směrem dolů. Pokud necháš past s návnadou bez výměny v akváriu delší dobu, můžou se začít vlivem rozkladu návnady a uhynutých ploštěnek z pasti uvolňovat škodlivé látky. Proto je třeba ji vždy dobře vypláchnout. Opakovat se to musí do chvíle, dokud past nebude několik dní zůstávat prázdná. Počet dní používání pasti, samozřejmě záleží na velikosti akvária a množství ploštěnek. U větších akvárií doporučujeme používat více pastí současně.

pasca na ploštenky

past na ploštěnky

 

Přípravky proti ploštěnkám

Existuje víc přípravků proti ploštěnkám, ať už jde o uměle vyrobené, nebo o přírodní léčiva, jejichž použití může škodit i ostatním živočichům. Při jejich dávkování bys měl být tedy velmi opatrný. Tento způsob je efektivnější, než mechanické odstraňování ploštěnek pomocí pasti, ale zkušenosti akvaristů jsou různé. Nejednou mělo použití přípravků negativní dopad na zdraví, rozmnožování, či vývoj krevetek. Mezi nejvhodnější prostředky patří Planaria Zero od Benibachi. Benibachi se specializuje na výrobu produktů pro chov krevetek. Tento přípravek ale škodí i slimákům a při nesprávném použití může i krevetkám. Jestli máš v akváriu slimáky, kterých se nechceš zbavit, určitě je doporučujeme na dobu léčení někam přemístit. Dávej ale pozor, abys spolu se slimáky nepřenesl i ploštěnky. Po použití přípravku mysli na to, že po uhynutí ploštěnek dojde k rozkladu jejich těl. Pro obnovu rovnováhy v akváriu a snížení obsahu léčiva ve vodě, je potřeba častější výměna vody.

Planaria zero - prípravok proti ploštenkám

Planaria zero - přípravek proti ploštěnkám

 

Praktické návody pro akvaristy:

Ulehčisizakládáníapéčioakváriumapoznejzajímavátechnická řešení.Pomohoutizjednodušitsipráci amožná iušetřitnemalépeníze.


Jakvyvrtat dírudoakvária?

Vrtánídírydoakvárianení úplnějednoduchý úkolahodněakvaristůnatovyužijeradějislužbysklenáře.Při správném postupusetovšak dázvládnoutsnadnoisvépomocně.

Celý článek ˃

Prepad vody z akvária

Levné řešení přepadu vodyzakvária

Přepadyvodyse používají přiexterníchfiltrechnebo přiakváriíchs automatickouvýměnouvody.Svépomocněsihovyrobíasi každý,minimálnětechnickyzdatnýčlověk.

Celý článek ˃

Premnožené slimáky

Jak bojovat protipřemnoženýmplžům?

Přemnožilise tivakváriuplži?Nebuďztohonešťastný,setkáse s tímasikaždýakvarista.

Celý článek ˃

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!


Odběrné místo

Slovensko
Varín, okr. Žilina
Športová 331

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.