- Úvod
- PRŮVODCE AKVARISTIKOU
- Nemoci a paraziti
- Jak na ploštěnky
Ploštěnky patří mezi často se vyskytující parazity v akváriu. Je těžké přijít na to, jak se do akvária dostanou. Můžou přijít společně s rostlinami, jinými živočichy, s mraženým či živým krmivem, ale často se objeví, i když k žádné mimořádné změně při péči o akvárium nedošlo. Když si je všimneš, bývá už většinou pozdě a jsou už pravděpodobně natolik rozmnožené, že se jich jen tak lehce nezbavíš. Proto je důležité reagovat co nejrychleji, aby se nerozmnožily ještě více.
JAK ROZEZNAT PLOŠTĚNKY?
Jak už jejich jméno napovídá, jde o ploché červy, kteří mohou být dlouzí od několika milimetrů do zhruba 1,5 cm v dospělosti. Mají hlavu ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku, na které jsou dvě jednoduché oči. Nejdřív si je všimneš na skle akvária, ale skrývají se téměř všude a aktivnější jsou v noci. Ploštěnek existuje několik druhů: Dugesia agilis, Dugesia Antillana, Dugesia dorotocephala, Dugesia gonocephala, Dugesia japonica, Dugesia tigrina.
ČÍM JSOU PLOŠTĚNKY ŠKODLIVÉ
Na těle ploštěnek se tvoří sliz, který dráždí ostatní živočichy. Následkem toho jsou živočichové stresovaní. Prostředí v akváriu se tak pro ně stává nevhodným. Ploštěnky se dokážou hodně rychle množit, jelikož jsou to hermafroditi a dokonce mají velmi dobrou regenerační schopnost. Při rozdělení na několik částí dokážou dorůst do původní velikosti a z jedné ploštěnky tak může vzniknout víc jedinců. Proto, pokud jsou ploštěnky na skle, radši je nemačkej ale opatrně z akvária vytáhni.
JAK SE ZBAVIT PLOŠTĚNEK?
Úplně se zbavit ploštěnek není jednoduché. Dva nejčastější způsoby jsou:
PASTI NA PLOŠTĚNKY
Mechanický způsob je méně rizikový a stresující pro ostatní živočichy. Pomocí pasti na ploštěnky je z akvária dokážeš vychytat. Jde o skleněnou nádobku, do které vedou speciálně tvarované otvory. Ploštěnka do pasti vejde, ale ven se už nedostane. Do pasti můžeš jako návnadu použít mražené krmivo, např. Artémiu, jiná krmiva nebo dokonce rozmačkané plže. Pastí existuje více druhů, nejlepších výsledků jsme dosáhli se 14 cm pastí značky VIV. Čistit past a měnit návnadu je nejlepší každý den a otočit jí otvory směrem dolů. Pokud necháš past s návnadou bez výměny v akváriu delší dobu, můžou se začít vlivem rozkladu návnady a uhynutých ploštěnek z pasti uvolňovat škodlivé látky. Proto je třeba ji vždy dobře vypláchnout. Opakovat se to musí do chvíle, dokud past nebude několik dní zůstávat prázdná. Počet dní používání pasti samozřejmě záleží na velikosti akvária a množství ploštěnek. U větších akvárií doporučujeme používat více pastí současně.
PŘÍPRAVKY PROTI PLOŠTĚNKÁM
Existuje více přípravků proti ploštěnkám, ať už jde o uměle vyrobená nebo o přírodní léčiva, jejichž použití může škodit i ostatním živočichům. Při jejich dávkování bys měl být tedy velmi opatrný. Tento způsob je efektivnější než mechanické odstraňování ploštěnek pomocí pasti, ale zkušenosti akvaristů jsou různé. Nejednou mělo použití přípravků negativní dopad na zdraví, rozmnožování či vývoj krevetek. Mezi nejvhodnější prostředky patří Planaria Zero od Benibachi. Benibachi se specializuje na výrobu produktů pro chov krevetek. Tento přípravek ale škodí i plžům a při nesprávném použití může i krevetkám. Jestli máš v akváriu plže, kterých se nechceš zbavit, určitě je doporučujeme na dobu léčení někam přemístit. Dávej ale pozor, abys spolu s plži nepřenesl i ploštěnky. Po použití přípravku mysli na to, že po uhynutí ploštěnek dojde k rozkladu jejich těl. Pro obnovu rovnováhy v akváriu a snížení obsahu léčiva ve vodě je potřeba častější výměna vody.
Autor: Ondrej Svoboda
Líbil se ti tento článek? Dej nám like. Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. O nemocech a parazitech v akváriích se snažíme shromáždit co nejvíce informací, tak se máš na co těšit. Pošli nám tip, jaký článek by tě potěšil.
Napiš o své zkušenosti s ploštěnky do komentáře a pomoz ostatním.