Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

Co je to layout akvária a jeho typy

Aquascaping je o talentu napodobování přírodního prostředí. Pokud nemáš zkušenosti nebo talent, nemusíš mít obavy.I díky radám v tomto článku ti pomůžeme vytvořit si základní představu o svém prvním layoutu.

Volně přeloženo z angličtiny jde o rozmístění, uspořádání prvků. Je třeba vědět, že celkový layout (nebo vzhled) akvária je tvořen hardscapem a rostlinami. Hardscape jsou různé kameny, kořeny, naplavené dřevo – zkrátka všechno pevné, neživé, přírodní, pomocí čehož vytvoříš vnitřní design svého aquascape akvária.

 

Jaký layout se hodí pro mé akvárium?

Akvárium tvoříš hlavě proto, aby tobě a ostatním přinášelo radost. Z toho důvodu je na začátku třeba, aby ses inspiroval. Pro Messiho byl vzorem Maradona, van Gogha ovlivnil Claude Monet. Mnoho úspěšných lidí měli vzor nebo hledali inspiraci u jiných. Proto otevři prohlížeč, zadej do Googlu „IALPC“ a nech působit svou fantazii.

Josh Sim je přední aquascaper, který má za sebou desítky soutěží a pravidelně je na nejvyšších příčkách. Víš, jak v roce 2008 vypadal jeho první layout?

nepovedeny-aquascape

Každý jsme nějak začínali :-)

 

Jaké tvary layotu a styly jsou v aquascapingu nejběžnější?

Konkávní tvar

Tento typ layoutu je vhodný pro akvária tvaru krychle resp. se čtvercovou základnou. Často se v tomto typu používají pískové cestičky s menšími prvky na jejím konci, které dotváří celkovou hloubku vizuálu.

konkavni-tvar-aquascapu

Zdroj: CO2art.eu

 

Konvexní tvar

Pro tento layout je typické uspořádání od nízkých prvků po krajích až po vysoké, umístěné ve středu akvária. Tento vzhled docílíš různými kameny a kořeny. Z hlediska náročnosti tvorby patří mezi nejlehčí tvar, ale přitom je velmi působivý.

konvexni-tvar-aquascapu

 

Trojúhelníkový tvar

Opět jeden z „lehčích“ tvarů, kde nejsou zapotřebí dlouholeté zkušenosti. Ideální tvar pro chov houfovitých ryb. Výsledný design bývá čistý a jednoduchý. Výhodou je také poměrně snadná údržba. Layout je vhodný i do užších nádrží (s menší hloubkou).

trojuhelnikovy-tvar-aquascapu

Zdroj: George Farmer

 

Iwagumi styl

Základem stylu Iwagumi jsou naskládané kameny větších rozměrů podle specifického klíče, který se léta využívá v japonské zahradní architektuře. Druhová pestrost rostlin je minimální – aquascaper si „musí“ vystačit s jedním, dvěma druhy. I když se na první pohled může zdát, že tvorba tohoto layoutu je jednoduchá, opak je pravdou. Vytvořit harmonii krásy a přitom naprosté jednoduchosti je náročné.

iwagumi-aquascape-akvaria

Zdroj: George Farmer

 

Jungle styl

Představuje co nejvěrnější zobrazení deštného pralesa. Důraz je kladen na množství malých detailů, jako napodobeniny lián, drobné kameny, množství malých kořenů. Nejkritičtějším místem je prostor, který se umí velmi rychle zaplnit. Akvárium tak velmi rychle může působit přeplněným dojmem, zejména když se rozjede růst rostlinstva. Je třeba myslet na to, že údržba takového akvária ti zabere mnohem více času.

jungle-styl-aquascape-akvaria

Zdroj: Jirawong Laopiyasakul

 

Brazilský styl aquascapingu

Jde o velmi efektní layouty, do kterých by ses ale neměl pouštět, pokud nemáš za sebou už pár nádrží. Horizontálně i vertikálně zde najdeš velké množství materiálu, především kamenů. Typickým prvkem jsou i oranžové či červené rostliny v zadní části akvária, které sahají až po hladinu.

brazilsky-styl-aquascape-akvaria

Zdroj: Fernando Ferreira da Cruz

Existuje ještě několik dalších typů layoutu, které jsou z hlediska designu zajímavé (biotopový, indonéský, layout typu ostrov) ale představují spíše okrajovou část aquascapingu. Je ale možné, že postupně si budou nacházet více příznivců.

Akvárium děláš pro své potěšení. Proto je důležité, aby sis vybral, který z typů layoutu je ti srdci nejbližší. Pokud sis nejste jistý, jestli dokážeš něco takového vyskládat sám, spolu to určitě zvládneme. Svůj první scape si však můžeš vytvořit i doma. Stačí ti bedna s pískem a vhodné kameny a kořeny. Naši aktuální nabídku kořenů a kamenů najdeš na eshopu. Určitě si však přečti i následující článek.

 

Související články:

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz