Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

Druhy sladkovodních krevet

Krevety tě nadchnou, zamiluješ se do jejich rozmanitých tvarů a barev. Pokud jim vytvoříš vhodné prostředí, jejich specifické chování zaručeně přitáhne k akváriu každou návštěvu a nejen děti z nich budou nadšené. Jsou to navíc velmi usilovní tvorové, kteří přispějí k čistotě tvého akvária.

Krevet existuje mnoho druhů a jejich vlastnosti se mohou v mnohém lišit. Mohou být pestrobarevné i bezbarvé, malé i velké, citlivé i odolné, mírumilovné i dravé. Člení se do tří základních skupin:

 

Trpasličí krevety (krevetky)

Trpasličí krevetky jsou menší krevety dorůstající obvykle do 2,5 až 5 cm, bývají pestře vyfarebné a jsou mimořádně společenské. Jsou velmi aktivní a mají rády větší skupinky jedinců od 10 kusů.

Nejběžnější jsou krevetky rodu Neocaridina davidi, dříve také označované jako Neocaridina denticulata nebo Neocaridina Heteropoda. Existuje jich mnoho barevných variant, jako například Bloody mary, Yellow neon, Orange, Blue jelly, Blue dream, Black rose a další. Existují také varianty s transparentním středem těla - tzv. Rili. Jsou mírumilovné, poměrně nenáročné a dorůstají velikosti 2,5 cm. Běžně se množí ve sladké vodě.

Oblíbené a nenáročné jsou krevety Amano - Caridina Japonica. Patří mezi nejlepší požírače vláknitých a štětinkových řas a jsou to velmi pilní čističi akvária. Dorůstají až do 5,5 cm, takže mohou být v akváriu i s většími rybami. Na rozdíl od Neocaridín se ale množí přes larvální stádium v brakické vodě. Jejich odchov je tedy extrémně náročný. Jsou mrštné a je lepší, pokud je akvárium zakryté, aby nevyskočily. Mohou se chovat spolu s krevetkami Neocaridina nebo filtrujúcimi krevetami.

 

Náročnější sladkovodní krevety mívají ještě atraktivnější zbarvení. Mezi jednodušší a častěji chované patří Crystalky - Caridina cf. cantonensis. Mají červeno-bílé nebo černo-bílé výrazné zbarvení a řadí se do tříd podle typů zbarvení. Nutností pro jejich úspěšný chov je používání měkké vody s nižším pH. Náročnější na kvalitu, parametry a stabilitu vody jsou novější vyšlechtěné formy krevet - Taiwan Bee. Jsou vhodné pouze pro zkušenější chovatele, no mají o to hezčí zbarvení. Při trpasličích krevetách nelze opomenout druhy z oblasti Sulawesi v Indonésii. Jde o endemické druhy, které žijí v sladkovodních jezerech s měkčí vodou ale vyšším pH. Některé druhy Sulawesi krevetek jsou méně náročné, ale ty nejkrásnější patří mezi špičku v náročnosti na chov.

Filtrující krevety

Filtrující krevety jsou velmi zajímavé svými předními končetinami, které jsou ukončeny vějířky. Pomocí nich filtrují z vody malé částečky potravy a mikroorganismy. Přestože dorůstají až do velikosti 15 cm, jsou zcela neškodné. Mohou se chovat spolu s některými druhy ryb a malými ráčky. Soužití s trpasličími krevetkami je naprosto bezproblémové, takže je možné kombinovat chov těchto druhů navzájem. Mezi nejznámější patří krevety rodu Atya a Atyopis.

Běžně se doporučuje silnější proudící voda, ale filtrující krevety dokážou prosperovat i při slabém proudu vody. Není nutné práškové krmivo dávkovat pipetou, jak se často popisuje. Dokáží si ho vysbírat i po dně a v dobře zaběhnutém společenském akváriu je ani netřeba přikrmovat.

Dlouhoramenné krevety

I když se nedá tvrdit, že by šlo o mírumilovné druhy, o to je chování a drsný vzhled těchto krevet zajímavější. Nejčastěji chované jsou krevety rodu Macrobrachium a obecně tyto krevety dorůstají větších velikostí. V malém počtu se mohou chovat v nádržích již od 50 litrů. Chovají se teritoriálně. Macrobrachium Lanchester jsou mírumilovné, dayanum mohou být občas nebezpečné, největší asperulum jsou ale už opravdu dravé. Už jako mláďata dokáží ulovit menší krevety ale i rybky.

 

Základní druhy krevet se mezi sebou nekříží, můžeš je tedy v případě vhodných podmínek spolu kombinovat. Při kombinaci s dlouhoramennými krevetami bys měl hlavně myslet na dostatečnou velikost akvária a jeho členitost. Akvárium by mělo být větší než 50 litrů, s dostatečným množstvím rostlin, skal či kořenů.

 

 

Autor: Ondrej Svoboda

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Pochlub se i ty svou nádrží. Je úplně jedno, jak je velká nebo zařízená. Zkus nám o ní napsat, je to jednoduché. 

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz