- Úvod
- PRŮVODCE AKVARISTIKOU
- Příklady akvárií, terárií
- Příklady akvárií
- Dennerle Nano Cube 60 l
Viktor je začátečník, rybky zbožňuje a vždy snil o tom, že si jednou založí mořské akvárium s klauny. Jak říká: "je třeba někde začít" a poslal nám užitečné tipy, jak si založit 60l nano akvárium, ze kterého se doma vytěšuje.
DENNERLE NANO CUBE 60 L
Název nádrže: Dennerle Nano Cube 60 l
Rozměry (šířka x hloubka x výška v cm): 38 x 38 x 43
Objem: 60 l
Doba od založení nádrže:1 týden (začal jsem suchým startem, po cca 2 týdnech jsem akvárium napustil)
Náročnost údržby: pravidelně denně měním vodu
Použitá technika (filtr, světlo,...): filtr Oase FiltoSmart 100 Thermo, světlo Sinkor LED RBW, CO2 - set Tropica Nano System
Zařízení: substráty – Tropica zásobní substrát, aquarium soil, aquarium soil powder. Kameny Dragon Stone.
Parametry vody: pH 6,8; KH 5
POUŽITÉ ROSTLINY
In vitro rostlinky - Eleocharis Mini, Gratiola Viscidula, Helanthium Quadricostatus, Riccia Fluitans.
ŽIVOČICHOVÉ V AKVÁRIU
Zatím nemám v akváriu živočichy, ale plánuji živorodky - Yellow Cobra, krevetky - Yellow Neon Stripe a možná nejaké Pandy.
POUŽITÁ KRMIVA, HNOJIVA A JINÉ PŘÍPRAVKY
Seachem Prime - odbourání chloru z pitné vody, Tropica hnojiva - Premium a Specialised, Dennerle Starter Rapid.
PROČ SIS ZVOLIL TAKOVÝ TYP NÁDRŽE?
Od začátku, co jsem toto akvárium viděl, jsem věděl, že ho chci.
POSTUP ZAKLÁDÁNÍ NÁDRŽE
Nejprve jsem nádrž naplnil zásobním substrátem, pak jsem přidal aquarium soil, naskládal jsem kameny, zasypal aquarium soil powder. Potom jsem objednal rostlinky a zasadil je do přední části až po zadní část akvária a začal suchým startem, což znamená denní rosení akvária, které jsem zakryl potravinovou fólií kvůli udržení dostatečné vlhkosti a aby neprobíhala příliš velká výměna teplot. Po asi 3 týdnech jsem napustil akvárium vodou, zapojil filtraci a CO2.
KRMENÍ A PÉČE O ŽIVOČICHY
Zatím živočichy v akváriu nemám, ale plánuji nakoupit kvalitní krmiva a také dokrmovat rybky živočišnou potravou (žábronožky) a krevetkám občas dát nějakou rostlinnou výživu (okurka, salát).
POPIS RŮSTU ROSTLIN
Při suchém startu bylo vidět, že se rostlinkám daří velmi dobře, Riccia Fluitans se pěkně rozrůstal do stran a do výšky, Eleoacharis se jemně rozstrastala do stran, Helanthium již začalo více růst do výšky a vytvářet nové výhonky. Po napuštění akvária se růst zesílil, dokonce i Gratiola zvětšuje svůj objem a roste více do výšky.
PROBLÉMY A JEJICH ŘEŠENÍ
Jeden z hlavních problémů, který jsem měl, bylo nalepení mechu Riccia Fluitans na kámen. Po dvou dnech se mi téměř celá rostlinka rozplynula. Výrobce mi doporučil rostlinku vyměnit, já se však nevzdal a zkouším ji zachránit. Od napuštění se mechu daří lépe a dokonce z bílých částí už vyrůstají občas i zelené.
Druhý problém, se kterým se setkávám, je "mastný" povlak na hladině. Tento povlak se tvoří při nově založených akváriích běžně díky uvolňování minerálů z půdy. Také se může vyskytovat při úhynu ryb a rostlin. Jediným řešením je zpočátku častá výměna vody na denní bázi a v případě úhynu rybky nebo rostliny ji třeba z akvária hned odstranit (zkušenost od kamaráda).
RADA NA ZÁVĚR
Začínajícím akvaristům doporučuji nedělat si z problémů těžkou hlavu, snažit se zjistit si více informací, přečíst si související články a fóra, případně zhlédnout nějaká videa a hledat inspirace na sociálních sítích.
Více fotek a videí ze založení akvária najdeš na mém IG profilu @vik_janik_aquascape.
Autor: Viktor
Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Pochlub se i ty svou nádrží. Je úplně jedno, jak je velká nebo zařízená. Zkus nám o ní napsat, je to jednoduché.