Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
13.09.2023
NOVINKA: Nové čtverzubce
Do naší nabídky jsme zařadili netradiční rybky z daleké Asie - čtverzubce. Tyto rybky jsou známé svou schopností nasát vzduch nebo vodu do plic a zvět... číst celé
05.09.2023
NOVINKA: Rostlinky ve svazcích
Rozšířili jsme sortiment akvarijních rostlin o novou variantu balení – ve svazech. Rostliny ve svazku jsou ekonomicky přijatelnější a navíc nevzniká u... číst celé
18.08.2023
NOVINKA: Nové vzácné BOJOVNICE
Máme v nabídce nové unikátní Bojovnice Nemo Halfmoon!  Vzácné Betty Nemo Halfmoon patří mezi nejkrásnější bojovnice. Okamžitě tě zaujmou svým uniká... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

Zakládáme akvárium

Přečetli jste si již informace, jak si vybrat akvárium? Už ho i máte doma? Tak pojďme na podrobný popis, jak postupovat při zakládání akvária.

Instalace

  1. Akvárium dejte na nábytek, který ho unese, když bude plné. Počítejte s kilogramem na litr vody akvária a bulharskou konstantou si připočítejte o třetinu více na štěrk a na kameny.
  2. Přiložte si filtr k výšce akvária (abyste věděli, jak vysoké může být dno). Rozhodněte se, kde bude. Ideální do některého ze zadních rohů, aby ho časem zakryly rostliny.
  3. Na dno akvária vysypte rovnoměrnou vrstvu substrátu. Stačí dva-tři centimetry.
  4. Na substrát vysypte štěrk. Vpředu nižší, vzadu vyšší vrstvu.
  5. Položte kořeny a kameny. Nyní je čas komponovat. Nespěchejte. Ideální je, abyste je už potom nemuseli přesouvat.
  6. Začněte napouštět do akvária vodu. Může být obyčejná vlažná z vodovodu.
    • POZOR! Přímý proud vody vám rozvíří štěrk a promíchá ho se substrátem. Raději na dno položte talíř a lijte vodu na něj. Když budete mít hladinu do třetiny až poloviny akvária...
  7. ... na řadě jsou rostliny.
    • Ty v květináčích a zakořeněné v buničině z té buničiny jemně vysvoboďte pod tekoucí vodou. (Nesaďte to s tím, neboť vám ta buničina časem bude vylézat ven a dělat nepořádek.)
    • Pokud mají dlouhé kořeny, doporučuje se zastřihnout je na 4 centimetry. Podporuje to jejich růst. Pokud se bojíte, můžete nechat tak, jen budou mít rostlinky pomalejší rozběh.
    • Zasaďte rostliny. Nízké dopředu, vysoké dozadu, rychle rostoucí do boků. Velké rukou, malé pinzetou.
  8. Dolijte vodu, ale ne úplně doplna, neboť ještě tam třeba dát ohřívač a filtr.
  9. Nainstalujte ohřívač a nastavte ho na potřebnou teplotu (když nevíte kolik, tak dejte 26 °C).
  10. Nainstalujte filtr.
    • POZOR! Některé filtry mají filtrační média zabalené v celofánu. Tak se neblamujte a pro jistotu filtr před instalací rozeberte a zkontrolujte.
  11. Nyní můžete dolít vodu doplna - čili po hranici, kterou určí výrobce akvária. Obvykle to je po spodní okraj horního plastového lemu.
  12. Spustite filtr.
  13. Nastavte směr a sílu proudění tak, aby se co nejvíce rostlin v akváriu jemně pohupovaly. Pokud se kymácejí jako při vichřici, je špatně. Ideální je, pokud výpusť filtru nastavíte tak, aby čeřil hladinu. Filtr už nevypínejte. Odteď je to srdce vašeho akvária.
  14. Osaďte světlo.
  15. Nastavte časovač na osm hodin denně, přičemž na oběd udělejte v svícení hodinovou přestávku (prý pak méně rostou řasy). Zapojte do časovače světlo.
  16. Prozatím hotovo.

Záběh

První tři dny

Kochejte se. Snažte se krotit své estetické cítění a každé přesazování si třikrát rozmyslete. Rostlinky nyní potřebují klid. Přesazovat je budete, když budou silnější a hlavně, když budete vidět, jak se jim daří či nedaří. Čím méně do toho teď budete babrat, tím lépe.

Když máte kamaráda s pěkným a zdravým akváriem, vyžádejte si od něj za hrst jeho dna a zavařeninový pohár jeho vody. Pokud takového kamaráda nemáte, dají se koupit roztoky na rozběh bakteriální flóry. Určitě něco z toho do akvária dejte, ohromně to pomáhá při rozběhu.

Neviditelná chemická diskotéka

Bez bakterií je to chemická divočina. Nejprve výrazně stoupne hladina dusitanů, čili výsledek rozkladu biologického odpadu. Dusitany jsou pro ryby jedovaté - brání jim ve tvorbě červeného barviva v krvi. Ryba tak neví do krve vázat kyslík z vody a udusí se.

Ale i dusitany jsou potřebné. Jsou potravou pro bakterie, kterým se říká nitrifikační. Ty pomocí kyslíku přeměňují dusitany na dusičnany - což je živná látka pro růst rostlin. (Pokud rostliny nemáte, porostou vám řasy.)

Nitrifikační bakterie obývají všechny povrchy v akváriu, čili zejména členité dno a média ve filtru. Jenže na to, aby se rozšířily po celém akváriu, potřebují čas. Do té doby nebezpečné látky ve vodě mohou stoupnout na hodnoty, které jsou neslučitelné s životem ryb.

Proto pomáhá staré dno nebo lahvička s bakteriemi - urychlí vytvoření chemického klimatu přijatelného pro ryby a jiné vodní živočichy.

První týden

Příručky říkají, že akvárium by se mělo zabíhat dva týdny až měsíc - bez ryb a jiných živých tvorů. Výkyvy v chemii by mohly být příliš nebezpečné.

Trpělivým vyčkáváním určitě nic nezkazíte. Jen vás jde určitě šlak trefit, že akvárium máte a to hlavní - živé tvory - ne.

Proto, pokud je akvárium bez zákalu, rostliny nijak zásadně neumírají, můžete nakoupit hlemýždě. Ampulária jsou pěkné a budou žrát shnilé části rostlin, neritiny jsou pěkné a budou okusovat sinice na skle a věžovky jsou ošklivé, ale zato budou celou dobu zavrtané ve dně, které budou kypřit. Šneci můžete střídmě přikrmovat peletkami pro ryby dna.

Zřejmě zjistíte, že už nějaké šneky v akváriu máte i bez koupě. Přišli k vám na rostlinách. Není to žádný důvod k panice. Drtivá většina z nich rostlinám neubližuje, naopak, spíše je čistí.

Po prvním týdnu

Už budete mít okousané nehty. Zkuste vydržet ještě jeden.

Pokud to opravdu, opravdu nedokážete a pokud se v akváriu neděje žádná galiba, nikomu nic neříkejte a kupte si nějaké rybky s reputací nezničitelných prožívavců – krunýřovci, parmičky černopruhé, endlerky, dániá… Něco přece jen do té vody musí kadit, ať mají bakterie co trávit. Ale nesmíte to přehnat s počtem! Čtyři kousky max!

Pokud se rostlinám daří, postupně prodlužujte čas svícení. Skončit byste měli na hodnotě 1012 hodin světla denně. Na takové hodnoty jsou tropické rostliny zvyklé z domoviny.

Po prvním měsíci

Můžete začít opatrně zarybňovať.

Hurá, konečně ryby!

No, no, no! Opatrně jsem řekl!

Jednu skupinku po druhé, mezi tím pár dní pauza, abyste mohli vysledovat, jak se jim daří, co jim chybí a abyste případně neztratili přehled o tom, kolik ryb šlo dovnitř a kolik mrtvolek musíte najít, aby vám ten počet seděl.

Co se rybích úmrtí týká, je to takto - ony nějaké budou. Je to mrzuté a smutné, ale jednak ne všechny rybky, které koupíte, jsou v tip-top stavu a jednak, jako lidská bytost děláte chyby a ono se to ukáže. Neprežívajte to příliš, ale snažte se ty chyby neopakovat. Možná máte pro daný druh ryby příliš tvrdou vodu, možná máte příliš silný proud, atd.

Sledujte, co na to rostliny

Když se nedaří žádným rostlinám, nekupujte žádné další ryby! Máte rozhasenou chemii a tu je třeba nejprve dát do pořádku.

Když se nedaří jednomu druhu rostlin a ostatním ano, tak to není důvod na poplach, ale k zamyšlení. Možná má málo světla, možná jí chybí živiny jako železo nebo fosfor, nebo jste jen špatně zkombinovali rostliny a ty si navzájem dělají chemické navzdory.

Pokud neplánujete do akvária zavést sycení oxidem uhličitým, třeba tomu nechat volný průběh. Nakonec se ustálí, kterým rostlinám je u vás dobře a pokud se vám líbí, jiné už kupovat nemusíte.

Obvykle spolu dobře vycházejí rostliny z jednoho stanoviště.

Nepřerybňujte!

Zcela nejčastější chybou nadšeného začátečníka, ale i častým neduhem ostříleného akvaristu je, že neví odolat krásám živých tvorů a řekne si, že co, vyzkouší chovat i to, i to.

Ryby zvládnou hodně a občas i motyka vystřelí, ale pokud je ryb v akváriu příliš, chřadnou, stůňou a umírají.

Jednoduché pravidlo je, že na jeden centimetr ryby byste měli mít jeden litr vody.

Proto byste už při nákupu měli myslet na to, která ryba naroste dlouhá, abyste neměli tlačenici. Nespoléhejte na to, že časem koupíte větší akvárium a větší ryby dáte tam. Ryby rostou rychleji než vy dokážete ukecat doma na další akvárium.

Nepřekrmujte!

S krmivem to rozhodně nepřehánějte. Rozšířily by se vám řasy a pokazila voda. Raději malinko a během dne vícekrát, než jednou a hodně. To je, konec konců, ideální praxe i pro rozjeté akvárium.

Kolik krmení je dost? Tolik, kolik sežerou za pět minut beze zbytku. To platí pro vločky a granule, v případě pelet pro ryby dna je to hodina.

Pamatujte, ryba není savec, který musí žrát každou chvíli, aby vůbec udržel tělesnou teplotu. Ryby jsou energeticky daleko úspornější organismy a dokáží bez nejmenšího problému vydržet nalačno i týden.

A hlavně, prosím vás, nikdy, nikdy rybám nedávejte drobky z chleba nebo pečiva. Je to špatně i pro kvalitu vody, i pro rybí metabolismus.

Často se dívejte a málo upravujte

Hlavní robota akvaristu je sedět na zadku a dívat se, co se v akváriu děje. Zda není proud vody příliš silný, zda rostliny vyhánějí nové listy, zda se rybky tváří spokojeně, nebo se ustrašeně choulí v rozích a podobně.

Pokud najdete problém, nebo vám napadne vylepšení, zásah by měl být rychlý a ideální, aby se vydařil na první pokus. Když se budete v akváriu dlouho rýpat, ryby budou ve stresu a vystresovaná ryba je pozvánka pro nemoci. Často přesazováná rostlina zase nemá šanci zakořenit a může chřadnout.

Když akvárium jeden den prekopete, na druhý mu už dejte klid, i kdyby se vám zdálo, že to musíte překopat celé nějak jinak.

Zkrátka, ideální stav pro akvárium je dlouhodobý svatý klid.

Autor: Samo Trnka

 

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo jej pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!

Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop. 

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00 hod. 

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz