Suché listí z dubu či buku není jen skvělou dekorací, napodobující přírodní biotop. Podporuje také imunitu, zdraví a intenzitu růstu živočichů. Mírně snižuje pH vody, slouží jako přirozený úkryt, potrava a velmi dobrý povrch pro tvorbu biofilmu. Proto by nemělo chybět v žádném akváriu, ať už chováš krevetky, raky, kraby nebo ryby.
Pro krevety, raky, hlemýždě a kraby je listí skvělým doplňkem jídelníčku. Poskytuje jim nepřetržitý zdroj potravy po delší dobu. Vždy si tak najdou v akváriu něco na zub, což je pro jejich chov velmi důležité a přispívá to k jejich lepší kondici.
Dubové a bukové listí uvolňuje do vody důležité huminové kyseliny a třísloviny (tanin).
Huminové látky jsou přírodní organické sloučeniny, vznikající chemickým a biologickým rozkladem organické hmoty a syntetickou činností mikroorganismů. Huminové látky se dělí na základě jejich rozpustnosti na fulvinové kyseliny, huminové kyseliny a humin. Mají antivirové a antibakteriální účinky a pomáhají odbourávat těžké kovy ze živých organismů. Začínají se používat i v živočišné výrobě, kde už několik studií potvrdilo příznivý dopad na zvýšení růstu, snížení úmrtnosti a zvýšení aktivity imunitního systému. Huminové kyseliny jsou schopny tvořit ochranný film na stěnách žaludku a střev, odolný proti infekcím a toxinům.
Třísloviny obsahují antioxidanty, působí blahodárně a kromě antibakteriálních účinků posilují imunitní systém.
Použití listí v akváriu
Při používání listí v akváriu nemáš co pokazit. Listí můžeš bez úprav vložit přímo do akvária. Do 24 hodin klesne na dno. Když ho živočichové zlikvidují, můžeš přidat další. Pokud použiješ více listí, nic vážného se nestane. Listí je tvrdší a nerozkládá se tak rychle. Může zabarvit jemně vodu, což však živočichům nijak neuškodí. Listí není potřeba z akvária ani odstraňovat. Hlavně krevety, hlemýždi, raci či kraby ho zkonzumují většinou dříve, než se vůbec stihne rozložit.
Objem akvária | Doporučený počet listů |
10 l | 1 - 3 ks |
50 l | 5 - 10 ks |
100 l | 10 - 30 ks |
Jak si listí pořídit?
Ideální je listí sesbírat v přírodě, kde máš větší jistotu, že není znečištěné. Nejvhodnějším obdobím je vrchol babího léta, kdy je listí už dobře usušené, obsahuje maximum prospěšných látek a dá se tak snadno skladovat. Pokud si to zmeškal, nemáš po ruce lesy, nebo zkrátka nemáš čas, udělali jsme to za Tebe a přinášíme Ti tento skvělý doplněk i v naší nabídce.
Související články:
Přírodní krmiva jsou zdarma
Akvarijním obyvatelům jako jsou krevety, raci, plži, ale i některým druhům ryb můžeš zpestřit stravu, v kterémkoliv ročním období. Tyto přírodní volně dostupná "krmiva" jsou vhodným zdrojem důležitých látek, které někdy neobsahují ani ty nejkvalitnější krmiva... Celý článek ˃
Čistší akvárium bez námahy
Každý kdo má akvárium ví, že péče o ně většinou zabere nějaký čas. Čistíme filtry, odsáváme nečistoty ze substrátu, drhneme sklo, zastřihujeme rostlinky, odstraňujeme jejich odumřelé části. Jedním z největších problémů jsou však řasy. Celý článek ˃