Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Uvažuješ o založení rostlinného akvária? Tato 125 litrová nádrž je příkladem, který tě možná inspiruje. Přečti si reálné zkušenosti se založením a péčí o takové akvárium v praxi.

 

ROSTLINNÉ AKVÁRIUM 125 L S PŘIDÁVÁNÍM CO2

Název nádrže: Rostlinné akvárium Juwel Rio 125
Rozměry (šířka x hloubka x výška v cm): 81 x 36 x 123
Objem: 125 l
Doba od založení nádrže: 2 roky a 5 měsíců
Parametry vody: osmotická s přidáním minerálů Seachem equilibrium - pH 6,5, GH<5, KH<2. No3 - 15, No2 - 0
Náročnost údržby: 2 hodiny týdně
Použitá technika: vestavěný filtr Juwel ecoflow, světlo 28W Led 6000k a 9000k, CO2 set s elektromagnetickým ventilem, dropchecker, sklokeramický difuzér, Eheim skimmer, ohřev 100w
Zařízení: 18 litrů PLATINIUM soil normal, 3 litry PLATINIUM soil powder, dragon stone 10 kg, jeden velký ada kořen

 

BLIŽŠÍ POPIS

Toto akvárium jsem si zvolil proto, že se mi hodilo k nábytku :-) rozměrově i designově. Technika stačí na středně náročné rostlinné akvárium. Založení byla v celku jednoduchá záležitost. Nasypal jsem substrát, vyzkoušel několik možností rozmístění kořene a skal, osadil rostliny, nalil upravenou osmotickou vodu, spustil CO2, skimmer (hladinový sběrač nečistot), filtraci a přidal bakterie Seachem stability.

Častý problém s řasami při záběhu akvária se nevyhnul ani mně. Vytvořila se mi řasa Staghorn. Začal jsem dávkovat tekutý uhlík a nasadil ryby Parmičky černopruhé. Po zaběhnutí a když se rostliny rozrostly, řasa ustoupila. I přes počátečné problémy se netřeba vzdávat. Akvárium samotné, ale i ty při jeho péči si musíte najít rovnováhu. Důležité je optimální světlo, přísun živin a pravidelná údržba. Ze začátku jsem svítil 6 hodin a každý týden přidával po půl hodině. Osvětlení je standardní v tomto setu akvária. Hnojiva používám podle návodů od výrobců.

Krmení zabere asi 10 minut denně a větší údržba s prostřihem a výměnou vody (30 l) asi 1,5 hodiny 1x týdně. Parametry vody měřím papírkovými testy 6 v 1. Používám krmiva Tetra min gran, Tetra rubin. Artemia, Cyklop, hnojiva Seachem Flourish, Seachem Iron a CO2.

 

POUŽITÉ ROSTLINY

Do akvária jsem postupně vysadil několik druhů rostlin. Rostliny jsou zdravé a bez řas. Stříhám je cca 1x týdně.

Alternathea roseafolia, Staurogyne repens, Rotala rotundofolia, Microsorium pteropus, Hydrocotyle japan, Pogostemon erecrus, Bucephalandra - cca 5 druhů, Ludwigia sp. mini red, Limnophila aromatica, Rotala sp. bonsai, Mini christmas moss a ještě další, které není vidět :-)

 

ŽIVOČICHOVÉ V TOMTO AKVÁRIU

Rybám i krevetkám se daří. Do tohoto akvária jsem si vybral několik druhů živočichů a osádka se nakonec ustálila na takovém složení: Tetra krvavá 8 ks, Parmička černopruhá 5 ks, Neonka obecná 20 ks, Dánio pruhované 10 ks, krevetky Crystal red 5 ks, Neocaridina davidi 20 ks, Caridina japonica 8 ks. Zkoušel jsem více druhů hlemýžďů, ale bohužel vždy uhynuli. Předpokládám, že to bylo zapříčiněno obsahem těžkých kovů v hnojivech, na která jsou dost citliví.

Autor:Tomáš Chvíľa

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Pochlub se i ty svou nádrží. Je úplně jedno, jak je velká nebo zařízená. Zkus nám o ní napsat, je to jednoduché. 

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2022 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz