Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

Výběr vhodných živočichů do aquascape akvária

Udržet správnou rovnováhu v aquascape akváriích, ve kterých se používá obvykle více hnojiv, silnější světlo a upravená voda je náročnější. Nutno je však i zvolit citlivě vhodnou osádku živočichů. Správně vybrané rybky či krevety zvýší dojem a zážitek z pohledu na takové akvárium.

aquascape-akvarium-jake-ryby

Zdroj: The International Aquatic Plants Layout Contest 2021 (300 Litrové akvárium, osádka 30 ks Tetra královská, 20 ks Terta ohnivá)

Nastartování akvária

Akvárium je po založení a napuštění v podstatě sterilní. Filtr ještě není osídlen prospěšnými bakteriemi, proto se může stát, že hodnoty některých látek ve vodě budou kolísat. Nestálé prostředí není dobré pro živočichy a v případě špatných podmínek tě zvířátka mohou snadno navždy opustit.

V novém nestabilním prostředí může snadno dojít k bujení řas a zákalům. Při založení můžeš podpořit rozvoj mikrobiologického života ve tvém akváriu bakteriálními přípravky v tekuté nebo práškové podobě. No v každém případě je dobré s nasazením živočichů počkat 2-4 týdny. Během tohoto záběhu je nutno měnit vodu alespoň 1/3 jednou za týden, pokud použitý substrát nevyžaduje více. Hlavně substráty obohacené o hnojiva vyžadují častější výměnu vody. V záběhu je dobré svítit kratší dobu 6-8 hodin. Na kořenech se může vytvořit bílá plíseň, tu však můžeš omýt, odsát nebo ji likvidují plži Ampulária.

jake-rybky-do-aquascape-akvaria

Zdroj: The International Aquatic Plants Layout Contest 2021 (540 Litrové akvárium, osádka 50 ks Terta ohnivá, 10 ks Parmička černopruhá, 10 ks Otocinclus affinis, 15 ks Krevety Amano)

Jaké živočichy chovat v aquascape akváriu?

Samozřejmě záleží na tvém vkusu, ale obvykle se v aquascape akváriích chovají menší rybky o velikosti maximálně 5-6 cm. Malé rybky totiž zvýrazňují kontrast s jinými prvky jako kořeny či kameny. Právě houf malých ryb evokuje u pozorovatele pocit, že prostor je větší, než ve skutečnosti. Druhým důvodem je to, že menší ryby produkují méně odpadních látek a snáze tak udržíš ideální parametry vody.

Dominantní ryby

Záleží samozřejmě na velikosti akvária, ale obvykle bývá živočichů méně než v běžných společenských akváriích. Dominantou bývá 1 až 2 houfy menších rybek (Razbora espeho, Razbora klínoskvrná, Tetra červenoústá, Neonky, Terta ohnivá, Tetra královská, ...) U nano akvárií jde o ty nejmenší rybky jako jsou Razbory skvrnoocasní, Razbory Galaxy, či Razbory malé.

Doplňkové ryby

Osádky v akváriích od 70 l bývají často doplňovány o rybky v menších počtech, například Parmičky duhové, Ramirezky, Otocinclus affinis, Pancéřničky, menší druhy Duhovek, případně Sekavec příčnopásý nikomu a ničemu neublíží. Pancéřničci a jiné dno přerývající ryby nejsou vhodné u jemných kobercových rostlin.

Ostatní živočichové

Kromě ryb v akváriu mohou být také krevety. Bezobratlí však bývají citliví na hnojiva a v nich obsažené těžké kovy, tak je třeba být opatrnější. Skutečnou stálicí v aquascapech je jistě světoznámá kreveta Caridina Japonica nebo nazývaná také Kreveta Amano. Tyto krevetky jsou opravdoví pracanti, kteří ti pomohou s řasami, zbytky krmiva, odumřelým biologickým odpadem, ať už jde o rostliny, dřevo nebo případně živočichy. Jinak mohou být v akváriu i Neocaridiny nebo filtrující krevety Molucké, i když při silnějším hnojení se jim nemusí dařit nejlépe.

Z plžů patřím mezi nejodolnější a přitom nejlepší čističe Neritina – Vojenská přilba. Plži se však vzhledem k používání hnojiv do takovýchto akvárií nedávají.

rybicky-do-aquascape-akvaria

Zdroj: The International Aquatic Plants Layout Contest 2021 (360 Litrové akvárium, osádka 25 ks Tetra červenoústá, 5 ks Parmička černopruhá)

Příklady osazení aquascape akvária živočichy

30 litrové akvárium: 10x Razbory skvrnoocasní, 3x Pancéřniček malý, 5x Krevetky Neocaridina,

50 litrové akvárium: 10x Razbora espeho nebo podobně velký druh (Neonka modrá, Razbora ranongská, Terta ohnivá), 5x Pancéřniček malý, 2x Otocinclus affinis 3x Krevety Amano, 2x Molucká kreveta,

100 litrové akvárium: 20x Neonka obecná nebo Neonka červená, Neonka modrá, nebo podobně velké ryby, 5x Parmičky duhové, 5x Pancéřníček panda (pokud nemáš kobercové rostliny), 5x Otocinclus affinis 5x Krevety Amano, 4x Molucká kreveta,

250 litrové akvárium: 20x Tetra červenoústá, nebo podobně velké ryby, 15x houf menších rybek, 5x Parmička černopruhá, 5x Otocinclus affinis 10x Krevety Amano, 6x Molucká kreveta,

500 litrové akvárium: 40-50 ks houf menších ryb, 10x Parmička černopruhá, 10x Otocinclus affinis 15x Krevety Amano

 

Souvisejíci články:

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz