Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

Vše důležité o chovu krevet Neocaridina

Všetko dôležité o chove kreviet Neocaridina

Krevetky Neocaridina jsou roztomilá zvířata a jejich chování je činí velmi zajímavými a užitečnými obyvateli akvária. Jsou odolnější, mírumilovné, mají rychlé tempo růstu a jsou vhodné i do společenských akvárií. Podmínkou je, aby ryby nebyly moc velké nebo zvědavé. Tento druh má mnoho barevných variant od červených, žlutých, oranžových, zelených, modrých, hnědých až černých. Navíc existují další varianty nazývané Rili, které mají střední část těla průhlednou.

JAKÉ JE VHODNÉ AKVÁRIUM PRO NEOCARIDINY?

Neocaridinám vyhovují nádrže od 20 litrů. Čím je však objem nádrže větší, tím je prostředí stabilnější. Právě stabilní podmínky jsou základem pro úspěšný chov a odchov. Vhodnější je chovat je ve skupinách a pro založení chovu se doporučuje 10 až 20 kusů. Vyhovuje jim i voda z vodovodu, nemají problém si přivyknout i na velmi tvrdou vodu. Doporučené pH je 6,5 až 8,5, celková tvrdost (GH) může být od 6 až do 30, uhličitanová tvrdost (KH) je 3 až 30. Tolerují i zvýšené hodnoty dusičnanů až do 35 mg/l a nemají problém i s malým obsahem dusitanů. Pozor je třeba dávat na přípravky, které by mohly obsahovat nebezpečné chemické látky nebo těžké kovy. Existují dokonce případy, kdy došlo k úhynu v důsledku použití spreje proti hmyzu v okolí akvárií. Obecně platí, že čím méně přípravků používáš, tím lépe.

TEPLOTA VODY

Při teplotách od 25 °C je třeba dbát na dostatečné prokysličení vody. Neocaridina odolá i nízkým teplotám, dokonce jsou zaznamenány případy přežití zimy v zahradních jezírkách. Dobře se cítí při pokojové teplotě a pokud to nevyžadují jiní obyvatelé akvária, ohřev vody není zapotřebí.

ROSTLINY V AKVÁRIU S NEOCARIDINAMI

V přírodě se mnohdy krevety vyskytují ve vodách neobsahujících žádné rostliny. To ale neznamená, že si je nevyžadují. Rostliny jsou při chovu krevet velmi prospěšné. Odbourávají z vody či substrátu nebezpečné látky, okysličují ji a výrazně přispívají ke zlepšování její kvality. Kromě toho, krevety na rostlinách nacházejí potravu v podobě řas, biofilmu a jejich odumřelých částí. Pro krevety jsou nejlepší drobnolisté rostliny nebo mechy. Optimální osazení je 60 až 80 % plochy dna akvária. S hnojivy třeba být velmi opatrný a spíše se nedoporučují.

SUBSTRÁT A FILTRY

Neocaridinám stačí přírodní štěrky, které neovlivňují vlastnosti vody. Vhodnější jsou spíše drobnozrnné, aby se krevety snadno dostaly ke zbytkům potravy a krmivo nepropadalo do jeho hlubších vrstev. Vhodné jsou přírodní, případně barvené substráty pokryté pryskyřicí. Jiné barvené substráty pokryté umělými hmotami mohou do vody uvolňovat nebezpečné látky. Pod vrchní substrát můžeš použít výživný substrát, který podpoří růst a dobrou vitalitu rostlin.

Při filtrech třeba dbát v první řadě na to, aby byly bezpečné i pro malé krevetky a aby měly dostatečnou filtrační kapacitu vzhledem k objemu akvária. Vhodné je použít filtry s předimenzovanou filtrační plochou. Doporučené jsou molitanové, vzduchem poháněné filtry. Proudění vody stačí mírné, důležité je, aby se ve filtru dokázalo usadit dostatečné množství prospěšných bakterií, které odbourávají nebezpečné látky.

VÝMĚNA VODY

Pro lepší odbourávání odpadních látek je doporučená výměna 1/5 až 1/3 vody 1x týdně. Při stabilních, dobře zaběhnutých nádržích s větším objemem postačuje i méně častá výměna vody. Vlastnosti vody můžeš krevetkám vylepšit vkládáním suchých dubových či bukových listů a olšových šišek, které do vody uvolňují prospěšné látky, poskytují krevetám úkryt a zároveň potravu.

ROZMNOŽOVÁNÍ NEOCARIDIN

Při vhodných podmínkách se brzy určitě dočkáš potomstva. Prvním dobrým znamením je vytvoření světlých sedel na zádech za hlavičkou. Po pár týdnech, po svlékání dochází k oplodnění a vajíčka snesou na plovací nožičky na zadečku. Během vývoje vajíčka mohou změnit barvu a po 20 až 30 dnech se z nich líhnou miniaturní krevetky dosahující délky 2–3 mm. Když si je v akváriu všimneš, třeba při výměně vody zvýšit pozornost.

KRMIVA A DOPLŇKY PRO KREVETKY NEOCARIDINA

Pokud máš krevetky Neocaridina ve společenském akváriu v malém množství, například do 10 ks, nemusíš je speciálně přikrmovat. Pokud jich je více, můžeš jim dávat například kopřivové granule, které spadnou na dno a pomalu se rozpadají. Při chovu bez ryb, nebo jen s malým počtem ryb, doporučujeme i 2x denně směs Neocaridina v množství, které dokážou zkonzumovat do 10 minut, nebo jiná speciální krmiva pro krevety. V každém případě, vhodným doplňkem pro krevetky je dubové a bukové listí a olšové šišky, které mají mnoho pozitivních účinků na jejich zdraví a chov. Jídelníček jim můžeš zpestřit i mraženým krmivem nebo očištěnou a najemno nastrouhanou mrkví. V akváriu jsou krevetky skvělými pomocníky, protože konzumují i ​​odumřelé části rostlin, uhynulé živočichy a řasy.

CHOV VÍCE DRUHŮ KREVET

Neocaridiny můžeš chovat s Caridina, s filtrujícími krevetami, případně i s dlouhoramennými Macrobrachiami, od kterých však už hrozí menší riziko útoku. Nedoporučuje se chov více barevných variant stejného rodu Neocaridina, neboť by docházelo ke křížení.

Menší druhy ryb tyto krevety většinou neohrožují. Doporučuje se ke krevetám přidat i nějaké šneky, které dokáží zlikvidovat nadbytečné krmivo, které nebude zbytečně kazit vodu. Zajímaví jsou šneci, kteří se ve sladké vodě nerozmnožují nebo ne moc často.

 

 

Autor: Ondrej Svoboda

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo ho pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Pochlub se i ty svou nádrží. Je úplně jedno, jak je velká nebo zařízená. Zkus nám o ní napsat, je to jednoduché. 

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz