Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Začínám s akváriem: Co budu potřebovat?

Odložte peněženku! Nejprve je třeba plán. Ideální je, když víte, jaké akvárium chcete, a to co nejpodrobněji. Jak se zorientovat? Silně doporučuji, abyste si zašli do akvaristiky nebo otevřeli atlas ryb a pořádně se pokochali. Udělejte si fotky nebo záložky svých oblíbenců.

Když máte, představte si, že jdete na pustý ostrov - nebo do domácí karantény - a musíte se rozhodnout pro jeden jediný druh ryby (nebo mloka, želvy, krevety...). Kterou nádheru byste si zvolili? Opravdu, pouze jednu. Neplačte, že to nedokážete, je to jen cvičení. Máte? Výborně. Podle vítězného tvora budete zařizovat akvárium. Pokud skutečně pořád nevíte, no tak si pořiďte pořádně velké akvárium a uvidíte časem.

Kam s akváriem?

Jedna věc je, že by akvárium mělo být na nábytku, který ho udrží. To je ten menší problém. Dá se koupit akvárium už s nábytkem, dá se vyrobit nábytek na míru.

Ta větší výzva je, kam ho v bytě nebo domě budete dávat.

  • Do tmy
    Akváriu bude dobře v co nejtemnějším koutě pokoje. Když na něj bude svítit přímé slunce, může se přehřát a ryby zdechnou. I kdyby ne, na přímém slunečním světle se náramně dobře daří řasám.
  • Do klidu
    Chcete-li v akváriu ryby, mělo by být někde, kde se hodně nechodí. Ryby reagují na pohyb i na otřesy a když se kolem pohybuje příliš mnoho lidí, mohou mít stres. Vystresované ryby jsou náchylnější na nemoci a mají bledší barvy, protože se bojí. Lepší je teda obývák než chodba. Předělovat akváriem dva prostory, třeba chodbu od obývacího pokoje, je možno architektonicky zajímavé, ale pro většinu ryb utrpením. Nemají se kam schovat.
  • Ke kohoutku
    Myslete na to, že v akváriu bude třeba měnit vodu a propírat jeho filtry. Čím blíže budete mít k vodovodu a odtoku, tím méně se nachodíte s džbánem po vodu.

Co budete potřebovat

  1. Akvárium
  2. Světlo (a časový spínač)
  3. Filtr
  4. Ohřívač
  5. Dno
  6. Kořeny a/nebo
  7. Kameny
  8. Rostliny
  9. Pozadí
  10. Teploměr

V seznamu nejsou ryby. To je schválně. Nejprve potřebujete toto vše nainstalovat a rozjet. Ryby mohou přijít až potom. Při záběhu má chemie v akváriu extrémní výkyvy a je pro ryby životu nebezpečná.

Co nebudete potřebovat

  • Umělé rostliny
  • Plastové dekorace

Všechny plastové "nádhery" vypadají dobře měsíc, pak zarostou řasami a jsou hnusné. A to, že vám zarostou řasami, je zákonité - pokud nemáte živé rostliny, nic jiného v akváriu nebude spotřebovávat odpadní látky ryb, pouze řasy. A těch se už potom nezbavíte.

Ale ten hlavní argument je, že máte ryby jednou nohou v hrobě. Internetové poradny jsou plné lidí, kterým umírají ryby v "nádherách" s plastovými dekoracemi. Prostředí bez živých rostlin bývá nestabilní a i malá chyba, jako jednorázové štědřejší krmení umí rozvrátit chemii a otrávit ryby.

Netřeba podlehnout škemrání dětí, že chtějí růžovou medúzu nebo ruinu gotického hrádku. To je jedno, že jste akvárium slíbili jim, a že ani manželka či manžel netuší, že to kupujete vlastně pro sebe. Udělejte s dětmi rodičovský kompromis: vy nyní vyberete zařízení a ony budou pak vybírat rybky.

1.   Akvárium

Čim větší, tím pro vás i pro ryby lepší. Ve velkém akváriu je stabilnější stav parametrů vody. Jinými slovy, větší akvárium odpouští omyly - a těch bude na začátku mnoho. Když uděláte blbost, velké akvárium má takovou setrvačnost, že se buď chyba neprojeví, nebo budou následky jen mírně.

Ale na začátek bude stačit snad i takové menší ...

No to určitě! To je cesta k velkému zklamání a rozčarování. Koupíte malou nádrž a do ní dáte jednu bojovníci. Ta vám zakrátko zemře, protože nevíte pořádně co děláte, a toto není zrovna nejjednodušší ryba na chov. Tak půjdete rybu s dítětem pohřbít na dvůr a už je trauma v rodině. Akvárium skončí ve sklepě, protože nikdo z vás se už nebude chtít vracet k tak tragickému příběhu.

Naopak, vy musíte na začátek mít co největší akvárium a dát do něj několik ryb. Když vám zemře jedna ryba z jedné ryby, je to tragédie a podnět k zahořknutí. Když vám zemřou dvě ryby z deseti, je to hospodářská statistika a podnět k přehodnocení živočišní péče.

Tak tedy jaké veliké?

  • Do 50 litrů – musíte vědět, co děláte. Každá chyba se ukazuje rychle a následky jsou nemilosrdné. Špatně se udržuje - jednak je to pro malý objem piplačka a jednak při každé výměně vody se rozhodí parametry. Navíc, máte velmi, velmi omezený výběr ryb a rostlin, kterým bude v tak malém akváriu dobře.
  • 54, resp. 60 litrů – úplné minimum pro začátečníka. Chyby se ukazují rychle, ale při včasném zákroku nemívají tragické následky.
  • 80 litrů – začíná to být nadějné. Pokud ale najdete místo pro osmdesátku, možná byste našli místo i pro ...
  • 100 alebo 125 litrů – ideální nádrž pro začátečníka. Chyby uvidíte, ale pokud neděláte úplné blbosti, akvárium nepoloží. Máte obrovský výběr ryb, kterým tam bude dobře a máte prostor na kompoziční nápady s rostlinstvem a dekoracemi. Navíc, výměna vody je méně namáhavá, jako při větších objemech.
  • Okolo 200 až 300 litrů – nádherný kus nábytku, obrovský prostor pro fantazii ve výzdobě. Komplikovanější výměna vody, když nemáte po ruce vodovod a odtok - je potřeba to odnosit v kanystrech nebo demižónech.
  • Okolo 500 litrů – Je velmi málo akvarijních ryb, které by nevešly do takovéto nádrže. Je to sen každého akvaristu. Na druhé straně, výměnu vody už opravdu třeba řešit hadicemi, takže je velmi žádoucí mít po ruce vodovod a odtok.
  • Okolo 1000 litrů a více – třeba volat statika, zda se nepropadnete dolů k sousedům. Údržbu akvária děláte v plavkách, protože na dno jinak nedosáhnete. Chtěl by každý, má málokdo.

2.   Světlo

Potřebujete ho jednak proto, abyste ryby dobře viděli, ale zejména proto, aby rostly rostliny. Víte ho koupit v setu s akváriem, obvykle v dostatečné kvalitě.

LED-ka nebo zářivka?

Stručně, za zářivku (neonky) mluví cena, za LED-ku všechno ostatní.

Neonky stojí (zatím) o kus méně než LED-ka. Časem ztrácí svítivost a je třeba ji vyměnit, ale není to nijak horibilní položka. Když se poškodí LED-ka, třeba to obvykle koupit celé nové. To vás může i šlak trefit.

Na druhé straně, LED-ka je fyzickými rozměry menší svítidlo, i obnažena vypadá elegantně, žere méně elektřiny a dá se jí nařídit, jak silně má svítit. Tím pádem se dá nastavit na postupné stmívání a rozsvěcení. Neonky buď svítí nebo nesvítí, takže rybky se trochu trhnou, když jim světlo náhle zhasne nebo se rozsvítí.

Nad normální žárovkou ani neuvažujte, svítí slabě, hodně hřeje a zejména neosvětlí dobře akvárium po celé jeho šířce. V místech, kam špatně dosvítí, se nebude dobře dařit rostlinám. Třeba myslet i na to, že rostlina se táhne za světlem a při normální žárovce se budou všechny natahovat do jednoho bodu.

Časový spínač

Rybám je svícení jedno, ale rostlinám jde o život. Potřebují mít pravidelný přísun světla, jinak se jim rozhasí rytmus fotosyntézy a zdechnou. To ručním rozsvěcováním prostě nedáte. Možná v běžný den jo, ale co když půjdete na dovolenou? Co když půjdete do nemocnice? Co když jste zapomnětlivé trdlo?

Časový spínač stojí pár kaček. Na tomhle nešetřete.

3.   Filtr

Přestože jsou mistři sportu, kteří vědí postavit akvárium i bez filtru, my, amatéři, bychom se do takových experimentů pouštět neměli.

Filtr nám pomáhá čistit vodu od rybích hovínek, nespotřebované potravy a hnijící rostlinné hmoty. Vytváří proud, takže promíchává vodu vydýchanou od ryb s vodou okysličenou od rostlin. Ve velkých akváriích promíchává i teplou vodu ze shora se studenou vodou zdola. Čeří hladinu, takže pomáhá výměně plynů mezi vzduchem a vodou. V jeho filtračních médiích se usazují užitečné bakterie, které přeměňují zplodiny ryb na hnojivo pro rostliny (o tom ještě bude řeč, protože to je základ stabilního klimatu v akváriu).

Nyní otázka, že jaký. Jsou tři základní typy:

  • Interní – je ponořen v akváriu
    Nejlevnější. Není vhodný ke tvorům, kteří nemají rádi velké proudění vody. Při údržbě se obvykle nadělá špína v akváriu.
  • Závěsný – věší se na bok akvária
    Nelze kombinovat se setovým akváriem, neboť to zvykne mít plastové víko a přírubu na horní části. Vodu táhne z akvária hadicí, propere ji a vrací vodopádem. Vyhovuje tvorům, kteří mají rádi stojatou vodu.
  • Externí – je uložen mimo akvária
    Nejelegantnější řešení vhodné spíše pro větší objemy akvárií. Obvykle se ukládá do skříňky pod akváriem a vodu nasává a vypouští pomocí dvou hadic. Při jeho údržbě se nenadělá v akváriu špína, protože ho jen vypnete, dáte dolů hlavu a spodní část vezmete jako kyblík za ouško do koupelny. Na druhé straně, manipulace je pro pokročilé a když uděláte chybu nebo když se filtr porouchá, vytopíte sousedy.

Pokud kupujete set, filtr bývá jeho součástí. Pokud jde o interní filtr (čili ponořený v akváriu), smiřte se s tím, že vám po čase přestane vyhovovat a budete kupovat jiný. Protože nyní ještě nevíte, jaký filtr budete potřebovat, tak berte ten, co je v setu.

Moje doporučení

U mě vítězí Fluval, série U. K filtračním médiím se dá dostat ze shora, čili můžete propírat filtrační prvek a filtr dále běží. Pohodlné, ačkoli se při tom do akvária vyplaví trochu rybích bobků.

U2 a U3 mají dva výpusty, jeden nahoru a jeden dolů a k tomu má na přední straně dírky odshora dolů, takže se dá nastavit nejen na to, kterým směrem bude proudit voda, ale i zda nahoru, dolů nebo odkudkoliv. A nevadí mu ani to, když ho položíte na bok.

Navíc za roky, co ho používám, mě ještě nezradily gumové přísavky. To zní jako samozřejmost, ale věřte, není. Šlak vás bude trefovat, když budete chodit k akváriu, kde každý den najdete padlý filtr na dně.

4.   Ohřívač

Konečně něco nekomplikované. Pokud kupujete set, dostanete ohřívač, který je zcela adekvátní, jen zkontrolujte, zda se dá na něm nastavit teplota, na kterou má ohřívat.

Pokud nekupujete set, je to též jednoduché - kupte ohřívač, na kterém se dá nastavit teplota, a který je dimenzován na váš objem. Nic víc nepotřebujete řešit.

Když je voda studená, ohřívač hřeje. Když je akurátní, termostat ho vypne.

5.   Dno

Taková blbost a tak je důležité nepokadiť to. Tedy, důležité je, co se stane, když se dno pokadí. To se odvíjí od toho, z jakého je dno materiálu a jaké hrubé jsou jeho částečky.

Pokud s akvaristikou začínáte, vyberte si obyčejný akvaristický štěrk s frakcí 3, maximálně 5 milimetrů (bez ostrých hran!). Nic tím nezkazíte, oku lahodí a většině ryb, pokud ne přímo vyhovuje, tak alespoň neškodí.

Pokud plánujete rostliny (a pokud jste začátečník, tak je prosím plánujte), kupte i substrát. To je výživná směs pro rostliny. Jde na samotný spodek dna a až na něj se sype štěrk. Kupujte tak, aby vyšla na dno dvoucentimetrová vrstva.

Typy dna

  • Písek – Pěkný a vhodný k africkým cichlidám. Neporoste v tom žádná rostlina. Když se písek usadí, je tvrdý jako beton a zadusí kořeny i té nejodolnější rostliny.
  • Jemný štěrk – Pořád hezký, rostou v něm i rostliny a umí se v něm přehrabovat slimáky i ryby dna.
  • Hrubý štěrk – Kupujte, když jdete simulovat říční dno. Vhodný k velkým rybám. Ostatním nevyhovuje, neboť se v něm nepohrabou.
  • Chemicky aktivní dno – Rašelina, černé vulkanické dno, oranžové dno... Kupujte, když víte, co děláte. Takové dno upravuje chemické parametry vody, aby se v ní dařilo krevetkám a rybám, které jsou zvyklé na jiné pH a tvrdost vody, jako nám teče z kohoutku.
  • Dekorativní barevný štěrk – Patří do akvárií s ruinami a potápěči. Chvíli má zářivé barvy a pak je zahnojené. Nedělejte si ostudu a nekupujte to.
  • Žádné dno – dá se i to. Vhodné do karantény, nebo do odchovny rybího drobečka. Usnadňuje odlov a údržbu.

Pokud chcete ušetřit…

Možná budete mít nápad, že byste ušetřili a nekupovali akvaristický štěrk, ale nějaký ze stavebnin, nebo že byste si ho nabrali někde z řeky. Dá se i to, jen takový štěrk má dvě úskalí:

  1. může být zdravotně závadný,
  2. může být chemicky aktivní.

To první riziko vyřešíte snadno - pořádně štěrk premyjete a potom ho pár hodin povaříte v hrnci s vodou. A budete se modlit, abyste vyvařením zabili opravdu všechny patogeny. (Spóry některých plísní a bakterií dokážou přežít i bod varu.)

To druhé riziko prověříte pomocí testu octem: vezmete trochu štěrku do sklenice a zalijete ho octem. Pokud má bublinky jak šampus, bude vám v akváriu dělat tvrdou vodu. To nechcete. Většina tropických ryb žije ve vodách měkkých a ve tvrdé by chřadly.

Při štěrku z akvaristiky máte menší šanci na patogeny a téměř nulovou na chemickou aktivitu.

6.   Kořeny

Toto je nepovinná položka, ale i tak se v akvaristice nebo na burze podívejte, co je v nabídce. Kořen ví posloužit jako úkryt pro ryby a potrava pro přísavníky a vizuálně akváriu pomáhá.

Připravte se na to, že bude pouštět pigment - voda z něj bude žlutá až hnědá. To může trvat klidně i rok. Rybám to neškodí a vy si zvyknete. Pokud si zvykat nechcete, můžete kořen převařit v hrnci a obarvenou vodu vylít. Tento postup opakujte tolikrát, dokud bude kořen barvit vodu (SPP se potěší).

Kořenů je několik druhů, ale pro naše účely základní orientace budeme rozeznávat hlavní dvě skupiny: takové těžké tmavé hrubé a pak takové světlé tenké pokroucené.

Ty těžké tmavé hrubé barví vodu jako blázen. Vybírejte takové, aby měly v sobě mnoho dutin a skrýší. To se krevetám a nesmělým rybám bude hodně líbit.

Světlé tenké pokroucené vypadají dobře, když je přerostou rostliny. Zpočátku zvyknou plavat na hladinu. Pokud to dělají, zatižte je. Po nějakém čase (týden až měsíc) se nasáknou vody a už se ze dna ani nehnou.

Je lepší kořeny kupovat a ne hledat v přírodě. Může se stát, že ty z přírody nevyvaříte dobře a něco si do akvária zavleče. Přece jen, v akváriu jsou tropické ryby, zvyklé na své nemoci. Nemoci našich ryb by s nimi mohly udělat paseku.

7.   Kameny

Nepovinná položka. Některé druhy ryb ale mají kameny rady. Mohou se pod ně podhrabávat (hlaváči) nebo na ně kladou vajíčka (cichlidy). Z břidlic se dají dělat výborné "pevnosti" pro raky či velké krevety, oblázky dají akváriu image říčního dna.

Pozor na stabilitu, ať se vám to tam v akváriu nezboří a nějakého tvora nepřizabije.

Mistři aquascapingu zvyknou k sobě kameny pro jistotu přilepit speciálním akvaristickým silikonem. (Jiný, nešpeciálny silikon je toxický).

8.   Rostliny

Plíce vašeho akvária. Obejdete se bez nich pouze když plánujete biotopových akvárium, například s africkými cichlidami.

Pokud pořádně nevíte, co chcete, jen ať je to pěkné a nevyžaduje to tolik péče, tak rostliny jsou váš největší pomocník.

Jaké jsou jejich výhody?

  • Okysličují vodu
  • Odebírají z vody odpad ryb
  • Odbourávají anorganické soli
  • Poskytují rybám úkryt a rozdělují prostor
  • Zelená uklidňuje, a to nejen vás ale i rybky

Jaké jsou jejich nevýhody?

  • Když se jim nedaří, vypadají uboze
  • Když se jim daří, třeba zahradničit

9.   Pozadí

Velmi pomáhá dojmu z akvária - pokud zvolíte nějaké rozumné. Díky němu totiž zakryjete bílou zeď za akváriem i se všemi kabely a hadičkami.

  • Černé pozadí dodá akváriu dojem prostoru. Lepší při něm vynikne barva ryb i rostlin. Nejbezpečnější volba.
  • Modré dělá dojem moře a akvárium prosvětlí.
  • Fototapeta může působit kýčovitě, když ji neutrafíte (jako březový hájek v paneláku), ale pokud ji vhodně zkombinujete s designem akvária, umí dotvořit dojem - například kamenná stěna v říčním akváriu.

10.  Teploměr

V zimě slouží pouze ke kontrole, zda ohřívač dobře funguje, zato v letních měsících ho kontrolujte každý den. Když se pokoj vyhřeje, teplota v akváriu může stoupnout na hodnoty, při kterých se rybky začínají tak trošku vařit.

Tehdy třeba buď koupit akvaristický ventilátor s termostatem, nebo zamrazit pár plastových lahví s vodou a na střídačku jich strkat do akvária.

No a když už všechno máte, můžete akvárium založit. Jak na to, se dozvíte v dalším článku.

Autor: Samo Trnka

 

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo jej pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2022 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz