Logo
Nevíš si rady? Zavolej.
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebuješ poradit? Neváhej nás kontaktovat.
Novinky
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁCENÍ BOXU
Vyhraj kvalitní akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnotě 3229 Kč i s dopravou zdarma! Do soutěže se můžeš zapojit jednoduše. Pokud jsme ti už někdy po... číst celé
07.12.2022
SHOPROKU 2022 - věnuj nám svůj hlas
V roce 2019 a 2021 se nám podařilo získat prestižní cenu popularity v kategorii hobby. Věříme, že i díky tvému hlasu se nám podaří toto významné oce... číst celé
28.11.2022
NA SVÁTKY MÁME PAUZU
Předvánoční nakupování bývá častokrát obdobím shonu. Pro naše zvířátka a rostlinky chceme však bezpečné doručení, proto během svátků pozastavujeme o... číst celé
Zobrazit všechny novinky

nejlepsi-akvaristika

Mini akvárium WABIKUSA 5 litrové bez techniky

Základní parametry:

  • Typ nádrže: kulaté, ručně foukané mini akvárium WABIKUSA na dřevěném kořeni
  • Rozměry: průměr 24 cm
  • Objem: 5 litrů
  • Voda: běžná studniční, tvrdá (pH cca 8, GH 1520, 650 µs, pokojová teplota)
  • Náročnost údržby: kromě krmení asi 30 minut týdně

Použitá technika: jen osvětlení stolní LED lampou.

Použité zařízení: jen běžný malý dřevěný kořen, jinak bez substrátu a kamenů.

Použité rostliny: Bucephalandra green wavy, řasokoule a mach erect moss.

Chované živočichy:

Používaná krmiva, hnojiva a jiné přípravky:

Popis:

MINI AKVÁRIUM BEZ TECHNIKY

Akvaristika se neustále posouvá vpřed a s ní i technika, která se v akváriích využívá. Existuje však i směr takzvaných LOWTECH akvárií, ve kterých se používá nanejvýš osvětlení. Jde o přirozená akvária s vlastním živým ekosystémem. Tato akvária není těžké založit, ani starat se o ně. Vyžadují však cit a pochopení toho, jak fungují.

Způsobů, jak akvárium bez techniky založit je více. Dá se to se substrátem ale i bez. Podstatné je, že by takové akvárium mělo obsahovat rostliny, které zajišťují koloběh látkových proměn a udržení vhodných a stabilních podmínek pro živočichy.

 

Výběr vhodného akvária

Akvária bez techniky bývají většinou menšího objemu. Minimální objem, který doporučuji je od 3 litrů. I zde samozřejmě platí, čím větší objem, tím stabilnější prostředí a podmínky. V 5, 8 nebo v 10 litrovém akváriu už můžeš vytvořit bez problémů malý ekosystém pro více živočichů. Pro názorný příklad takového akvária jsem si vybral mini akvárium WABIKUSA o objemu přibližně 5 litrů a průměrem 24 cm. Zvolit samozřejmě můžeš i jakékoliv jiné akvárium nebo jinou skleněnou nádobu. Tyto se mi zalíbily kvůli svému zajímavému a originálnímu vzhledu.

Založení akvária bez techniky

Založení akvária bez techniky je jednoduché. V praxi se mi osvědčilo, že bez substrátu tato akvária vypadají lépe a také lépe fungují. Na dně se totiž budou později ukládat odpadní látky a pokud se budou shromažďovat v substrátu, bude těžší ho čistit. Takže podstatná je volba vhodných rostlin a jejich vhodné umístění. Ideální jsou pomalu rostoucí druhy, které si časem, s ohledem na malý objem nebudou vyžadovat úpravy a budou mít kompaktní vzhled. Vhodné jsou Bucephaladry, Anubiasy, řasokoule a přírodní mechy. Použít se dají však i Kryptokoryny nebo jiné menší druhy rostlin. Tyto rostliny můžeš přivázat nebo přilepit o kořeny nebo kameny, aby nevyplavaly (řasokoule a mech není potřeba). Při mechu můžeš počítat s tím, že když se uchytí, může značně získat na objemu. Zredukovat ho však není problém.

Osvětlení mini akvária bez techniky

Rostlinky potřebují dostatek světla. Použít můžeš klasickou stolní lampu nebo jiné vhodné osvětlení. Svítit není nutné 12 hodin denně, režim by však měl být pravidelný. Někdy se mini akvária umísťují i k oknu, není to však nejvhodnější místo. U okna je nestabilní teplota a přílišné sluneční záření způsobí bujení řas.

Vhodný výběr živočichů

Živočichové k vytvoření fungujícího ekosystému neodmyslitelně patří. Třeba být však opatrný. Ne každému zvířátku se v takovém akváriu může dařit. V mini akváriu bez techniky můžeš spolu chovat ryby, krevetky a šneky. Navzájem si mohou pomáhat v udržování vhodných podmínek.

RYBY zatím mám úspěšně odzkoušené gupky, malé razborky a dokonce i pancéřničky malé. Samečci klasických gupek jsou pestrobarevní s pěkně akvárium zkrášlí. Při maličkých nádržích bych k nim samičky nedával. Při větších, 10 a více litrů samozřejmě mohou být. Na 5 litrů doporučujeme max 5 kusů. Takové ryby však mají i svou funkci. Často plavou při hladině, víří ji a nevzniká na ní nechtěný povlak. Hladina je díky nim čistá a čirá. Malé druhy razborek (např. Razbora skvrnoocasá) jsou spíše dekorací, ale maličký houf 57 ks na 5 litrů dokáže zlikvidovat zapadlé krmivo na místech, kde by se gupky nedostaly. Pancéřničci malí (2 ks na 5 litrů) pomáhají čistit dno akvária.

Krevetky nenáročné Neocaridiny dokáží v takové nádrži bez problémů fungovat. V malých objemech se však nemusí množit. Tyto krevetky čistí akvárium od řas a zbytků a svým zbarvením, netradičním chováním a stavbou těla určitě nádrž ozvláštní. Na 5 litrů stačí 5 kusů.

Plži  šneci hrají v tomto společenství důležitou roli. Čistí sklo a další hladké povrchy od řas a povlaků. V malých nádržích je nejlepší zvolit druhy, které se nemnoží a nedorostou více než 2,5 cm. Clithon, Sun nebo Neritiny jsou ideální. Ani jeden z těchto druhů nám za půl roku od založení z akvária nevylezl.

Krmení a péče o mini akvárium

Na to, aby vše fungovalo i z dlouhodobého hlediska je podstatné vhodné krmení a také výměna vody. Není to však nic náročné. Krmit musíš opravdu rozumně a musíš používat kvalitní krmivo. Zvířátka v tomto akváriu krmíme špetkou krmiva Discus Sinerji S 2x denně. Toto množství by měly zvířátka ihned nebo max. do minuty zkonzumovat. Nic se nestane, pokud sem tam krmení vynecháš.

Pokud bude akvárium fungovat opravdu dobře a krmit budeš rozumně, voda by měla zůstávat čistá a výměna by prakticky neměla být nutná. Stačí jen dolévat odstátou vodu. Pokud však zpozoruješ, že na dně se usadilo více nečistot nebo voda není čirá, můžeš její část vyměnit a nečistoty odsát. Výhodou při takových akváriích je, že můžeš prostě celé akvárium vyčistit tak, že vybereš rostliny a zvířátka a část vody si odložíš na "znovunapustení".

Mysli však i na to, že akvárium by nemělo být sterilně čisté. Z nečistot, které produkují živočichy, žijí rostliny a díky rostlinám žijí zas zvířátka. To je podobný koloběh jako v přírodě, akorát, že tento můžeš mít doma nebo v kanclu na stole.

 

Autor: Ondrej Svoboda

Líbil se ti tento článek? Pokud bys do něj něco doplnil nebo jej pozměnil, napiš nám na info@shrimp.sk. Pochlub se i ty svou nádrží. Je úplně jedno, jak je velká nebo zařízená. Zkus nám o ní napsat, je to jednoduché. 

Přihlas se a nepropásni novinky, akce a slevy!
Prodejna v Žilině (SK)

Na prodejně je možný osobní nákup, nebo po dohodě vyzvednutí objednávek učiněných předem přes eshop.

Pondělí - Neděle: 09:00 - 19:00

Adresa: P. O. Hviezdoslava 50 C, Žilina, Slovensko

  Transport EU

Zákaznická podpora Shrimp.cz
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pá. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.cz