- Úvod
- Krabi a škeble
- Krab Mekong - Siamthelphusa sp.
Krab Mekong - Siamthelphusa sp.
- Novinka

- Nejdůležitější informace
- Související zboží3
- Krab Mekong - Siamthelphusa sp.Skladem219 Kč183 Kč bez DPH
Jedná se o velmi raritní druh kraba pocházejícího z povodí Mekongu z Thajska. Z dostupných informací a dosavadních zkušeností jsme zjistili, že jeho skvělými přednostmi jsou malá velikost (max 4-5 cm i s končetinami), rozmnožování ve sladké vodě a to, že nepotřebuje souš. Krabi nikdy nejsou 100% mírumilovní, ale tyto patří mezi ty nejpřátelštější.
Krabi jsou svým chováním a stavbou těla fascinující. To jak se pohybují a krmí je ve vodní říši opravdu jedinečné. U tohoto druhu budeš mít jedinečnou možnost je sledovat i ve svém akváriu.
Bližší popis Kraba Mekong
Krab Siamthelphusa sp. má neobvyklý krunýř pokrytý tmavě hnědými až černými tečkami. Může se chovat i s menšími rybami a krevetami ve společenském akváriu. V případě nedostatečného krmení, může ničit rostliny, proto je dobré, aby měl v akváriu vždy něco na zub (listy, větvičky, kořeny, případně olšové šišky). Díky své velikosti není na prostor moc náročný. Při prodeji může mít velikost is končetinami 1,5-4 cm a dorůstá přibližně 5 cm. Hodí se tak už do akvárií od 30 litrů a chovat v takovém objemu můžeš i skupinku 3-4 ks. Ve větších akváriích mohou být skupinky samozřejmě větší. Krab Mekong žije převážně pod vodou, můžeš ho chovat tedy i ve svém akváriu.
Akvárium by mělo být dobře zaběhnuto a vyvarovat se třeba přípravků jako jsou hnojiva a léčiva. Přírodní styl bez umělých dekorací, čistá voda a troška bionepořádku těmto krabíkům prospívá.
Rozlišení pohlaví a rozmnožování
Stejně jako u všech krabů, pohlaví lze rozeznat podle tvaru břišní záklopky. Je to část krunýře, kterou krab dokáže otevírat. Samičky ji mají širokou a kulatou, tvoří prakticky celé bříško a pod touto záklopkou nosí krabi vajíčka a čerstvě vylíhlé krabíky. Trvá jen pár týdnů, než se z vajíček vylíhnou malí krabi. Samičce se záklopka rozšiřuje postupně jak dospívá až na celé bříško. Má tedy tvar širokého V až U. Samečkova záklopka může připomínat úzké písmeno V nebo I. Odchov v zajetí se již povedl a měl by být relativně nenáročný. K mladým krabům se dospělé chovají kanibalisticky, proto jsou v akváriu nutností i drobné skrýše, listí a pod. Ideální takové, kam se dospělí jedinci nedostanou.
Při koupi skupinky krabů se snažíme vybrat vždy i samičky, kterých ale standardně bývá méně. Proto poměr pohlaví vybraných jedinců záleží také na dostupnosti. Tyto krabi jsou za běžných podmínek k sobě mírumilovní a střety jsou spíše neškodné. I při chovu více samců je tak riziko ublížení si malé.
Krmivo a doplňky pro kraby Mekong
Pokud máš krabi Mekong ve společenském akváriu v poměrně malém množství, nemusíš je speciálně přikrmovat. Pokud jich je více, můžeš jim dávat na dno padající tablety či granule. Při chovu bez ryb, nebo jen s malým počtem ryb doporučujeme i 2x denně směs Neocaridna v množství, které dokáží zkonzumovat do 10 minut, nebo jiná speciální krmiva pro kraby, raky či krevety. V každém případě je vhodným doplňkem pro kraby dubové a bukové listí a olšové šišky, které mají mnoho pozitivních účinků na jejich zdraví a chov. Jídelníček jim můžeš zpestřit i mraženým krmivem, malými kousky rybího filé, nebo očištěnou a najemno nastrouhanou mrkví. V akváriu jsou skvělými pomocníky, neboť konzumují i drobné šneky, odumřelé části rostlin, uhynulé živočichy a řasy.
Krab Mekong - Siamthelphuse sp. ve zkratce:
Vědecký název: Siamthelphusa sp.
České a synonymní názvy: Krab Siamthelphusa acutidens, Vodní krab,
Náročnost: vhodné pro začátečníky
Velikost při prodeji: 1,5–4 cm (s končetinami),
Maximální velikost: 4–5 cm s končetinami
Původ: Mekong – Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam
Zbarvení: béžové až hnědé
Životnost: odhadovaná na 2-4 roky
Parametry vody: GH 5-20, pH 6 až 8
Teplota: 22 až 30 °C
Velikost nádrže: od 30 l
Krmení: drobní šneci, bílkovinná krmiva, sušená nebo mražená krmiva, či granule pro korýše
Rozmnožování: možné, dospělí jedinci jsou k mladým kanibalistickí
Chování: relativně klidné, mohou se chovat i ve skupinkách
Soužití: s trpasličími krevetami a menšími rybami, ne s jinými kraby nebo raky, drobní šneci konzumují