- Úvod
- Akvarijní rybičky
- Cichlidy
- Pestřenec červený
Pestřenec červený
- Novinka

- Nejdůležitější informace
- Související zboží4
- Pestřenec červenýSkladem65 Kč54 Kč bez DPH
Pestřenec červený patří do skupiny afrických cichlid. Jedná se o menší rybu, která je výjimečná svým zbarvením. Považuje se za čilou rybu mírné povahy, která je nenáročná na chov, a proto je vhodná i pro začínající akvaristy. Většinu času se zdržuje u dna akvária nebo v úkrytech. V rámci svého druhu se vyznačuje teritoriálním chováním. Své teritorium zvykne bránit, jako každá jiná cichlida, a to hlavně v období tření.
Samec dorůstá velikosti 10 cm. Má větší, ale štíhlejší tělo s delšími lichými ploutvemi. Jeho ploutve mají špičatější tvar. Samička je zavalitější a menší s kulatou ocasní ploutví. Velikost samice se v dospělosti dosahuje cca 7 cm. Samice jsou výrazněji zbarvené než samci. V období tření má samice na břiše tmavočervenou skvrnu.
Aby se Pestřenec v akváriu cítil dobře, je třeba, aby nádrž byla členitá s velkým množstvím úkrytů tvořených z kořenů a kamenů. Úkryty jim umožní vytvořit i rostliny. Akvárium by mělo být vybaveno kvalitní filtrací. Jak ostatní cichlidy, tak i Pestřenec rád prohrabává dno. Proto je nutné, aby tvé akvárium mělo dno z jemného písku nebo štěrku. Někdy zvyknou vyhrabat i rostliny, proto ti doporučujeme rostliny s pevným kořenovým systémem. Nedělají to ale záměrně.
Pestřenec červený má více barevných variant. Vzhledem k prodejní velikosti nelze určit přesnou barevnou variantu.
Doporučený počet Pestřence červeného v akváriu
V akváriu s minimálním objemem 50l můžeš chovat jeden pár Pestřence červeného. V rámci svého druhu dochází k agresivitě. Proto není možné v akváriu chovat více párů.
Doporučené druhy zvířat k Pestřenci červenému
Jde o plachší rybu, ke které se hodí klidné ryby v podobné velikosti. Ideální, pokud tyto rybky milují jinou část nádrže. K této rybě se hodí mírumilovné ryby jako například tetry, dania,živorodky a další. V akváriu snesou i krunýřovci a pancéřníčci. V dobře zarostlém akváriu je možné chovat s krevetami Amano a filtrujícími krevetami. V pohodě snáší plže (Neritina a Ampulárie). Ačkoliv se může stát, že ryba bude zvědavá a plže štípne.
Nevhodné druhy k Pestřecům jsou:
- Minirybky o velikosti menší než 3 cm, jako například razborky.
- Pomalé ryby a ryby se závojovým ocasem, protože by jim Pestřenec mohl okusovat ploutve.
- Trpasličí krevetky, ráčky a kraby.
Krmivo pro Pestřence
Tito všežravci se rádi krmí živou potravou. Přijmou i zmrazená a suchá krmiva, ale ideální jsou krmiva určená pro cichlidy podle jejich aktuální velikosti.
Rozmnožování Pestřence červeného
Pár Pestřence červeného se vytírá do dutin kamenných jeskyní, kokosového ořechu, ale i keramického květináče. Jikry samice klade většinou na strop nebo bok dutiny vybraného objektu. Samice naklade celkem asi 150 jiker. Kladení jiker probíhá hned několikrát, dokud se samička nevyprázdní. Jikry Pestřence červeného mají vejčitý tvar se žlutavým zbarvením. Samička se o jikry stará sama nejbližších 55 hodin, dokud se potěr nevylíhne. Samec usilovně hlídá teritorium. Po vylíhnutí se o potomstvo starají oba rodiče. Po 5 dnech je schopen plavat v akváriu. Potěr můžete krmit artémií. Po 10 dnech je potěr schopen konzumovat i vločkové krmivo. Odlov potěru od rodičů není nutný ihned, protože jsou pečlivými rodiči. Správná chvíle na odchyt je, když se párek chystá na další tření.
Pestřenec červený – Pelvicachromis pulcher stručně:
Velkost při předají: 4 až 5 cm
Max. velkost: 7 až 10 cm
Vek: cca 6 let
Zbarvení: více barevných forem – zelená, modrá, červená a žlutá
Chovaní: mírné, teritoriální jen během tření
Odchov: možný
Krmivo: všežravec – živý, zmrazený, suchý s rostlinou složkou
Velikost nádrže: od 50 l
Optimální teplota vody: 24–28 °C
Požadované pH: 5 – 7,5
Celková tvrdost vody: 5 až 12 °
Soužití: klidné ryby podobné velikosti, Krevety Amano, filtrujíce krevety, plži
Vědecký název: Pelvicachromis pulcher
Náročnost chovu: nenáročný
Původ: Západní Afrika