- Úvod
- Akvarijní rybičky
- Cichlidy
- Tlamovec modrožlutý
Tlamovec modrožlutý

- Nejdůležitější informace
- Související zboží4
- Tlamovec modrožlutýSkladem79 Kč66 Kč bez DPH
Oblíbený druh tlamovců, který není příliš náročný na chov a je vhodný i pro začínající akvaristy.
Pseudotropheus zebra pochází ze severozápadního pobřeží jezera Malawi, kde žije v hloubkách od 1 do 25 metrů. Vyskytuje se i při severovýchodním pobřeží a v dalších lokalitách tohoto jezera. Podle toho, kde se ryby v jezeře nacházely si utvořily i rozličné zbarvení. Některé jsou světle žluté až jasně červené, jiné modré. Jiné ani nemají svislé pruhy, díky kterým dostal tento druh svůj latinský název "zebra". Označení red/red znamená, že v naší nabídce máme variantu, při kterém jsou obě pohlaví zbarvené stejně - do žluta až oranžova. Výsledná sytost zbarvení je také velmi závislá na podávané potravy a podmínek v akváriu.
Tento druh vyžaduje prostornou a dobře filtrovanou nádrž se skalnatým útesem a několika jeskyněmi nebo úkryty. Zároveň potřebuje, aby v akváriu byla i menší otevřená část vody bez dekoraci. Na dno se doporučuje použít písčitý podklad v tmavých barvách.
Doporučený počet Tlamovce modrožlutého v akváriu
Je to cichlida z jezera Malawi, která vyžaduje akvárium o objemu minimálně 200 litrů. Samci Pseudotropheus zebra budou vůči samcům svého druhu vždy velmi agresivní. Chovat by si měl jednoho samce s 3-4 samicemi.
Doporučené druhy živočichů k Tlamovci modrožlutému
Nejlépe uděláš pokud akvárium zařídíš biotopovo - tedy do něj osadíš další cichlidy z jezera Malawi. Nejlepšími společníky v akváriu jsou pro ně další klidné druhy malawi cichlid – Tlamovec pestrý, Melanochromis interruptus, Socolofův, černoploutvý. Ideální je vybrat druhy, které se liší zbarvením a vzorem. Do akvária můžeš přidej i rybky, které se ti postarají o čistotu akvária jako krunýřovci, Sekavku nádhernou nebo i Přísavku thajskou . Pokud se rozhodneš akvárium neosadit podle stanoviště, tak můžeš do akvária přidat houf neonek nebo teter. Z plži má největší šanci přežít Neritina Vojenská přilba .
Nevhodné druhy k Cichlidám Malawi:
- k podobným cichlidám se nehodí malé rybky ve velikosti pod 5 cm, krevety a šneci
- rizikový je jejich chov spolu s raky a vodními kraby
- agresivně mohou být ik jiným mírumilovným rybám podobné velikosti
Rozmnožování Pseudotropheus zebra
Samci mají zašpičatělý zádovou a ocasní ploutev, zatímco samičky je mají oblejší.
V akváriu by měly být místa s plochými kameny a místa s otevřeným substrátem, které slouží k tření. Samec připraví místo na tření a snaží se nalákat připravenou samici. Ochotna samice se přiblíží a na vybrané místo naklade jikry, které pak shromáždí do úst. Samec vypouští spermie, samice shromáždí i ty a oplodní jikry. Potom nosí jikry v hrdlovém vaku několik týdnů a během toho nepřijímá potravu. Po vypuštění hlídá plůdek i nadále a při ohrožení ho ukryje v ústech.
Krmivo pro Pseudotropheus zebra
Tento tlamovec příjme většinu nabízených krmiv, ale velkou část potravy by měla tvořit rostlinná složka ve formě vloček se spirulinou (např. Tropical Spirulina Super Forte Granulat). Jídelníček můžeš doplnit io zleleninu - např. spařený špenát, okurku, hrášek, cuketu, kopřivu a pod. Pochutná si i na standardních suchých krmivech (např. Tetra Min Flakes nebo Royal Menu Discus-Sinerji M) a ocení i mražené krmivo (patentka, Artemia, larvy komárů). Krmit by si je měl 2x denně v množství, které dokáží zkonzumovat maximálně do 3 minut.
Tlamovec modrožlutý - Pseudotropheus zebra stručně:
Veľkosť pri predaji: 3-4 cm
Max. veľkosť: 8 - 14 cm
Vek: cca 5-8 rokov
Sfarbenie: oranžové
Správanie: Poloagresívne a teritoriálne
Odchov: jednoduchý
Krmivo: dostatok rastlinnej potravy
Veľkosť nádrže: od 200 l
Optimálna teplota vody: 24–29 °C
Požadované pH: 7,4–8,4
Celková tvrdosť vody: 10-20
Spolunažívanie: menej agresívne druhy papuľovcov z jazera Malawi
Vedecký názov: Pseudotropheus zebra
Náročnosť chovu: nenáročná
Pôvod: Afrika - jazero Malawi