- Úvod
- Akvarijní rybičky
- Labyrintky
- Rájovec modrý - Macropodus opercularis
Rájovec modrý - Macropodus opercularis
- Novinka

- Nejdůležitější informace
- Související zboží4
- Rájovec modrý - Macropodus opercularisSkladem65 Kč54 Kč bez DPH
Modré Rájovce s vědeckým názvem Macropodus opercularis pocházejí původně z Asie. Jimi obydlená oblast se rozprostírá přes Čínu, Thajsko a Vietnam. Macropodus opercularis je jednou z nejbarevnějších akvarijních ryb. Pohlaví lze docela dobře rozlišit podle zbarvení, velikosti a špiček ploutví. Samice jsou méně vybarvené a mají kratší ploutve.
Modré Rájovce nesnášejí silný proud, jsou vhodné do společenských akvárií, jsou poměrně nenáročné a vhodné i pro začátečníky. Třeba myslet na to, že jde o středně velké ryby dorůstající přibližně 12 cm.
Rájovce patří mezi Labyrintky, což je velká skupina ryb, kterým se vyvinul tzv. labyrint – přídavný dýchací orgán, díky kterému dokáží dýchat atmosférický kyslík. Tento orgán se nachází po obou stranách jejich hlavy přímo nad žábrami. Díky tomu, že tyto ryby se dokáží nadechnout nad hladinou, mohou žít i ve vodách chudých na kyslík.
Rájovce nevyžadují speciální podmínky a jsou poměrně přizpůsobivé kvalitě i teplotě vody (18 – 26 °C), ph 6 – 8 a celková tvrdost při 20 ° dGH. Akvárium by mělo být dobře zarostlé akvarijními rostlinami – hlavně po stranách a v zadní části. Velmi vhodné jsou také rostliny plovoucí na hladině. Chybět by nemělo ani pár úkrytů z kamene nebo dřeva.
Doporučený počet Rájovce modrého v akváriu
Rájovce modrého lze chovat v páru nebo ve skupince v akváriích o objemu minimálně 80 l. V případě chovu ve skupince je ideální chovat tyto ryby v počtu od 5 jedinců. Platí však pravidlo, že by počet samic měl převažovat počet samců.
Doporučené druhy živočichů k Rájovci modrému
Za vhodné společníky pro Rájovce modrého lze považovat klidné ryby v podobné velikosti. Hodí se k ní ryby jako například mírumilovné parmičky, tetry, živorodky, pancéřníčci a krunýřovci. S touto rybkou můžeš chovat i duhovky, labyrintky, větší razbory nad 3 cm. Koexistovat mohou s filtrujícími krevetami, plži a škeblemi.
Nevhodné druhy k Rájovci modrému
Tato zajímavá ryba by se neměla chovat s dravějšími a nebezpečnějšími rybami jako cichlidy, terčovce, Parmičky čtyřpruhé, Parmičky mechové, Tetry krvavé, Čtverzubce apod. Nevhodným společníkem jsou i korýši jako trpasličí krevety, miniráčky, raci a krabi.
Krmení Rájovce modrého
Rájovce můžeš krmit v společenském akváriu klasickým vločkovým krmivem, podobně jako jiné druhy. Jídelníček jim můžeš zpestřit mraženým krmivem, ale nedoporučuje se podávat nitenky kvůli přenosu chorob. Z naší nabídky můžeš zvolit například i TetraMin, Ichtio-Vit nebo Vitality & color. Pokud však chceš pro své rybičky prémiové krmivo nejvyšší kvality, doporučujeme ti Royal Menu M, které používáme i u nás v Shrimpu. Krmit by si je měl 2x denně v množství, které dokáží zkonzumovat maximálně do 3 minut.
Rozmnožování Rájovců v akváriu
Modré Rájovce Macropodus opercularis lze rozmnožit v akváriu a občas uspějí i ve společenských akváriích. Samci staví pěnové hnízdo. Snášky obsahují až 500 vajec a samec se o ně stará přibližně tři týdny.
Rájovec modrý - Macropodus opercularis stručně:
Velikost při prodeji: 5-7 cm
Max. velikost: 10-12 cm
Věk: cca 5 let
Chování: klidné
Odchov: je možný
Krmivo: sušené, vločkové, zmrazené, živé
Velikost nádrže: od 80 l
Optimální teplota vody: 22–26 °C
Požadované pH: 6–8
Celková tvrdost vody: 4 až 20°
Soužití: klidné ryby, filtrující krevety, šneci a mušle
Vědecký název: Macropodus opercularis
Synonyma: Labrus opercularis, Macropodus chinensis, Chaetodon chinensis, Macropodus viridiauratus, Macropodus venustus, Macropodus ctenopsoides, Macropodus filamentosus, Platypodus furca, Polyacanthus opercularis