- Úvod
- Akvarijní rybičky
- Čichavec perleťový - Trichopodus leeri
Čichavec perleťový - Trichopodus leeri
- AKCE

- AKCE
- AKCE
- Nejdůležitější informace
- Související zboží4
- Čichavec perleťový - Trichopodus leeriSkladem69 Kč58 Kč bez DPH
Čichavec perleťový je krásná větší, ale mírumilovná labyrintka, která se hodí do středních a velkých společenských akvárií. Ocení dobře zarostlé akvárium s dostatkem úkrytů a mírumilovných spolubydlících. Jsou poměrně odolné, netrpí často chorobami. Mohou se chovat v párech nebo ve skupinách s více jedinci s převahou samic. Žijí převážně ve vrchní nebo střední vrstvě akvária. Samce poznáme podle výrazně prodloužené hřbetní ploutve (u samice je na konci zaoblená).
Rod Čichavci patří mezi labyrintní ryby, což je velká skupina ryb, kterým se vyvinul tzv. ryby. labyrint – přídavný dýchací orgán, díky kterému dokáží dýchat atmosférický kyslík. Tento orgán se nachází po obou stranách jejich hlavy přímo nad žábrami. Díky tomu, že tyto ryby se dokážou nadechnout nad hladinou, mohou žít i ve vodách chudých na kyslík.
Čichavci nevyžadují speciální podmínky, i když mají rádi poměrně teplou vodu (24 – 28 °C). Akvárium by mělo být dobře zarostlé akvarijními rostlinami – hlavně po stranách a v zadní části. Velmi vhodné jsou také rostliny plovoucí na hladině. Chybět by nemělo ani pár úkrytů z kamene nebo dřeva.
Rozmnožování Čichavce perleťového:
K rozmnožování potřebuje nádrž s osázenými rostlinami as délkou alespoň 100 cm. Rostliny by měly dosahovat až na hladinu. Proudění vody musí být minimální. Potřebné je také krycí sklo kvůli teplotě a vlhkosti vzduchu nad hladinou. Když jsou rodiče připraveni na páření, samec začne stavět na hladině pěnové hnízdo – ústy nabírá vzduch z hladiny a žábrami jej vydechuje v podobě bublin. Tyto bubliny jsou obaleny slizem a vznášejí se na hladině.
Když je hnízdo hotovo, samice se s ním vytře. Je třeba sledovat, zda je samice připravena na páření, protože pokud ne, samec by jí mohl ublížit. V takovém případě je od sebe třeba oddělit. Samotný akt páření je velmi efektní. Oplodněné jikry plavou na hladině, samec je posbírá a vloží do hnízda. Samici následně odežene pryč a pečuje o hnízdo. Po 24 hodinách se líhne potěr. Po asi pěti dnech začíná plavat. V tomto období samec již považuje své potomstvo za potravu a je třeba ho vylovit. Potěr vyžaduje pestrou potravu.
Krmení Čichavce perleťového:
Čichavce můžeš krmit v společenském akváriu klasickým vločkovým krmivem, podobně jako jiné druhy. Jídelníček jim můžeš zpestřit mraženým krmivem, ale nedoporučuje se podávat nitenky kvůli přenosu chorob. Z naší nabídky můžeš zvolit například i TetraMin, Ichtio-Vit nebo Vitality & color. Pokud však chceš pro své rybičky prémiové krmivo nejvyšší kvality, doporučujeme ti Royal Menu M, které používáme i u nás v Shrimpu. Krmit by si je měl 2x denně v množství, které dokáží zkonzumovat maximálně do 3 minut.
Čichavec perleťový - Trichopodus leeri stručně:
Velikost při prodeji: 4-6 cm
Max. velikost: 10-11 cm
Věk: cca 10 let
Chování: klidné
Odchov: je možný
Krmivo: sušené, vločkové, mražené, živé
Velikost nádrže: od 100 l (80 cm šířky)
Optimální teplota vody: 24–28 °C
Požadované pH: 5,5–7,5
Celková tvrdost vody: 4 až 20°
Soužití: klidné ryby, filtrující krevety, šneci a mušle
Vědecký název: Trichopodus leeri
Náročnost chovu: vhodná i pro začátečníky
Původ: Malajsie, Indonésie, Thajsko - slovenský odchov